Do kiedy można składać wnioski na 500 plus i 300 plus. Nie przegap terminu!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 lipca 2018
Fot. iStock / czarny_bez
 

Jeśli własnie wpadliście w panikę na myśl, że przegapiliście moment na złożenie wniosku o świadczenia 500 plus i nowe świadczenie na wyprawkę szkolną – bez obaw. Wprawdzie w tym roku, można składać wnioski już od 1. lipca, ale jeszcze nic straconego. Oczywiście im wcześniej uporacie się z formalnościami, tym lepiej. Jeśli zostawicie załatwienie sprawy na ostatni moment, może okazać się, że ciągłość wypłat nie zostanie zachowana, a wypłaty za październik i  listopad zobaczycie dopiero w listopadzie lub w grudniu.

Specjalnie dla was informacje o tych świadczeniach w pigułce, Czyli co, kiedy i jak – w szybkich punktach.

500 plus

 1. Elektroniczne składanie wniosków o świadczenie rodzinne 500 plus rozpoczęło się 1. lipca.

 2. Wnioski możecie składać np. za pośrednictwem systemu bankowości online.

 3. Jeżeli już korzystacie z świadczenia 500 plus, złożenie wniosku również jest konieczne.

 4. Wnioski w formie papierowej będzie można składać dopiero od 1. sierpnia.

 5. Jeżeli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, nie dostaniecie wyrównania za miesiące przerwy.

 6. Wypełniony wniosek o 500 plus można złożyć osobiście, listownie oraz online.

 7. Świadczenie przysługuje na każde drugie i następne dziecko w rodzinie (bez kryterium dochodowego) lub w przypadku wniosków o świadczenie na pierwsze dziecko w rodzinie z obowiązującym kryterium dochodowym.

Szczegółową instrukcję składania wniosków znajdziecie na stronie ministerstwa: mpips.gov.pl

300 plus – wyprawka szkolna

 1. Oficjalna nazwa programu to: „Dobry Start”

 2. Świadczenie wynosi 300 zł netto i jest przyznawane raz do roku, dla dzieci uczących się

 3. 300 plus przysługuje uczniom do 20. r. ż, lub w przypadku niepełnosprawności – do 24 r.ż.

 4. Świadczenie NIE przysługuje przedszkolakom i zerówkowiczom

 5. 300 plus to wyprawka szkolna – dla dzieci uczących się w szkole od 1. klasy szkoły podstawowej

 6. Wnioski składa się tak samo, jak w przypadku świadczenia 500 plus

 7. Od 1. lipca można złożyć wnioski online – np. za pomocą systemu bankowości elektronicznej

 8. Wnioski w formie papierowej będzie można składać dopiero od 1. sierpnia.

 9. To od rodziców zależy na co wydatkują kwotę. Z założenia zasiłek powinien zostać przeznaczony na szkolną wyprawkę, nikt jednak nie będzie wymagał od nas paragonów i faktur.

 10. Świadczenie przysługuje bez względu na dochody w rodzinie.

 11. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. W przeciwnym razie prawo do świadczenia dobry start przepadnie.

 12. Uwaga! „Wnioski drogą elektroniczną nie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wniosek składają bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie”.

 

Szczegółową instrukcję składania wniosków znajdziecie na stronie ministerstwa: mpips.gov.pl

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK ONLINE:

Przez stronę ministerstwa rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

Lista banków świadczących usługę:

 • Alior Bank SA,
 • Bank Millennium SA,
 • Bank Pekao SA,
 • Bank Pocztowy SA,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
 • Credit Agricole Bank Polska SA,
 • Getin Noble Bank SA,
 • ING Bank Śląski SA,
 • mBank SA,
 • Nest Bank SA,
 • PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo),
 • SGB-Bank SA.


3 przełomowe momenty w związku. Po ilu latach przychodzi najpoważniejszy kryzys?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 lipca 2018
Fot. iStock/ferrantraite
 

Budowanie szczęśliwego związku to piękna, choć żmudna praca. Zaangażowanie dwojga ludzi, poświęcenie energii i wielu emocji przynosi różny skutek. Jedni odnoszą sukces, a inni rozstają się po jakimś czasie. Ale nawet ci, którym udaje się wytrwać razem, narażeni są na pewne perturbacje.

Nie ma związków idealnych, bo przecież każdą relację tworzą osoby będące odrębnymi istnieniami. Z powodu odmiennego zdania na te same tematy, innych marzeń czy planów, mają miejsce kłótnie, nieporozumienia, a nawet i kryzysy, które mogą potężnie wstrząsnąć posadami każdego związku.

3 kryzysowe lata w związku

Wiele osób uważa, że każda relacja przechodzi przez trzy kryzysy, które przypadają kolejno na 1,3 i 7 rok wspólnego życia. Nie oznacza to jednak, że pomiędzy nimi nie ma prawa wydarzyć się coś złego, tak samo, jak nie jest regułą, że każda para w każdym z tych wspólnych lat musi przejść coś negatywnego. Warto jednak mieć świadomość, który czas jest najmniej sprzyjający i z czego to może wynikać.

