Go to content

Zapraszamy na spektakl ARTYSTA

Spektakl Artysta
Fot. A. Bremer / Teatr Młyn

ARTYSTA 

scenariusz i reżyseria:

Natalia Fijewska-Zdanowska 

występują:

Agata Fijewska

Krzysztof Kiersznowski

Marek Siudym

 60-letni artysta rzeźbiarz, introwertyczny outsider i młoda, dynamiczna studentka rzeźby – spędzają razem kilka tygodni w Bieszczadzkiej chacie na odludziu, pracując nad wspólnym projektem. Kiedy rodzi się między nimi erotyczno-intelektualna fascynacja, żadne z nich nie próbuje jej powstrzymać. Nagle w ich dwuosobowym świecie pojawia się niespodziewany gość, profesor, będący Jego przyjacielem, a Jej – ojcem. Bohaterka rozerwana między dwoma starszymi o pokolenie mężczyznami musi zadać sobie pytania o swoje motywacje, pragnienia i przyszłość.

Sztuka podejmuje temat nieobecności ojców w pokoleniu współczesnych 20-30-latków. Dlaczego w naszych wspomnieniach z dzieciństwa tak mało jest 'taty’? Dlaczego współczesne młode kobiety są niezależne i pogubione zarazem? Czy związek między mężczyzną i kobietą jest możliwy, kiedy różnica wieku wynosi ponad 30 lat? A może właśnie tylko wtedy jest tak naprawdę możliwy?

„Artysta” to opowieść o trzech ludzkich samotnościach, o ludziach, którzy za sprawą wydarzeń jednego wieczoru muszą poddać weryfikacji swoje życiowe wybory. 

premiera – marzec 2015

czas trwania spektaklu: 60 min

Spektakl ARTYSTA

 Info:

www.mlyn.org

Muzyka: Filip Dreger 

Charakteryzacja/kostiumy: Joanna i Aleksandra Tomczyk 

Reżyseria świateł/konsultacja scenogragficzna: Mikołaj Malesza 

Produkcja: Joanna Hawryluk i Agnieszka Kondraciuk 

Realizacja: Fundacja Artystyczna MŁYN 

dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy 

Partner: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej

Teatr MŁYN

Niezależny teatr autorski, założony przez Siostry Fijewskie, działa od 2007r. w Warszawie. Realizuje kameralne sztuki, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość. Teatr współpracował m.in. z Teatrem na Woli, Teatrem Konsekwentnym, Teatrem Powszechnym, Teatrem Ochoty, Teatrem Polskim oraz Sceną Staromiejską SCEK, będącą obecnie główną siedzibą Teatru.

Natalia Fijewska-Zdanowska – reżyser i dramaturg. Jest magistrem filozofii UW. Powołała do życia i prowadzi wraz z siostrami własną, autorską scenę niezależną Teatr MŁYN. Stypendystka MKiDN w 2007r., oraz stypendystka PISF w 2014r. Realizuje kameralne spektakle autorskie, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość: monodram „Głuchoniemoc” (2004) „Różowa skarpetka”(2006), „De-naturat”(2007), „Siostry”(2008), „Piąta rano”(2009), „Gabinet”(2010), „Facet mojej żony” 2011), „Niunia”(2012), „Draka”(2013), „Naga Praga”(2014). Spektakle są wystawiane na Scenie Staromiejskiej SCEK, były także grane gościnnie miedzy innymi w warszawskim Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim, Teatrze Ochoty.

Agata Fijewska – aktorka, wokalistka, laureatka nagród aktorskich i  wokalnych na przeglądach i festiwalach piosenki. Zagrała między innymi w spektaklu „Różowa skarpetka”(2006), który otrzymał szereg nagród, a także w spektaklu „Siostry”(2008) zrealizowanym we współpracy z Teatrem na Woli w Warszawie, monodramie muzycznym „Piąta rano”(2009) w Teatrze Staromiejskim, który otrzymał GRAND PRIX Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie, oraz w spektaklach muzycznych „Niunia”(2012) i „Draka”(2013) i „Naga Praga”(2014). Wokalistka zespołu Nocny SuperSam. Ukończyła warszawską Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej. Jest współzałożycielką Fundacji Artystycznej „MŁYN”, mającej obecnie siedzibę na Scenie Staromiejskiej SCEK w Warszawie i wielokrotną organizatorką przedsięwzięć kulturalnych z ramienia Fundacji.

