Badania profilaktyczne w czasie ciąży. Dlaczego to takie ważne?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
12 czerwca 2017
Fot. iStock / AleksandarNakic
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Radzi położna Anna Sapiejewska, Ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na Medal”.

Badania profilaktyczne kobiet w ciąży pozwalają na szczegółową ocenę zdrowia przyszłej mamy i przychodzącego na świat dziecka. Dzięki tym badaniom można także kontrolować przebieg ciąży i na czas wykryć choroby zagrażające kobiecie ciężarnej i jej dziecku.

Standardy opieki medycznej w czasie ciąży

Ciąża u kobiet  w Polsce prowadzona jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku oraz terminarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Celem takich rekomendacji jest doskonalenie standardów opieki medycznej nad kobietami w ciąży, które pozwalają na zmniejszenie częstości zachorowań matek, obniżenie odsetka porodów przedwczesnych i urodzeń noworodków o małej masie urodzeniowej.

Kobieta planująca macierzyństwo, powinna przygotować się do tego najlepiej jeszcze  przed zajściem w ciążę. W tym celu, należy udać się do swojej położnej środowiskowo-rodzinnej lub ginekologa, którzy pomogą w przygotowaniach do pobrania cytologii i  wykonaniu badania krwi. Część z tych badań powtarzana jest co miesiąc, a niektóre z nich robione są tylko raz.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Istotne badania profilaktyczne w czasie ciąży

Najważniejsze badania wykonywane już na początku ciąży to badanie grupy krwi oraz badanie obecności w osoczu krwi przeciwciał odpornościowych (anty Rh). Jest to bardzo istotne w profilaktyce  konfliktu serologicznego, związanego z niezgodnością krwi w układach grupowych między matką a płodem, jak również ważne przy  zabezpieczaniu na wypadek wystąpienia  krwotoku u pacjentki. Posiadanie tego badania znacznie ułatwia całą procedurę i umożliwia natychmiastowe podanie pacjentce krwi w momencie, w którym będzie to konieczne.

Jednym z równie ważnych badań jest oznaczenie poziomu TSH – poziomu tyreotropiny we krwi. Jest to badanie podstawowe, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo, ponieważ właściwy poziom hormonów tarczycy u matki ma duży wpływ na rozwój dziecka. Ważnym badaniem jest również morfologia krwi, którą wykonuje się co miesiąc – dzięki niej określić można powstanie anemii (niedokrwistość). Wtedy kobieta może wymagać suplementacji żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, istotnego w procesie wytwarzania hemoglobiny.

Bardzo ważna również w trakcie ciąży jest kontrola i profilaktyka wystąpienia raka szyjki macicy, a więc wykonanie badań cytologicznych, za pomocą których stwierdza się nieprawidłowości związane z szyjką macicy, ocenia się ewentualne stopnie zakażenia i podejmuje odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że kobiety w czasie trwania ciąży również mogą zachorować na raka szyjki macicy, a badanie cytologiczne jest bardzo pomocne we wczesnym jego wykrywaniu. Kolejnym istotnym badaniem jest określenie  poziomu cukru na czczo oraz test obciążenia glukozą, który obowiązkowo wykonuje się u kobiet w ciąży, żeby sprawdzić, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Powinny go wykonywać pacjentki, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale lekarz podejrzewa występowanie cukrzycy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Badania krwi w kierunki oznaczenia czynników infekcyjnych, takich jak poziom przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki i ich wczesne wykrycie ,może nie być groźne dla matki, gdyż umożliwia szybkie podjęcie leczenia noworodka tuż po porodzie, tak jak np. w przypadku cytomegalii. Zakażenie wirusem Toksoplazmozy niebezpieczne jest tylko wtedy, kiedy kobieta zachorowała przed ciąża lub w jej początkowym okresie. Wśród badań, które warto zrobić znajdują się jeszcze przeciwciała HIV ,HCV, HBS i WR (kiła) – które umożliwiają rozpoznanie zakażenia i są bardzo przydatne, ponieważ lekarz, który jest świadom, że przyszła mama jest nosicielką któregoś z wirusów, może w niektórych przypadkach zapobiegać transmisji wirusa do płodu, poprzez leczenie w czasie ciąży. Warto przestrzegać terminów wizyt i wykonywania badań, gdyż stosowanie się do zaleceń opiekunów medycznych może ustrzec w porę przed ewentualnymi nieprawidłowościami występującymi zarówno u matki, jak i dziecka.