Kryzys po pierwszym roku

Okazuje się, że wiele osób wskazało początek wspólnego życia jako ten moment, które przyniósł poważne tarcia i pierwszy kryzys. Po pierwszym zakochaniu opadają z oczu różowe okulary i nagle zaczynamy dostrzegać mniej kolorową rzeczywistość. Nie zawsze łatwo jest zaakceptować wady i męczące nawyki bliskiej osoby, więc wiele związków rozpada się właśnie po tym czasie.

Kryzys po trzecim roku

Para poznaje się coraz lepiej, uczy się funkcjonować w codziennych sytuacjach i akceptować różne niedociągnięcia. W ekscytujące na początku życie wchodzi jednak rutyna, czasem wręcz nuda, którą poganiają zwykłe obowiązki. W tym czasie wiele par dotyka kolejny kryzys, ponieważ wzajemne towarzystwo przestaje być pociągające i często tych zapomnianych emocji szuka się poza związkiem. Wtedy najczęściej dochodzi do zdrad, które przekreśliły już wiele relacji.

Kryzys po siódmym roku

Jeśli para trwa nadal, na przysłowiowe dobre i złe, zapewne buduje trwałą rodzinę, na świat przychodzą dzieci. Wraz z nimi ogranicza się jeszcze bardziej czas tylko dla siebie, na dalszy plan schodzi seks, dobra zabawa. Natłok obowiązków i kręcenie się w obrębie tych samych tematów — co na obiad, czy są jeszcze pieluchy lub kolejnego rachunku za przedszkole, sprawia, że partnerzy czują się po prostu zmęczeni, wypaleni. Często następuje zmiana priorytetów życiowych, a po wielu latach okazuje się jednak, że kochający się dotychczas ludzie chcą od życia czegoś zupełnie innego. Ten trudny czas bywa zabójczy dla wielu relacji.


 

źródło: polki.pl


5 rzeczy, które zyskujesz mając wroga

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 lipca 2018
Fot. iStock/max-kegfire

Wrogów ma każdy niezależnie od tego, jak bardzo jest się sympatycznym, uśmiechniętym, pomocnym i pozytywnie nastawionym do otoczenia człowiekiem. Zawsze znajdzie się osoba, która nie będzie darzyła nas specjalnym uczuciem, ktoś, kto będziecie czerpać przyjemność z tego, że nam dzieje się gorzej.

Ci, którzy nienawidzą wcale nie muszą mieć ku temu konkretnego powodu. Tak bywa, że czasem zwyczajna zazdrość i zawiść, niechęć powoduje rozbudzenie najgorszych emocji. Ale bez względu na to, z jakiego powodu doczekaliście się wrogów, wcale nie musicie z nimi walczyć do upadłego. Wręcz przeciwnie — wróg może ofiarować coś pozytywnego, jeżeli nauczymy się tego, jak przekłuć jego obecność na własną korzyść.

5 rzeczy, które pomogą ci docenić obecność wroga

1. Lekcja zarządzania emocjami

Posiadanie wroga uczy skutecznego zarządzania emocjami. W towarzystwie wstrzymujesz to, co masz na końcu języka, by nie powiedzieć tego, co myślisz. Uczysz się dyplomacji, wypracowujesz metody opanowania złości.

2. Konkurujesz i rozwijasz się

Świadomość posiadania wroga może doskonale wpływać na ambicje i nakręcać do działania, które przyniesie dobre rezultaty. Aby konkurowanie z wrogiem przyniosło jak najlepsze efekty, nie można jednak podchodzić do niego jak gorszej wersji samego siebie.

3. Stać cię na rachunek sumienia

Prawdą jest, że wrogowie nie mają zbyt wiele dobrego do powiedzenia na twój temat jednak słysząc o sobie coś krzywdzącego czy złośliwego od nielubianej osoby, możesz  przyjrzeć się temu, co zostało powiedziane i zrobić rachunek sumienia. Być może tkwi tu ziaraneko prawdy, które najtrudniej jest samemu dostrzec. To bywa ważnym krokiem do samodoskonalenia się.

4. Uświadamiasz sobie swoją wartość

Posiadanie wrogów jest mało sympatyczne, ale sprawia, że patrzysz na siebie łaskawym wzrokiem. Podkreślasz i doceniasz bardziej swoje dobre cechy, o których w innym przypadku nie musiałabyś wyciągać na zewnątrz.

5. Uczysz się doceniać miłość

Obecność i działania wrogów przeciw tobie może zbliżać cię do bliskich osób. Łatwiej doceniać kojącą bliskość, szczerość uczuć ukochanej osoby, gdy w trudnych chwilach naprawdę potrzebujesz wsparcia. Nigdy nie zostaniesz sama.

Jak widać, nawet ze złej energii może wyniknąć coś pozytywnego. Nienawiść jest zła i trzeba współczuć tym, którzy mają przy sobie za dużo negatywnego bagażu emocjonalnego.


 

źródło:  www.lifehack.org


Zobacz także

Makijażowe sztuczki dla leniwych. Próbowałyście już tego?

Nie wiesz, jak rozmawiać z nastolatkiem? Pokaż mu te filmy. Fantastyczna kampania!

chroń krocze przed nacięciem

Zadbaj o swoją kobiecość i chroń krocze przed nacięciem