Go to content

20 sposobów na to, żeby całkiem niechcący, zniszczyć sobie 20 następnych lat życia

11 mocnych pytań, dzięki którym możesz zmienić swoje życie
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain

To nasze wybory, a nie nasze umiejętności, pokazują nam najlepiej to, kim naprawdę jesteśmy. I tak – często, wbrew naszym przekonaniom, całkiem przypadkowo, wybieramy źle. Jeden, jedyny wybór potrafi skomplikować całe życie. Jeden, jedyny wybór, potrafi wywołać efekt śniegowej kuli i kryzys.

Ale też, wcale nie trzeba poważnego życiowego kryzysu, by obudzić się do zmian, do większej świadomości i odpowiedzialności. Twój wewnętrzny głos często jest najlepszym drogowskazem, choć nie zawsze chcesz go wysłuchać, zauważyć.

Zatrzymaj się na chwilę, znajdź czas i przestrzeń, aby zorientować się, czy nie znajdujesz się w jednej z tych sytuacji:

♥ Twoje życie jest jak lot „na autopilocie”, a ty nie masz na nic wpływu.

♥ Stałeś się kimś, kto nieustannie próbuje zadowolić innych, lub bezmyślnie goni za sukcesem.

♥ Nie wiesz, jakie są twoje osobiste potrzeby i priorytety.

♥ Czujesz się wykorzystywany, zestresowany i całkowicie wyczerpany.

Jeśli jeden z tych punktów brzmi znajomo, pora na zmiany i przejęcie, na nowo, kontroli nad swoim życiem. Inaczej nigdy nie wyjdziesz z tego szalonego cyklu porażek i poczucia bezradności.

Nie jesteś przekonany? Pomyśl o tym, w ten sposób: w ciągu 20 lat zniszczysz swoje życie, jeśli będziesz nadal, „przypadowo” robił te 20 rzeczy…

Czy to prawda, że:

1. Starasz się być tym, kim wszyscy wokół

Kiedy byliśmy dziećmi, było nam znacznie łatwiej. W marzeniach snuliśmy plany o tym, kim będziemy jako dorośli. Ale potem przekonano nas, że nasze życie powinno spełniać oczekiwania innych osób, a na samym końcu nas samych. Zamiast zadawać sobie pytania, odkrywać nasze potrzeby, kształtujemy swoją codzienność tak, by zadowolić rodziców, otoczenie.

2. Unikasz cierpienia, za wszelką cenę

Nie lubimy tych trudnych, niekomfortowych uczuć, sytuacji, relacji. Chcemy stale czuć się „ok”, „w porządku”, chcemy by wszyscy nas lubili. Co tracimy? Niezbędne dla naszego rozwoju, doświadczenie życiowe. Możliwość bycia naprawdę wolnym i szczęśliwym. Świadomość, że to co materialne, nie zastąpi ci szczerych relacji z bliskimi.

3. Ciągle czekasz na cud

Często jedyna różnica między człowiekiem sukcesu, a zwykłym „zjadaczem chleba” nie leży w umiejętnościach i innowacyjnych pomysłach, ale w skłonności do szybkiego podejmowania decyzji, w odwadze, w akceptacji ryzyka. Magiczne zmiany nie następują „same z siebie”. To ty musisz ich dokonać.

4. Rezygnujesz z działania, gdy mogłoby ono być kluczowe

Wiesz, że wystarczy twój jeden ruch, żeby nadać rzeczom bieg. Masz moc sprawczą, czujesz to. Ale wolisz się nie wychylać. Boisz się zmian i konsekwencji, które popłyną, jeśli się w końcu zdecydujesz. Znowu do niczego nie dojdzie.

5. Unikasz wszystkiego, co negatywne, za wszelką cenę

Popełnianie błędów jest czymś bardzo ludzkim. Nie pozbawiaj się tej szansy. Sukcesy łatwo cię rozpieszczą, połechcą twoje ego, ale nie nauczą cię tyle, co porażki. Nie staraj się być idealny i bez skazy, bo nie docenisz prawdziwego szczęścia.

6. Przestajesz uczyć się nowych rzeczy

Mahatma Gandhi powiedział kiedyś: „Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie”. Musisz trzymać się mocno swoich, podstawowych wartości, ale otwieraj też swoje serce i umysł na nowe pomysły, wyzwania i doświadczenia.