 

Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal

to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej

w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2017 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2017.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.

 

 


Czy wiesz, co się dzieje z twoim organizmem przez 6 godzin po wypiciu filiżanki kawy?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
12 czerwca 2017
Fot. iStock /  Kikovic
Fot. iStock / Kikovic
 

Oprócz wody, kawa jest najbardziej rozpowszechnionym napojem na świecie. Według statystyk około 2,25 miliarda osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki małej czarnej. W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat spożycie wzrosło o ponad 80 proc., a najchętniej sięgamy po latte, espresso i cappuccino. Nie tylko stawia na nogi, lecz także jest doskonałym pretekstem do spotkania bądź nawiązania nowej znajomości. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, co się dzieje z ciałem po wypiciu kawy? Przyjrzyjmy się jakie zmiany zachodzą w organizmie przez 6 godzin po wypiciu pierwszego łyka.

Kawa i mózg

Właściwości kawy korzystne dla mózgu stały się tematem badań naukowców. Prowadzą działania, które mają na celu stwierdzić, czy może stać się ona skutecznym środkiem ochronnym przed zwyrodnieniami mózgu oraz czy może chronić przed depresją. Skąd takie przypuszczenia?

Głównym powodem, dla którego ludzie sięgają po kawę, są jej właściwości pobudzające i rozjaśniające umysł. Odpowiedzialne są za to substancje chemiczne, które przenikają do mózgu. Na przykład kofeina łatwo przekracza barierę krew-mózg i skutecznie blokuje aktywność adenozyny, która powoduje zmęczenie oraz senność. To dzięki temu masz więcej energii, zaczynasz jaśniej myśleć. Ta właściwość została wykorzystana przy leczeniu bólu w migrenach o etiologii naczyniowej. Poza tym kawa wpływa na nasz nastrój.

Dopamina to hormon szczęścia, dodający energii neuroprzekaźnik. To dzięko niemu mamy motywację i chęć do działania. Dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom i sięgać (w granicach rozsądku) po substancje uważane za mniej szkodliwe używki, takie jak kawa, herbata i alkohol. Od rana może nam pomóc mała czarna, która poprawi nastrój i zwiększy czujność. Chyba nie ma prostszego sposobu na dobry humor od rana (no dobra – seks jest jeszcze lepszy:))

Warto wspomnieć także o tym, że wpływa pozytywnie na naszą pamięć. Po wypiciu filiżanki ulubionego napoju zwiększają się zdolności przyjmowania wiedzy i zapamiętywania, ponieważ kofeina delikatnie podnosi poziom adrenaliny. W związku z tym zostaje zwiększone tempo wydzielania przekaźnika zwiększającego pamięć, czyli acetylocholiny. Więc kiedy czujesz, że masz kryzys w ciągu dnia i gorzej zapamiętujesz informacje, kubek aromatycznej kawy na pewno ci pomoże.

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Kawa i ciało

Podczas gdy wiele osób sięga po kawę, aby się rozbudzić i podnieść poziom energii, warto także uświadomić sobie, że posiada ona cenne korzyści dla naszego ciała. Oto niektóre z nich.

Jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami, nie rezygnuj z kawy. Kofeina podkręca metabolizm, w związku z czym przyspiesza spalanie tłuszczu. Jednak postaw na kawę dobrej jakości i bez dodatku białego cukru. Dodatkowo warto sięgnąć po czarny napój przed wysiłkiem fizycznym, ponieważ zwiększa zdolności psychoficznego pobudzenia.

To także źródło antyoksydantów, czyli związków zwalczających choroby i zapobiegających starzeniu się. Chronią przed miażdżycą, chorobami serca, udarami, cukrzycą i wieloma schorzeniami. Poza tym opóźniają proces starzenia się organizmu, co jest dobrą informcją. Czyżby filiżanka kawy mogła zastąpić dobry krem?:)

Dodatkowo zawiera mnóstwo witamin, głównie z grupy B. Jedna filiżanka dostarcza odpowiednio 11 proc., 2 proc. i 6 proc. zalecanego dziennego spożycia witamin B2, B3 i B5, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Wpływają na równowagę psychiczną oraz chronią przed nowotworami.