Krzysztof Kiersznowskipolski aktor, związany z teatrami: Teatr Ochoty w Warszawie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Polski w Bydgoszczy. W 1977 ukończył Wydział Aktorski PWSFTviTw Łodzi i 26 marca tegoż roku zadebiutował w teatrze. W 1978 wyróżniony we Wrocławiu na XIX FPSW za rolę prokuratora w sztuce „Krzywa płaska”. Znany również z ról filmowych i serialowych takich jak: „Twarzą w twarz” „Barwy szczęścia” , „Statyści”,  „Kiler” i „Kilerów 2óch” , „Vabank” i „Vabank II czyli Riposta” . W Teatrze MŁYN gra także główną rolę w spektaklu „Draka”.

Marek Siudym – polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, specjalizujący się w rolach komediowych i charakterystycznych, mający także na swoim koncie kilka pierwszoplanowych ról dramatycznych. Popularność przyniosły mu występy w Kabarecie Olgi Lipińskiej. Na swoim koncie ma role z takich serialach jak: „Lokatorzy”, „Graczykowie”, „Złotopolscy”. Grał min. w filmach: „Ubu król”, „ Rób swoje ryzyko jest twoje” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. 

Krzysztof Kiersznowski, jako profesor rzeźby, artysta samotnik i człowiek szukający bliskości, pokazuje w tej roli cały swój potencjał, dowodzi, że jest aktorem wszechstronnym i poważnym. Także Marek Siudym w roli ojca odchodzi od komediowych źródeł, pokazując umiejętności dramatyczne. Agata Fijewska zaś jako balansująca między nimi córka daje dowód stale doskonalonego warsztatu. 

Mało jest takich kameralnych sztuk środka, idealnych na krótką wizytę w teatrze (to jednoaktówka, ok. 60 minut). Scena Fundacji Młyn sióstr Fijewskich to jedno z nielicznych miejsc, gdzie kultywuje się ten rzadki gatunek.

Artyści” – Tomasz Miłkowski – Przegląd nr 17/20.04

 

 Agata Fijewska znakomicie pokazuje dylematy młodej dziewczyny, targające nią emocje,tłumione od dawna uczucia, które teraz, dzięki rozmowom z drugim człowiekiem, próbuje zrozumieć i wyrazić. Jest w tej kreacji dużo delikatności, subtelnego piękna i smutku. Bólu dziecka, które cały czas tęskni za ojcem, wspaniałym, podziwianym, ale od zawsze nieobecnym.

Marek Siudym, który wciela się w postać ojca Pauliny, bardzo dobrze oddaje charakter „wielkiego nieobecnego”. (…) Nie ma już małej dziewczynki, zapatrzonej w tatę i rozpaczliwie pragnącej jego uwagi, czułości. Przed bohaterem stoi dojrzała, samodzielna kobieta, ze swym żalem i poczuciem krzywdy. 

Artysta Krzysztofa Kiersznowskiego to ciekawa postać. Jest trochę tajemniczy, momentami zabawny, bywa też rozczulający, czasem irytujący. Stary kawaler, rzeźbiarz – samotnik, uciekający od cywilizacji i jej zdobyczy, by w ciszy odnaleźć piękno sztuki. Po prostu – ARTYSTA. Co chciałby i co potrafi ofiarować dużo młodszej dziewczynie?

Nie ty mnie wychowałeś…” – Anna Czajkowska – Teatr Dla Was, 27/03/15

 Czy można tworzyć bez miłości i szczerości? Czy egoista i pozer może być prawdziwym artystą?Talent i chęć tworzenia to dar czy balast? Takie pytanie stawia mini-spektakl “Artysta” według scenariusza i reżyserii Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej. Czuje się jej kobiecą rękę (i wrażliwość) w doborze tematu, niebanalnych dialogach i sposobie niejednoznacznego ukazania oraz prowadzenia głównej bohaterki. 

(…)Aktorzy grają na wyciągnięcie ręki, każdy szczegół tu jest ważny, każda scena, czas trwania, pauzy potrzebne i wymuszone, czyli estetyczne i techniczne a w sumie tempo w jakim są montowane w całość. Nie ma tu miejsca na niedociągnięcia, “haftowanie”, czyli źle pojętą improwizację “jakoś to będzie”. Zasada jest prosta: “Nie jakoś tylko jakość”. Dbałość o szczegół i dopracowanie detali to mus. 

Arkadiusz Szaraniec – 25/03/15

 spektakle odbywają się

na Scenie Staromiejskiej

SCEK ul. Jezuicka 4

 

rezerwacja biletów

mailowo: rezerwacje@fundacjamlyn.pl
telefonicznie: 0 519 672 356
SMS-em: 0 519 672 356