Go to content

Internet źródłem wiedzy współczesnego młodego człowieka – aspekty pozytywne i negatywne

intrnet
Fot. iStock / bowie15

Pojawienie się internetu, a wraz z nim szerokich możliwości pozyskiwania danych oraz wymiany informacji, spowodowało, że stał się on jednym z najważniejszych źródeł wiedzy dla wielu milionów użytkowników. To wynalazek, który podobnie jak rozpowszechnienie druku, czy łączności radiowej, zrewolucjonizował nasz sposób uczenia. 

Edukacja cyfrowa jest konieczna od najmłodszych lat

Umiejętność posługiwania się internetem, jak każdym dobrym narzędziem, może wpływać pozytywnie na rozwój dzieci. Już kilkuletnie maluchy potrafią włączyć samodzielnie bajki lub proste gry. A im dziecko jest starsze, tym więcej ma w sobie ciekawości, co jeszcze oferuje internet. Możliwości są ogromne — od wykorzystywania i udostępniania istniejących treści, po tworzenie nowych: informacji, programów, stron, które będą służyły innym użytkownikom.

Internet ułatwia dostęp do informacji, jest wręcz ich skarbnicą, z której warto umieć mądrze korzystać. We współczesnym świecie nie da się już funkcjonować w oderwaniu od wirtualnej rzeczywistości. Jednak najważniejsze jest to, by nauczyć dzieci korzystać z internetu w sposób konstruktywny i bezpieczny.

Pozytywne aspekty korzystania z internetu

Młodzi internauci mają do dyspozycji wiele możliwości pozyskiwania informacji. Nie tylko dzięki dostępowi do różnych stron tematycznych, czy serwisów oferujących gotowe odpowiedzi na zadane pytania. W internecie istnieje ogromna ilość wideo poradników, dokładnych instrukcji, tutoriali, które w szczegółowy sposób wyjaśniają krok po kroku, jak zdobyć daną umiejętność lub stworzyć konkretną rzecz. Bywa, że dzieci podczas lekcji nie mają szans nauczyć się, czy zrozumieć tego, co mogą znaleźć i dokładnie przećwiczyć z wirtualnymi instruktażami. Zdecydowanie łatwiej jest zapamiętać informacje przekazane w postaci obrazków niż słowa pisanego.

Nieograniczony dostęp do informacji powoduje, że uczniowie bez kłopotu poszerzają wiedzę, niegdyś dostępną tylko w podręcznikach czy encyklopediach, biorą udział w kursach on-line, np. ucząc się języka obcego. To także swoista oszczędność czasu, nie trzeba dojeżdżać do miejsc, w których odbywają się zajęcia edukacyjne, czy bibliotek w poszukiwaniu książek. Można też posłuchać lekcji prowadzonych przez nauczycieli z kraju, którego języka chcemy się uczyć. Dodatkowo proces uczenia się można zorganizować tak, aby pasował do obowiązków każdego dnia. Często też dostęp do baz wiedzy i kursów jest bezpłatny lub kosztuje niewiele, więc tego rodzaju kształcenie nie obciąża dodatkowo kieszonkowego.

Negatywne aspekty korzystania z zasobów wiedzy internetowej 

Niestety, poza pozytywnymi stronami, internetowe ułatwienia mogą też zostać wykorzystane w negatywny sposób. Umiejętność odnajdywania potrzebnych informacji jest bardzo przydatna, ważne jest jednak też to, jak zdobyte informacje wykorzystamy. Bez zagłębienia się w pozyskaną wiedzę, zdolności kojarzenia faktów, będzie ona bardzo powierzchowna i mało przydatna. Różne strony czy portale dostarczają odpowiedzi na pytania od razu, bez wysiłku. To, co w sytuacji kiedy informacji potrzebujemy szybko, jest przydatne, stosowane na dłuższą metę spowoduje, że nie będziemy potrafili korzystać z innych źródeł. Młodzi często idą na łatwiznę,  kopiując cudze treści, nie zagłębiają się w temat, pomijają podręczniki, słowniki, zapominają też o możliwościach, jakie daje biblioteka, w której nie potrafią się odnaleźć.

Komputerowe słowniki i translatory przekładają z jednego języka na drugi całe strony tekstu, a dzięki odpowiednim programom potrafią je nawet przeczytać. Tylko, że młodzi ludzie, nie sprawdzając poprawności takiego elektronicznego przekładu, często kopiują informacje z błędami. Nie weryfikują pozyskanych wiadomości, bo bezkrytycznie wierzą w to, co znajdują w internecie lub nie wiedzą, w jaki sposób mogą to zrobić. Kopiują całe strony, jako gotowe zadanie domowe, nieświadomie dopuszczając się plagiatu. Takie „odrabianie lekcji” nie tylko jest nieuczciwe, ale też w efekcie niczego nie uczy. Dzieci czują się zwolnione z intelektualnego wysiłku, skoro w internecie odnajdują gotowe odpowiedzi na wszelkie zagadnienia. Zdarzają się także przypadki, np. podczas sprawdzianów czy testów, gdy uczniowie ściągają odpowiedzi z internetu przy pomocy smartfonów.

Internet jest niezwykle istotnym narzędziem nauki, o ile dziecko korzysta z niego mądrze

Warto na początku pokierować dzieckiem, by umiało w jak najlepszy sposób korzystać z możliwości internetu. Wytłumacz dziecku, że internet pomaga w nauce i ułatwia zabawę, ale nie zwalnia z odpowiedzialności i samodzielnego myślenia. Omawiając pozytywy korzystania z sieci, zwróć jego uwagę również na niebezpieczeństwa, jakie może w niej napotkać.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko w sieci było bardziej bezpieczne, wejdź na stronę z poradami Bezpiecznie Tu i Tam, sprawdź swoją wiedzę, skorzystaj ze wskazówek przygotowanych dla rodziców i opiekunów przez Fundację Orange na specjalnej platformie e-learningowej.