Poza tym działa ochronnie na wątrobę i pomaga w utrzymaniu prawidłowej pracy naczyń krwionośnych.

Łyk kawy. I co dalej?

Jakie pozytywne korzyści ma kubek kawy dla naszego mózgu i ciała już wiemy. Ale co się dzieje z organizmem, kiedy ona w nim krąży? Prześledźmy to kolei.

W ciągu 10 minut po wypiciu, kofeina wchodzi do krwiobiegu, powodując wzrost tętna i ciśnienia krwi. Po 20. minutach wiąże się z adenozyną i zostaje zmniejszone uczucie senności. Jednocześnie podnosi się poziom dopaminy, przez co czujemy się szczęśliwsi i mamy więcej siły oraz motywacji do działania. Po 30. minutach nadnercza zaczynają wytwarzać więcej hormonów. W ciągu 40 minut organizm wytwarza więcej serotoniny, co wpływa na poprawę siły mięśni i koordynacji. W ciągu 4 godzin zwiększa się metabolizm, przez co spalamy szybciej tkankę tłuszczową. W 6 godzinie kofeina powoduje działania moczopędne i dlatego częściej oddajemy mocz. W tym czasie ponad 50 proc. kofeiny zostaje wydalone z organizmu.

Jak widać kawa ma wiele pozytywnych korzyści dla ciała i mózgu. Jednak, aby wykorzystać jej cenne właściwości, nie powinniśmy przekraczać zalecanej dziennej dawki, czyli mniej niż 400 mg kofeiny na dobę, czyli ok. 4 filiżanek. Należy pamiętać także o tym, żeby uzupełniać magnez, ponieważ kawa go wypłukuje i mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak np. drżenie rąk lub mrowienie. To chyba dobry czas na kawę:)


 

Źródło: powerofpositivity.comkawa.pl


9 nawyków osób, które cieszą się powszechnym zaufaniem – czym zaskarbiają sobie sympatię innych?

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
12 czerwca 2017
Fot. iStock / SanneBerg
Fot. iStock / SanneBerg

Niektórzy ludzie posiadają pewien zestaw cech, którym przyciągają nas do siebie, urzekają i sprawiają, że z miejsca obdarzamy ich zaufaniem. To właśnie tym osobom chętniej powierzymy tajemnice, opowiemy o problemach, podzielimy się z nimi radosnymi wiadomościami, czy zapytamy o ich zdanie. Gdy oni sami mówią – słuchamy, niemal spijając z ich ust każde słowo i wierząc w to, co chcą nam przekazać. Charyzma, urok, magia, wewnętrzny magnetyzm – czym przyciągają naszą uwagę i sympatię? A może to po prostu sprawa dobrych nawyków, dzięki którym osoby te cieszą się powszechnym zaufaniem?

Odpowiednio używają mowy ciała

Nasze gesty, mimika i sygnały niewerbalne stanowią nawet do 80 procent całego przekazu! Osoby cieszące się zaufaniem dobrze o tym wiedzą i posługują się mową ciała po mistrzowsku. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są małe gesty (np. dotknięcie ramienia naszego rozmówcy, odpowiednie ułożenie dłoni), a ich postawa wyraża otwartość, szczerość i chęć konwersacji. I wcale nie robią tego z wyrachowania czy kalkulacji – w większości dzieje się tak instynktownie, podświadomie i wypływa z ich naturalnych instynktów.

Są szczerze zainteresowani innymi i ich historiami

Osoby te rozumieją, że każdy ma jakąś historię do opowiedzenia i są nimi autentycznie zaciekawieni, pragną je poznać i usłyszeć.  Zachęcają innych do zwierzeń, zadają pytania, próbują wczuć się w ich sytuacje i zrozumieć towarzyszące im odczucia i emocje. Podczas wypowiedzi innych godni zaufania nie myślą też o tym, co powinni odpowiedzieć i nie boją się przerwy w rozmowie, która może krępować i onieśmielać – presja, by nie dopuścić do najmniejszej chwili ciszy jest im zupełnie obca.

