Go to content

11 rzeczy, które robimy, nie zdając sobie sprawy z tego, że kieruje nami lęk

Lęk powoduje niekiedy irracjonalne reakcje i zachowania, o które nigdy byśmy siebie nie podejrzewali. Lęk paraliżuje, sprawia, że trudno nam spojrzeć na pewne sprawy realnie, że nie przyznajemy się nawet sami przed sobą do nieradzenia sobie w najprostszych sytuacjach. Miejmy świadomość tego, jak zmieniamy się pod jego wpływem.

Czasem działamy zupełnie nieświadomie, odrzucając możliwość, że to nasz niepokój nas „blokuje” przed podjęciem ważnej decyzji, próbując znaleźć jakieś rozsądne wytłumaczenie dla podjętych (bądź zaniechanych) przez nas kroków. Pora stanąć oko w oko w tym, co naprawdę dzieje się w naszym sercu i umyśle.

Zastanów się, czy pod wpływem lęku, nie robisz jednej z tych 11 rzeczy.

Fot. iStock / Martin Dimitrov

1/11 1. Odrzucasz zaproszenia, nawet jeśli masz ochotę z nich skorzystać

Zdarza się, że lęk jest tak wyniszczający, że nie masz wystarczająco dużo energii, żeby wyjść „ do ludzi”. Bez względu na to, jak bardzo cieszyłeś się na spotkanie ze znajomymi, czy inne towarzyskie wydarzenie, mówisz „nie”. Nie chcesz być dla nikogo ciężarem (dodatkowo obwiniasz się za podły nastrój), więc wolisz zrezygnować.

Fot. Pixabay/ <a href=”https://pixabay.com/pl/dziewczyna-martwi-si%C4%99-kobieta-413690/”>RyanMcGuire</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

2/11 2. Masz obsesję na punkcie rzeczy, o których normalnie nie pomyślałbyś dwa razy

Wyolbrzymiasz wszystko w swojej głowie. Najprawdopodobniej masz obsesję na punkcie rzeczy, które nigdy wcześniej nawet nie zaprzątały twojej głowy. Przesadnie przejmujesz się faktem, że twój partner nie odebrał telefonu, że ekspedientka w sklepie na ciebie „krzywo” spojrzała… Doszukujesz się złośliwości losu, tam gdzie wystąpił zwykły zbieg okoliczności. Cokolwiek, co dla osób „bezlękowych”, nie stanowi problemu, ciebie pochłania bez reszty.

Fot. Unsplash / <a href=”https://unsplash.com/photos/y692nLSXiaU”target="_blank"Redd Angelo</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

3/11 3. Zrywasz się z łóżka wcześnie rano, mimo, że nadal jesteś zmęczony

Trudno ci zasnąć, ale budzisz się wcześnie, z przyspieszonym biciem serca i tym okropnym uczuciem niepokoju. Twoje myśli zaprzątają obawy, twój umysł nigdy się nie „wyłącza”. Boisz się, że z niczym nie zdążysz

iStock/1905HKN

4/11 4. Nieustannie wymyślasz najgorsze scenariusze, niezależnie od sytuacji

Jakiekolwiek wyzwanie stoi przed tobą, jesteś przekonany, że pójdzie bardzo źle. Kiedy chorujesz, wyobrażasz sobie najgorsze komplikacje, kiedy kochasz, jesteś pewien, że „to się nie uda”. Kiedy udajesz się w podróż, boisz wypadków. Lista jest długa, a ciebie nikt nie rozumie. Ty odczuwasz realne zagrożenie, oni wyśmiewają twoje obawy.

Fot. iStock / egorr

5/11 5. W głowie w kółko odtwarzasz trudne dla ciebie rozmowy i sytuacje

W prawdziwym życiu starasz się za wszelką cenę unikać konfrontacji, ponieważ to tylko potęguje twój lęk. Kiedy jest już po wszystkim, twój umysł ciągle wraca do tej sytuacji, do tego, co (nie) zostało powiedziane. Zarzucasz sobie, że mogłeś jednak coś powiedzieć, zareagować inaczej, ale przy następnej okazji znowu schowasz głowę w piasek. I znowu będziesz żałował.

