Go to content

Wielkanocy wyjazd? Podpowiadamy gdzie spędzić świąteczny czas

Wielkanocny wyjazd
Fot. iStock

Święta Wielkanocne to czas odrodzenia, kwitnącej przyrody, a także spotkań z rodziną i bliskimi. W tym roku wypadają w drugiej dekadzie kwietnia, więc to idealny czas by spędzić je w nieco innej atmosferze i wybrać się na wiosenny city break. Dodatkowo można pokusić się o przedłużenie wielkanocnego wypoczynku i połączyć go z majówką. Wystarczy wziąć tylko 7 dni urlopu, aby odpoczywać 16 dni! Eksperci serwisu eSky szczególnie polecają na ten okres podróż do Rzymu lub Porto.

Pierwszą okazją do zorganizowania sobie naprawdę dłuższej przerwy w pracy jest w 2019 roku Wielkanoc, która tym razem wypadnie dopiero w ostatnich dniach kwietnia! To świetna okazja, żeby wybrać się na city break i spędzić święta w wyjątkowej, mniej tradycyjnej atmosferze. Dzięki temu, że w 2019 roku Wielkanoc wypada wyjątkowo późno, urlop można przedłużyć o majówkę! W przypadku takiego połączenia uzyskamy łącznie 16 dni wolnego – od 20 kwietnia do 5 maja! Aby tego dokonać, należy wziąć 7 dni urlopu – w okresach 23-26.04, 29-30.04 oraz 02.05.

Rzym – idealny do zwiedzania wiosną

Rzym – idealny do zwiedzania wiosną

Fot. iStock

Stolica Włoch to wspaniałe, zachwycające miasto, które często w szczycie sezonu urlopowego w Polsce jest… nieznośne do poznawania. Wszystko przez wysokie temperatury. Dlatego też, jeśli macie w planach odwiedzenie Wiecznego Miasta, nie czekajcie, zróbcie to jak najszybciej. Oprócz ujrzenia ikonicznych widoków, takich jak Koloseum, Forum Romanum, czy Watykan z Bazyliką św. Piotra, warto dać się ponieść ulicznemu życiu metropolii nad Tybrem. A może nawet… wziąć udział w kwietniowym Maratonie Rzymskim? Wielbiciele muzyki powinni z kolei zajrzeć do Rzymu 1 maja, by wziąć udział w wielkim koncercie, tradycyjnie organizowanym na Placu św. Jana na Lateranie.

Rzym to idealne miejsce na obchodzenie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Piątek odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa (Via Crucis) w Koloseum, tradycyjnie przewodniczy jej Papież. Kiedy jest już ciemno tysiące ludzi zgromadzonych wokół amfiteatru zapalają świece, co tworzy niezwykłą atmosferę. W niedzielę wierni gromadzą się na Placu św. Piotra, aby razem z Ojcem Świętym zaśpiewać Alleluja! Świąteczny poniedziałek rzymianie spędzają na piknikach i spotykaniu się z rodziną i bliskimi.

Porto, powiew bryzy znad oceanu

Porto, powiew bryzy znad oceanu

Fot. iStock

Pora na coś mniej oczywistego! Porto jest jednym z najciekawszych kierunków w Europie, jednak nadal niezbyt znanym. Zazwyczaj kojarzy się z winem oraz popularną drużyną piłkarską. Tymczasem ta położona nad brzegiem Atlantyku metropolia ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych, nieoczywistych doznań. Począwszy od widoku niesamowitych budowli, jak Ponte Don Luis I (arcydzieła inżynierii autorstwa Gustave’a Eiffla) i Torre dos Clerigos (polecamy zwłaszcza widok ze szczytu tej wieży), poprzez klimat portowej dzielnicy Ribeira, skończywszy na lokalnych specjałach – winie, bacalhau i francesinhii, czyli najbardziej niesamowitej (i pewnie najbardziej kalorycznej) kanapce świata!

Świąteczny klimat możecie poczuć w mieście Braga, 40 kilometrów na północ od Porto. To właśnie tam odbywają się charakterystyczne ceremonie, w których według szacunków bierze udział ponad 100 tysięcy osób. Zwyczaj odgrywania wydarzeń z Wielkiego Tygodnia istnieje od IV wieku, a najpopularniejsze procesje odbywają się w Wielki Czwartek i Piątek. W Wielką Sobotę i Niedzielę całe miasto rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Jezusa.