Dzielą się z innymi przestrzenią i zainteresowaniem

Godni zaufania ludzie nie stawiają sobie za cel bycie w centrum zainteresowania i skupienie na sobie uwagi wszystkich dookoła, nie znajdziecie wśród nich szkolnych błaznów, czy żartownisiów obracających wszystko w żart i oczekujących gromkich oklasków.  Obca jest im postawa samolubna i egoistyczna, czy rywalizacja o sympatię i względy otoczenia. Chętnie dzielą się przestrzenią i zainteresowaniem, traktują wszystkich, jak równych sobie, chwalą inne osoby, podkreślają ich dobre cechy, sukcesy i osiągnięcia, są szczerze radośni z powodu innych.

Noszą w sobie wartościowe przesłanie

Swoje życiowe doświadczenia i przeżycia przekuwają w przesłanie, które chcą pokazać światu – ale nie jako sensację, lecz cenną lekcję, sposób, by uczyć się na błędach innych. Jeśli opowiadają o sobie i dzielą się swoją historią, to nie po to, by zaimponować i zdobyć czyjeś uznanie, ale by inni mogli skorzystać z ich doświadczeń i wyciągnąć korzyści dla siebie! Potrafią pocieszyć, podnieść na duchu, zmotywować i zawsze służą dobrą radą.

Słuchają aktywnie

Oni nie SŁYSZĄ co do nich mówmy – oni SŁUCHAJĄ! Ludzie, którzy cieszą się powszechnym zaufaniem wiedzą, że w rozmowie równie ważne jak mówienie (a może nawet ważniejsze!) jest słuchanie. Zadają pytania, parafrazują, potakują, dociekają, a takimi zachowaniami sprawiają, że nie trudno jest nam się zwierzać i słowa jakby same wypływają z naszych ust. Czasami aż jesteśmy zdziwieni własną otwartością i szczerością wobec pewnych ludzi, ale atmosfera zaufania, bezpieczeństwa i pełnej akceptacji, którą roztaczają wokół siebie, tak właśnie na nas działa!

Nie muszą mieć zawsze racji

Każdy z nas lubi mieć rację – to bardzo ludzkie zachowanie – jednak godni zaufania ludzie wiedzą, że nie zawsze jest to konieczne. Nie będą za wszelką cenę starali się udowodnić, że to oni wiedzą lepiej i przekonywać wszystkich dookoła o zasadności ich twierdzeń. Potrafią ustąpić, przyznać innym rację, przyjąć ich punkt widzenia lub podejść do niego z tolerancją i życzliwością.

Myślą pozytywnie

Bo dobrze wiedzą, jak istotne jest to dla szczęścia! Rozpoczynają dzień pozytywnymi myślami i w każdej sytuacji starają się dostrzegać coś dobrego. Nie tracą czasu na marudzenie, narzekanie czy wyolbrzymianie problemów i zamartwianie się tym, co może się wydarzyć- dobrze wiedzą, że takie nawyki działają destrukcyjnie na nasze samopoczucie i nie przynoszą nic dobrego.

Okazują słabości

Ludzie cieszący się powszechnym zaufaniem nie są krystaliczni i perfekcyjni, przeciwnie – nie boją się pokazać własnych słabości i wad! Wbrew pozorom, ta niedoskonałość działa na ich korzyść i przyciąga do nich innych. Nie wywierają na nas presji pt. „musisz być idealny i bez skazy”, ale dają przyzwolenie na odpuszczanie sobie i wyluzowanie, a dzięki temu są bardziej ludzcy, tacy jak my wszyscy.

Uśmiechają się

Bo wiedzą, że uśmiech to jedna z najpotężniejszych broni człowieka! Powoduje, że z miejsca inni obdarzają nas większym zaufaniem, czują większą sympatię i mniejszy strach, są ośmieleni i bardziej chętni do kontaktu. Zatem uśmiechajmy się częściej do innych, do świata i do samych siebie!


Na podstawie www.powerofpositivity.com


Zobacz także

SPA

Wizyta w SPA – niezbędny element zdrowego stylu życia

Drżenie powieki z reguły samo przechodzi. Kiedy należy się niepokoić?

Drżenie powieki z reguły samo przechodzi. Kiedy należy się niepokoić?

Fot. iStock / South_agency

Misja spełnienie. Dlaczego dziś kochamy nasze dzieci „za bardzo”?