Go to content

Kroki milowe w rozwoju twojego maleństwa. Wspieraj je mądrze od samego początku

Fot. iStock / South_agency

Dziecko przychodzi na świat zupełnie bezbronne i całkowicie zależne od pomocy rodziców. Maleńka istota zaraz po urodzeniu jest zupełnie nieporadna i potrzebuje czasu, by doświadczyć i nauczyć się nowych rzeczy. Oczywiście to nie dzieje się nagle, lecz w dłuższej perspektywie czasu i w odpowiednim tempie, dlatego ważne jest, by maksymalnie ułatwić dziecku pokonywanie jego pierwszych kroków milowych w rozwoju.

Ułatwianie nie oznacza wyręczania dziecka. Tak się nie da. Wystarczy po prostu być obok, obserwować malucha oraz stymulować w odpowiedni sposób zmysły, które są niezbędne w nauce nowych rzeczy i radzeniu sobie w niedalekiej przyszłości.

Pierwsze miesiące w życiu dziecka są najważniejsze

To właśnie wtedy ma miejsce intensywny rozwój nie tylko ciała, ale przede wszystkim mózgu dziecka. Przed niemowlakiem staja zadania, godne porównania do zdobycia szczytu Mont Everest przez alpinistę. Po kolei będzie ono zdobywało nowe umiejętności, z leżącego maleństwa, przeistoczy się w siedzącego ciekawskiego, a następnie raczkującego i chodzącego małego odkrywcę. Oczywiście, wiele zależy od predyspozycji dziecka, jednak rodzice muszą pamiętać – mózg bez odpowiedniej stymulacji może być mniej chłonny i podatny na naukę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cztery obszary rozwoju dziecka

  • ROZWÓJ POZNAWCZY

Procesy poznawcze opierają się na zmysłach małego człowieka. Dzięki stałemu rozwojowi zmysłów dziecko widzi, słyszy, czuje oraz układa w swojej świadomości. Z początku maluch nie ma wielkiego pola do popisu, gdyż najważniejszymi zmysłami, jakimi dysponuje, to zmysł smaku i zapachu. Pozostałe zmysły rozwijają się w następnych tygodniach, by stopniowo pomagać dziecku w orientacji w otaczającym go świecie. Wykształca się zdolność do zapamiętywania widzianych wcześniej przedmiotów i ludzi, a następnie szersze poznawanie otoczenia. Gdy maluch ukończy szósty miesiąc życia, warto zmienić wózek głęboki na spacerowy, by na spacerach mógł obserwować zmieniające się widoki i ludzi.

  • ROZWÓJ MOTORYCZNY

Na samym początku maleństwo jest nieruchliwe, zdane na opiekunów choćby przy zmianie niewygodnej pozycji podczas snu czy karmienia. Wraz ze wzrostem, dziecko uczy się utrzymywać główkę, podnosić na przedramionach, coraz lepiej rozwija umiejętności panowania nad swoim ciałem — wkłada paluszki do buzi, wyciąga rączki po interesujący je przedmiot. Maluch potrafi przewracać się z pleców na brzuszek i na odwrót. Ok. szóstego miesiąca życia następuje przełom — malec samodzielnie potrafi siedzieć a po kilku tygodniach z tej pozycji potrafi przemieścić się raczkując bądź pełzając po podłodze. Jednocześnie rozwija się układ nerwowy, kościec oraz mięśnie, które coraz pewniej będą utrzymywały w wybranej pozycji jego ciało. Drugie półrocze życia przygotowuje malca do arcytrudnej rzeczy — nauki samodzielnego chodzenia.

