13 sygnałów, że jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika. (I że to wciąż na ciebie mocno wpływa)

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 marca 2018
Fot. iStock/
Następny

Dorosłe dzieci alkoholików mogą być wspaniałym ludźmi. Wiedzą o tym wszyscy wokół, ale nie oni sami. Choć wielu z nas dorastało w domu, w którym istniał problem alkoholowy, niewielu zdaje sobie sprawę z tego jak ten fakt wpływa na nasze dorosłe życie.

Dorosłe dzieci alkoholików

1. Mają niezwykle niską samoocenę

Dorosłe dzieci alkoholików są dla siebie samych bezlitośnie krytyczne i potrzebują ogromnej aprobaty i miłości od innych.

2. Czują się winne

Kiedy chcą zrobić coś dla samych siebie mają poczucie winy. Uważają, że zadbać o siebie, o swoje potrzeby jest czymś egoistycznym. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak jak trzeba, obwiniają siebie, usprawiedliwiając innych.

3. Odmawiają sobie prawa do odczuwania

Zamiast zastanawiać się „jak właściwie się czuję?” cały czas myślą o tym, co powinny czuć. Bez względu na sytuację.

4. Są emocjonalnie obojętne wobec samych siebie

Mówią „tak”, aby zadowolić innych, wierząc, że wszystko będzie dobrze, a kiedy nagle okazuje się, że podążają w złym kierunku, dociera do nich jak bardzo cierpią i jak bardzo potrzebują zmian.

5. Często mówią: „Muszę”

Czują się zobowiązane do zaspokojenia potrzeb członków swojej rodziny i zadowalania wszystkich wokół. Czują się, jakby były złymi ludźmi, jeśli nie mogą lub nie chcą tego robić. Kiedy czyjeś potrzeby lub pragnienia są sprzeczne z ich pragnieniami, kosztem siebie wybierają szczęście innych. Widzą jedynie skrajne wybory.

6. Zastanawiają się: „Czy tak jest w większości relacji?”

Czują, że tak naprawdę nie wiedzą, co jest zdrowe lub normalne w związku

7. Mają milion niedokończonych projektów

Nie potrafią doprowadzić do końca tego, co sobie zaplanowały.

8. Zawsze chcą podobać się innym

Dlatego decydują się na coś, co jest wbrew nim.

9. Unikają konfliktów i podniesionego głosu

Zrobią wszystko, by uniknąć kłótni, w tym skłamią na temat ich prawdziwych uczuć. Często podporządkowują się innym.

10. Uważają, że świat jest ponurym i smutnym miejscem

Pracują ciężko, rzadko kiedy pozwalają sobie na relaks, zabawę, rozluźnienie. A paradoksalnie tego właśnie im trzeba. Bo nie miały prawdziwego dzieciństwa. Dzieciństwo skradł im alkohol. Dodatkowo w głębi duszy uważają, że coś jest z nimi nie tak i dlatego nikt ich nigdy nie pokocha.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Jak przestać się martwić o rzeczy, które powiedziałaś lub zrobiłaś? Odpowiedz sobie na trzy pytania

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 marca 2018
Fot. iStock/Tamara Dragovic
Fot. iStock/Tamara Dragovic

Dalajlama powiedział: „”Jeśli obawiasz się jakiegoś bólu lub cierpienia, powinieneś sprawdzić, czy możesz coś z tym zrobić. Jeśli możesz – nie musisz się o to martwić; jeśli nie możesz nic zrobić, to też nie musisz się martwić”.

Gdyby to było takie proste? Bo ty kładziesz się wieczorem pełna lęku i obaw i z tym samym budzisz się rano. Zastanawiasz się, czy dobrze się zachowałaś. Czy dobrze zrobiłaś. Czy znajomi nie odebrali cię źle… Analizujesz calutki dzień próbując dodać sobie otuchy, że nic takiego się nie wydarzyło, a jednak niepokój cię nie opuszcza, a rano strach dławi gardło.

Życie z takim obciążeniem jest cholernie trudne. Kiedyś przeczytałam, że „strach to grzech pierworodny, niemal wszystko zło na świecie ma źródło w tym, że ktoś się czegoś boi”. Jest jak oślizły wąż, oplata się wokół naszej codzienności odbierając nam radość życia. Tak bardzo się boimy, że nie mamy odwagi zmierzyć się z tym strachem. Tymczasem okazuje się, że jedyna droga do pozbycia się towarzyszącego nam nieustannie niepokoju prowadzi właśnie przez zmierzeniem się z nim twarzą w twarz. Chcesz sobie pomóc? Kiedy następnym razem poczujesz strach, usiądź spokojnie i odpowiedz sobie na trzy pytania:

Czego właściwie się boję?

Innymi słowy, co jest najgorszą rzeczą, jaka może się stać? Może znowu ktoś nie będzie ze mną rozmawiał? Może będą się ze mnie śmiać? Może ktoś poczuł się urażony tym, co powiedziałam? W zależności czego się boimy zwizualizujmy sobie ten strach: może skończyć się mój związek, mogę stracić pracę?

Czy mogę to zmienić?

Kiedy już wiesz, czego tak naprawdę się boisz, zastanów się czy możesz zmienić tę sytuację? Dopisz sobie przy swoich lękach „tak”, kiedy wiesz, jakie kroki możesz podjąć. Jeśli twoja odpowiedź brzmi „nie” – odpuść sobie. Początkowo nie jest to łatwe, ale z czasem przestanie sprawiać ci większe trudności.

Gdyby ktoś, kogo kocham bał się właśnie tego, co bym mu powiedziała?

Bardzo ważne, by się nad tym zastanowić. Większość z nas świetnie radzi sobie z radzeniem innym. A gdyby tak dobrze poradzić sobie, pomóc konkretną radą. Powiedziałabyś przyjaciółce w twojej sytuacji: „Daj spokój, nie przejmuj się?”. To powiedz to także sobie. Jak i wiele innych rzeczy, które radziłabyś swoim najbliższym. Taka postawa budzi zaufanie i miłość do samego siebie.

Nie dajmy się wplątać w sidła strachu. Nie nakręcajmy się naszym niepokojem, tylko nauczmy się sobie z nimi radzić, w najlepszy dla nas sposób.


źródło: tinybuddha.com

 


Zobacz także

Fot. iStock/m-gucci

„A przecież miałam być inna…”. Jak to się dzieje, że powielamy błędy naszych rodziców

Fot. iStock /  m-gucci

Nic strasznego… Ktoś niósł Twoje życie w dłoniach i… upuścił

5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu

5 destrukcyjnych zachowań w naszym życiu