Go to content

Największe mity na temat macierzyństwa i karmienia piersią 2016 roku

Fot. iStock / Massonstock

Nowy Rok czas zacząć nowym artykułem. Zapewne nie raz i nie dwa spotkałyście się z ciekawymi teoriami na temat macierzyństwa i karmienia piersią. Postanowiłam zebrać największe mity na temat macierzyństwa i karmienia piersią, które usłyszałam w 2016 roku. Jeśli chcecie coś dodać, zachęcam do komentowania.

  1. POJAWIENIE SIĘ DZIECKA ROZWIĄZUJE PROBLEMY MAŁŻEŃSKIE I KONFLIKTY RODZINNE
    Gdyby tak było to świat stałby się lepszy! Niestety dziecko problemów nie rozwiązuje, czasami wręcz je potęguje. Jeśli małżeństwo lub rodzina żyło w konflikcie przed narodzinami, to prawdopodobnie po narodzinach też ten konflikt będzie istniał. . Może jedynie przez kilka tygodni będą się do siebie uśmiechać na widok małego brzdąca, ale niestety nie rozwiąże to wcześniejszych problemów. Często jest też tak, że małżeństwa nie ustalają pewnych zasad będąc jeszcze w ciąży co powoduje, że dochodzi do kłótni lub różnicy zdań po narodzinach dziecka.
  2. JEŚLI NIEMOWLĘ PIJE MLEKO MATKI TO MOŻE PIĆ RÓWNIEŻ KROWIE
    Nie. Nie może. Mleko człowieka jest dla człowieka, mleko krowy jest dla krowy. Przyjmuje się, że mleko krowie niemowlę może spożywać gdy skończy pierwszy rok życia. Jednak według najnowszych doniesień, badań, publikacji ogólnie odradza się picie mleka krowiego przez człowieka niezależnie od jego wieku.
  3. NOSZENIE CZERWONEJ KOKARDKI CHRONI PRZED UROKAMI
    Bitch, please.
  4. MAŁE PIERSI MAJĄ MAŁO POKARMU, DUŻE PIERSI MAJĄ DUŻO POKARMU
    Ilość pokarmu nie zależy od wielkości piersi. Każde piersi mogą mieć wystarczającą ilość pokarmu.
  5. PO KAŻDYM KARMIENIU NALEŻY ODCIĄGNĄĆ RESZTKI POKARMU NA WYPADEK ZEPSUCIA SIĘ
    Mleko w piersiach się nie psuje 🙂
  6. DŁUGIE SSANIE PIERSI PRZEZ NIEMOWLĘ OZNACZA, ŻE POKARMU JEST ZBYT MAŁO
    Nie prawda. Niemowlęta czasami potrzebują po prostu ssać pierś. Nie oznacza to, że są głodne czy pokarmu jest zbyt mało. One potrzebują bliskości, czułości, ciepła i ssania piersi. Żaden smoczek nie da tego co ssanie piersi.
  7. NIEMOWLĘ ŚPIĄCE Z RĄCZKAMI W GÓRZE JEST ZDROWE
    Nie ma znaczenia czy dziecko śpi z rączkami w górze, w dole czy rozłożonymi na boki. Dziecko śpi tak, jak jest mu wygodnie i stan zdrowia nie ma tu żadnego wpływu.
  8. DZIECKO NIE POWINNO ZASYPIAĆ PRZY PIERSI, BO MOŻE USZKODZIĆ SUTEK 
    Długie memłanie może podrażnić sutek, ale nie zawsze i nie każdy. Niektóre kobiety mają wrażliwe sutki inne nie. Jeśli dziecko lubi zasypiać przy piersi a matce to nie przeszkadza i nie sprawia bólu czy dyskomfortu to jak najbardziej można usypiać dziecko przy piersi.
  9. NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ DZIECKA SAMEGO Z KOTEM, BO KOTY WYSYSAJĄ Z DZIECI DUSZĘ
    Brzmi groźnie, ale jedyne dlaczego małe dzieci nie powinny zostawać same ze zwierzętami to ryzyko, że kot może zrobić dziecku krzywdę (może na nie skoczyć, ugryźć, podrapać). Natomiast starsze dzieci same stwarzają czasami zagrożenie dla zwierząt (ciągną za ogon, futro, straszą, rzucają nimi lub w nie).
  10. PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ NIE MOŻNA ZAJŚĆ W CIĄŻĘ
    Można. Karmienie piersią nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Potwierdzą to na pewno te mamy, które zaszły w ciąże przy KP 😉 (Poczytajcie u Mataja.pl)
  11. NIE POWINNO SIĘ KARMIĆ POWYŻEJ 6 MIESIĄCA, A NA PEWNO NIE POWYŻEJ ROKU
    Bzdura. Można i nawet powinno się. Pokarm dostosowuje się do potrzeb dziecka i jest wartościowy (to nie jest woda). Natomiast po 6 miesiącu nie jest wystarczający i dlatego należy rozszerzać dietę dziecka.
  12. NIE MOŻNA KARMIĆ PRZY GORĄCZCE, BO MLEKO SIĘ MOŻE ZEPSUĆ
    Nie ma przeciwwskazań do karmienia przy gorączce, jeśli stan matki na to pozwala. Należy jedynie uważać na przyjmowane leki przeciwgorączkowe. Przeziębienia, grypy itd nie są również przeciwwskazaniem do karmienia. Przekazujemy dziecku przeciwciała, które mogą je chronić przed chorobą.
  13. MATKA KARMIĄCA MUSI TRZYMAĆ RESTRYKCYJNĄ DIETĘ
    Nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej. Kobieta karmiąca może jeść wszystko, pod warunkiem, że dziecko nie ma alergii pokarmowych.
