Go to content

6 cech, które świadczą o zepsuciu człowieka

Fot. Pixabay / biznesbaranova / CC0 Public Domain

Ludzie zmieniają się przez całe swoje życie. Największy wpływ na to, kim jesteśmy i jakie cechy charakteru przejawiamy najmocniej, ma okres dzieciństwa. Kształtuje nas najbliższe otoczenie, nabieramy własnego doświadczenia, wypracowujemy osądy. A następnie stajemy się osobami dojrzałymi, o ukształtowanej psychice.

Niestety nie zawsze wychodzą na wierzch najlepsze cechy naszego charakteru. Niemało jest przecież egoistów, osób rozpuszczonych w dzieciństwie, którzy stali się zepsutymi dorosłymi. Na każdego z nas można wywierać negatywny wpływ na kilka sposobów. A w konsekwencji społeczeństwo „wzbogaca się” o jednostki egocentryczne, niewzruszone na potrzeby innych, apodyktyczne. A po czym rozpoznać ludzi zepsutych i czy można im przeciwdziałać?

6 cech, po których rozpoznasz osobę zepsutą 

1. Oczekują spełnienia wszystkich zachcianek

To pierwszy krok do zepsucia człowieka. Nic bardziej nie rozpuszcza i nie nastawia roszczeniowo drugiej osoby, niż świadomość, że wszelkie jej zachcianki spełniane są w mgnieniu oka. Podawanie na tacy tego, czego pragną uczy, że same nie muszą wkładać wysiłku w osiągnięcie celu. Od tego mają inne osoby. Gdy tak się nie dzieje, dzieci urządzają dzikie histerie, wyczyniają niestworzone rzeczy, by wymusić ustąpienie np. rodziców w jakiejś kwestii. Zepsuty dorosły, nie akceptując odmowy, też będzie walczył o swoje, ale raczej w kontekście stosowania manipulacji, cichych dni a czasem też awantur.

Możesz zareagować, odmawiając danej rzeczy konsekwentnie. To będzie krok do nauki, że nie wszystko można mieć i dawno minął czas stawania na rzęsach, by uszczęśliwić zepsutego człowieka.

2. Idą po trupach do celu

Nie liczą ofiar i strat, liczy się tylko obrany cel i fakt, że jest on na wyciągnięcie ręki. Bez mrugnięcia oka wykorzystują ludzi, zapominając o nich, gdy ci spełnią swoją funkcję.

Jeśli jesteś świadkiem takiego notorycznie powtarzającego się zachowania, uświadom egocentrykowi, że karma powraca. To jak teraz traktuje ludzi, wróci do niego z jeszcze większą mocą. Negatywne zachowanie kontruj pozytywnym, to ma wielką moc sprawczą.

3. Zadają ciosy poniżej pasa

Łatwo podejmują walkę, nawet gdy gra nie jest warta świeczki. Po prostu, dla zasady. Gdy wchodzą w konflikt, posuwają się do sięgania po najniższe argumenty, spiskują, podkładają „świnię”, licząc na spektakularną klęskę przeciwnika. Zacierają moralne granice, naginając zasady, by osiągnąć swój cel.

Jeśli miewasz problem z takim zachowaniem ze strony osoby zepsutej, możesz zrobić tylko jedno. Ne poddawaj się, ale też nie zniżaj do jej poziomu. Używaj mocnych argumentów, z którymi nie będzie można dyskutować. Stawiaj twarde granice a będzie ci łatwej.

4. Manipulacja — drugie imię

Narcystyczne osoby będą manipulować poprzez nadużywanie, poniżanie i kontrolowanie. Nakarmią twoje słabości i niepewność, abyś się szybciej podporządkowała ich woli.  

Możesz starać się przeciwdziałać temu, budując pancerz przeciwko ich działaniu. Najważniejsze to mieć świadomość, że człowiek- manipulant, nawet zepsuty, nadal jest tylko człowiekiem i ma swoje słabości. Stawiaj na swoim, nie poddając się cudzej woli.

5. Przechwałki na porządku dziennym

Zepsuci ludzie lubią stawiać się w centrum uwagi. Opowiadane przez nich historie zawsze „pisane” są przez nich z rozmachem. Niezależnie czy mają oni nową pracę, auto czy kobietę, wszyscy muszą o tym wiedzieć i najlepiej zazdrościć niesamowitego szczęścia. A zachwyt innych sprawia, że chcą dla siebie tego blasku jeszcze więcej.

Warto stanąć do tego w opozycji, docenić chęć rozmowy, ale nie licytować się na historie niestworzone. Spokojne podejście do tematu, bez zbędnych emocji i komentowania, ostudzi zapał do budowania w ten sposób wizerunku osoby egocentrycznej.

6. Brak szacunku dla innych

Wbrew rozsądkowi i dobremu wychowaniu, zepsute osoby nie szanują innych. Zrobią wszystko, by zwrócić na siebie uwagę, a ich działania bywają podstępne i czynione z premedytacją. Brak szacunku zwalnia hamulce i zaciera granice.

Nie warto w takim przypadku godzić się na to i  uczestniczyć we wszystkim, czego od nas oczekują. Po raz kolejny, nasze granice i zwykła przyzwoitość są ważne. Na przekór zepsutemu człowiekowi bądź ostoją pozytywnych emocji i dobrego przekazu dla innych.


źródło: www.powerofpositivity.com