Fot. iStock / Talashow

6/11 6. Zawsze uważasz, że to twoja wina, jeśli bliskie osoby nie odpowiadają na twoje wiadomości, nie odbierają telefonów

Czy to chodzi o twojego partnera, czy najlepszego przyjaciela, albo kogoś z rodziny, zawsze obwiniasz się, gdy twoja (pojedyncza) próba kontaktu pozostaje bez odzewu drugiej strony. Ludzie „bezlękowi” nie robią z takich sytuacji afery, dla ciebie to koniec świata. Pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to, że to twoja wina, że musiałeś zrobić coś źle. Prozaiczne rozwiązania nie przychodzą ci do głowy.

Fot. iStock/lolostock

7/11 7. Wpadasz w panikę, gdy inni z niepokojem pytają, czy wszystko u ciebie w porządku

Kiedy inni pytają, czy wszystko w porządku, gdy masz atak lęku, lub gdy twoją głowę opanowały negatywne myśli, to tylko pogarsza sytuację. Jeśli oni się o ciebie martwą, to potwierdza twoją tezę, że jest z tobą źle. Nakręcasz spiralę swoich obaw i wymyślasz nowe problemy.

Fot.<a href=”http://www.splitshire.com/woman-reaches-out/”> Splitshire</a>/ <a href=”http://www.splitshire.com/about/”>Daniel Nanescu</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

8/11 8. Załamują cię myśli o przyszłości

Przyszłość rozpala twoją wyobraźnię, ale w negatywny sposób. Nienawidzisz kiedy ludzie pytają o twoje plany na najbliższe pięć lat. Boisz się tego, co niewiadome i nieprzewidywalne. To, co innym jawi się jako ekscytujące możliwości, dla ciebie jest trudne i przerażające. Nienawidzisz, gdy inni mówią o własnej przyszłości, ponieważ to sprawia, że czujesz się niewystarczająco dobry.

Fot. iStock / da-kuk

9/11 9. Nieustannie porównujesz się do swoich rówieśników

Stale podglądasz dokonania twoich znajomych – na Facebooku śledzisz rozwój ich kariery i edukacji. Nie chcesz porówywać się do innych, ale czasem lęk staje się silniejszy i nic na to nie poradzisz. Martwisz się, czy kiedykolwiek osiągniesz choć połowę tego, co oni i powoli staje się to Twoją obsesją. Jednak zbyt cżęsto pozostajesz bierny.

Czy kobieta musi zamordować swojego oprawcę, by w Polsce dostrzeżono problem przemocy domowej? Rocznie ginie do 400 kobiet Fot. iStock / GeorgePeters

10/11 10. Rozpamiętujesz i obwiniasz się w nieskończoność za popełnione błędy

Nieustanne odtwarzanie i przeżywanie na nowo swoich błędów rujnuje ci dni, a nawet tygodnie. Nie dajesz sobie prawa do pomyłek, wymagasz od siebie perfekcji, chociaż nie jest ona twoja mocną stroną.

"Jak byłam młodsza często wołałam mamę przez sen. Teraz się budzę i myślę: Alka, sama jesteś, ogarnij się. Musisz z tym żyć". Eurosieroty też mają serca Fot. iStock / Mixmike

11/11 11. Bywają dni, kiedy jesteś tak bardzo zmęczony - psychicznie i fizycznie, że nie wstajesz z łóżka

Są takie dni, kiedy twój lęk jest tak silny, że naprawdę nie jesteś w stanie nic zrobić, jedynie leżeć w łóżku i płakać. Potrzebujesz kilku dni wolnego, żeby pozwolić odpocząć swojej głowie i zmęczonemu ciału. Niepokój może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie, jednak wielu z nas bagatelizuje jego skutki.