Fot. Informacje prasowe

Fot. Informacje prasowe

  • ROZWÓJ KOMUNIKACYJNY

Z początku komunikacja na linii noworodek — rodzice opiera się jedynie na krzyku dziecka i odczytywaniu tych sygnałów przez opiekunów. Dopiero ze wzrostem malca, rosną także jego umiejętności, szczególnie jeśli są odpowiednio stymulowane. Maluch reaguje na obecność bliskich osób, stara się powtarzać zachowania opiekunów chcąc zwrócić uwagę. Najczęściej służą temu coraz bogatsze gesty oraz nowe dźwięki — samogłoski i spółgłoski, które zaczną niebawem coraz bardziej przypominać mowę dorosłych. Jeśli opiekunowie nagradzają starania malucha okazując mu uwagę i odpowiadając na zaczepki, dziecko będzie próbowało się porozumiewać jeszcze chętniej, zauważając pozytywne rezultaty swoich prób. Im starszy maluch, tym łatwiej o wzajemne porozumienie, szczególnie że dzieci przed swoimi pierwszymi urodzinami potrafią wypowiedzieć świadomie i ze zrozumieniem kilka prostych słów. Mama, tata, baba, nie — zazwyczaj tymi słowami raczą swoich bliskich starsze niemowlęta. To doskonały wstęp do posługiwania się szerokim słownictwem w przyszłości.

  • ROZWÓJ SPOŁECZNY

Od pierwszej chwili życia maleństwo staje się istotą społeczną. Potrzebuje pełni uwagi rodziców, by najpierw mogło przeżyć, a następnie się rozwijać. dziecko potrzebuje dotyku, bliskości delikatnego przemawiania, wtedy łatwiej jest się jemu uspokoić dy słyszy znajome dźwięki i czuje znane zapachy. Noworodek z uwagą wpatruje się w mamę, rozpoznając jej zapach, kilkutygodniowe niemowlę widzi coraz lepiej i uśmiecha się wdzięcznie do bliskich. Maluch chętnie przebywa w towarzystwie także obcych mu osób, co się jednak zmienia ok. 8 miesiąca życia. Wtedy obce osoby budzą w nim lęk, co również ulegnie zmianie po kilku miesiącach.

Pomóż dziecku w rozwoju na wszystkich płaszczyznach 

Aby twoje dziecko osiągnęło jak najwięcej, musisz mu w tym pomóc. Pozwalaj mu swobodnie, choć w granicach bezpieczeństwa poznawać otoczenie. Zmysł wzroku, słuchu, smaku, dotyku, równowagi czy świadomość istniejącej rzeczywistości szybciej przyniesie dziecku cenne doświadczenia i naukę, gdy różne zachowania nie będą hamowane przez nadopiekuńczość rodziców. Warto pozwolić dziecku na jak najbardziej samodzielną eksplorację otoczenia, jednak pod czujnym okiem dorosłej osoby.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Niech malec podąża w stronę przedmiotu, który go interesuje — to, co dla nas jest zwykłym pustym pudełkiem, dla dziecka będzie cennym, nowym doświadczeniem. Podsuwaj mu różne smaki, nie zabieraj neutralnych przedmiotów, które podnosi do buzi. W ten sposób dziecko także się uczy! Pokazuj mu nowe obrazki, omawiaj rzeczy mijane na spacerach, zachęcaj, by zwracał uwagę na różne przedmioty. Baw się w proste zabawy, np. klasyczne 'a ku ku”, które pokażą dziecku, na czym polega znikanie i pojawianie się osób, aby samo zrozumiało z czasem odrębność jego istnienia od mamy czy taty.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego żywienie jest ważne w rozwoju niemowlęcia?

Prawidłowe żywienie jest ważne dla rozwoju dziecka i procesu uczenia. Dieta dziecka powinna być zbilansowana by spełniała jego rosnące potrzeby w zakresie wzrostu i rozwoju. Z początku dla malucha najlepiej jest, gdy mama karmi piersią, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Wybierając mleko modyfikowane, które coraz doskonalej zastępuje mleko mamy, zwróć uwagę na jego skład.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dokonaj najlepszego wyboru

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka. Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt.

  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

    Fot. Materiały prasowe

    Fot. Materiały prasowe

Dzięki mądremu działaniu i naturalnemu wsparciu twojego dziecka pozwolisz mu na najpełniejszy rozwój. Twoja troska i pomoc ułatwi maluchowi rozwiniecie umiejętności, które uczynią go coraz bardziej samodzielnym i szczęśliwym dzieckiem.


Wpis powstał we współpracy z marką Enfamil