7. Nie mówisz

Tego co myślisz, czujesz, boisz się. Tego, co chciałbyś zmienić, tego w co wierzysz. O tym, czego potrzebujesz w relacji z najbliższą osobą.

8. Żyjesz przeszłością

Chyba każdy z nas ma takie momenty, kiedy chciałby cofnąć czas, coś naprawić, zmienić, podjąć inną decyzję, zapobiec smutkowi, rozczarowaniu. Ale nikomu z nas to się nie uda. Zostaje nam jedynie AKCEPTCJA. Ona również jest wyborem.

9. Po jednym, nieudanym związku, nie otwierasz już serca na inną relację

Tak samo jak możesz kochać „niewłaściwą” osobę, możesz w końcu spotkać „tę jedyną” . Wielka miłość nas kręci, podnieca i przeraża jednocześnie. Gdy odchodzi, możesz stać się gorzki, albo… lepszy i silniejszy.

10. Nie wybaczasz sobie

Jak to możliwe, że wszystkie „złe” lub „głupie” rzeczy, które zrobiłeś zostały już wybaczone i zapomniane ci przez wszystkich wokół, ale ty ciągle wracasz do nich myślami? Pomyśl o tym przez chwilę.

11. Dajesz się przekonać, że nie zasługujesz: na drugą szansę, na szacunek, na miłość

Cokolwiek zrobiłeś, nie przestawaj wierzyć, że możesz być lepszy. A na miłość nie musisz sobie zasługiwać. Ona po prostu jest, albo jej nie ma.

12. Bierzesz wszystko „do siebie”

To, co ludzie mówią i robią, mówi znacznie więcej o nich niż o tobie. Reakcje ludzi na twoje słowa i zachowania wynikają z ich doświadczeń i odmiennej od twojej, perspektywy.

13. Szukasz wsparcia nie tam, gdzie powinieneś

Pomyśl o ludziach, do których udajesz się, gdy potrzebujesz odrobiny otuchy, wsparcia, wskazówek. Co naprawdę dają ci te relacje?

14. Nienawidzisz

Jeśli naprawdę chcesz „wyeliminować” kogoś z twojego umysłu, nie możesz go nienawidzić. Zamiast tego, przebacz i ruszaj do przodu.

15. Zaniedbujesz siebie, w miłości

Dbanie o siebie to nie jest samolubny akt, w miłości to uzasadniona potrzeba.

16. Stawiasz się w centrum wszechświata 24/7

To równowaga i harmonia są kluczem do szczęścia. Skrajności są dla nas zagrożeniem.

17. Próbujesz spełnić wszystkie oczekiwania

Innym poważnym problemem, który sprawia, że tak wielu z nas tkwi w wyniszczającym cyklu chaosu i żalu, jest fantazjowanie, że możemy być wszystkim dla wszystkich, wszędzie naraz, że możemy być bohaterem na wszystkich frontach. Rzeczywistość jest jednak taka, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy swoje granice.

18. Nie zwracasz uwagi na to co dzieje się „tu i teraz”

Kolejny, piękny dzień się kończy, a my nie zdążyliśmy. Nie zdążyliśmy zauważyć tego, co piękne, ważne, radosne, dobre i jasne. Z czasem całe nasze życie staje się ogromnym zbiorowiskiem nieistotnych chwil, a my nie ustajemy w dążeniu do czegoś „naprawdę istotnego”.

19. Jesteś zbyt zajęty, by docenić drobiazgi

Życie ma charakter dynamiczny. Szczerze – nigdy nie możesz być pewny, kiedy następny podmuch wiatru zmieni je o 180 stopni. Nigdy nie jesteś za stary, za młody, zbyt zajęty lub zbyt wykształcony, aby znaleźć wartość i radość w nowych, nieoczekiwanych momentach. Więc doceniaj to, co daje ci los.

20. Oczekujesz, że wszystko w twoim życiu zawsze pójdzie zgodnie z planem

Chcesz planu tam, gdzie rządzi nieprzewidywalność? Trzymaj się po prostu swoich wartości, to naprawdę wystarczy. W końcu życie jest bardziej przygodą, niż wycieczką z przewodnikiem.

Nie bój się.


Na podstawie: marcandangel.com