  14. NIEMOWLĘ WYMUSZA
    Niemowlęta i noworodki nie wymuszają. One nie potrafią wymuszać. Jeśli płaczą to chcą, żeby zaspokoić ich potrzeby (potrzeba bliskości, bezpieczeństwa, ciepła, czułości, zaspokojenia głodu, snu itd). Starsze dzieci mogą wymuszać płaczem chęć otrzymania zabawki czy cukierka, ale nie można tego powiedzieć o maluszkach.
  15. MUSISZ JAK NAJWCZEŚNIEJ ZACZĄĆ ZOSTAWIAĆ NIEMOWLĘ POD OPIEKĄ BABCI/CIOCI/SIOSTRY/SĄSIADKI/WUJKA, ŻEBY NAUCZYŁO SIĘ ŻYĆ Z INNYMI
    To nie prawda. Noworodki i niemowlęta potrzebują przede wszystkim mamy i taty. Potrzebują, żeby rodzice zaspokoili ich potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. Dlatego tak ważne jest, żeby to poczucie bezpieczeństwa dawali rodzice. Nie da tego babcia, ciocia ani koleżanka. Przez pierwsze miesiące życia niemowlę powinno jak najwięcej czasu spędzać z rodzicami, pozostali goście nie są mu tak bardzo potrzebni w pierwszych etapach życia. To się oczywiście zmienia wraz z dojrzewaniem dziecka, ale to kiedy dziecko powinno zostać samo z innym dorosłym zależy tylko i wyłącznie od rodziców oraz dziecka. Jeśli dziecko jest na to gotowe, samo wykazuje chęci, można spróbować. Jeśli się buntuje, krzyczy, płacze i tupie – warto się zastanowić czy nie spróbować jeszcze za jakiś czas albo robić to stopniowo, powoli. Po prostu oswajać. Nie ma też przymusu zostawiania dziecka z dziadkami, chrzestnymi, ciociami czy nianiami jeśli nie ma takiej potrzeby. Co innego jeśli rodzice muszą zostawić na kilka chwil dziecko, wtedy należy wcześniej zacząć przygotowania do tego wydarzenia. To co najważniejsze: rozłąka dziecka z rodzicami powinna mieć miejsce za zgodą wszystkich stron. Jeśli dziecko albo chociaż jedno z rodziców nie jest na to gotowe, nie należy nikogo do tego zmuszać, a na pewno nie należy tego robić przez pierwsze miesiące życia dziecka kiedy maluszek potrzebuje rodziców. Dobór osoby z którą ma zostać dziecko też powinien być przemyślany. Musi to być osoba, której ufają oboje rodzice, która stosuje się do metod wychowawczo-opiekuńczych rodziców oraz potrafi się obchodzić z dziećmi.
  16. TRZEBA DAĆ DZIECKU SIĘ WYPŁAKAĆ
    Niestety jest to forma terroru. Nie wolno tego robić. Czy gdy Wam jest smutno i przykro chcecie być sami? Zamknięci w pokoju i ignorowani przez wszystkich? Płaczące dziecko potrzebuje rodziców. Bliskości, pocieszenia, spokoju, zrozumienia i wsparcia. Tylko tak będzie budowało poczucie bezpieczeństwa i poczucie własnej wartości oraz pewności siebie.
  17. DZIECKO MUSI SSAĆ SMOCZEK
    Nie musi. Smoczek oczywiście jest czasami przydatny, zwłaszcza jeśli dziecko ma bardzo dużą potrzebę ssania i potrafi cały dzień ssać pierś. Wtedy oczywiście smoczek może być potrzebny, żeby odciążyć matkę. Natomiast nie jest konieczne podawanie dziecku smoczka. Moja córka ma 6 miesięcy i nie wie co to jest smoczek. Nie wisi mi też godzinami na piersi. Po prostu był niepotrzebny.
  18. NIE WOLNO SPAĆ Z DZIECKIEM, BO SIĘ PRZYZWYCZAI
    Jeden z największych mitów zeszłego roku. Spanie z dzieckiem jest bardzo korzystne dla dziecka i wygodne dla matki karmiącej. Dziecko, które będzie gotowe spać samo, będzie spało samo.
  19. DZIEWCZYNKI POWINNY MIEĆ RÓŻOWE UBRANKA A CHŁOPCY NIEBIESKIE
    …. 🙂
  20. KOBIECIE PO PORODZIE MUSI POMAGAĆ MATKA ALBO TEŚCIOWA
    Każda pomoc mile widziana, ale nie każdy jej oczekuje i potrzebuje. Jeśli świeża mama nie chce pomocy, nikt nie musi jej na siłę udzielać.
  21. SZCZEPIĄC DZIECKO – ZABIJASZ JE
    Nie. Nie zabijasz. Aczkolwiek wątku szczepionek nie będę na razie rozwijać, ponieważ temat jest zbyt kontrowersyjny, a ja jestem zbyt zmęczona na dyskusje 😉 .
  22. PŁACZĄCE DZIECI TO PO PROSTU KIEPSKI CHARAKTEREK
    Temperament dziecka możemy zauważyć już około 2 miesiąca życia. Natomiast jeśli mamy bardzo płaczące niemowlę warto zastanowić się czy sami nie przyczyniamy się do tego dramatycznego płaczu. (Najczęstsze przyczyny płaczu niemowląt: zaburzone poczucie bezpieczeństwa przez niedobór kontaktu z matką, tłum gości, nadmiar bodźców, brak przewidywalności i rytuałów w rytmie dnia dziecka, hałasy, nadmierne przemęczenie, niezaspokojona potrzeba bliskości). Więcej o tym jak uspokoić płaczące niemowlę TU.

Dodalibyście coś?