6 rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko, żeby dobrze się rozwijać i mieć szczęśliwe dzieciństwo

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
27 lutego 2018
Fot. iStock/Todor Tsvetkov
Fot. iStock/Todor Tsvetkov
 

Wychowujesz swoje dziecko tu i teraz. Masz prawo popełniać błędy, nie wiedzieć, jak postępować, szukać odpowiedzi na swoje pytania. Z myślą o świadomych rodzicach powstał blog Akademii 5.10.15. Miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele na temat potrzeb dziecka. Znajdziesz tam teksty i porady dla rodziców, pomysły na spędzanie czasu z dziećmi, a także mnóstwo informacji i inspiracji. Im szybciej zrozumiesz, co jest ważne dla niego, tym lepiej. Pamiętaj, kształtujesz człowieka, więc zrób to najlepiej, jak potrafisz. Oto kilka rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko, żeby dobrze się rozwijać i mieć szczęśliwe dzieciństwo:

Przyjazne przewodnictwo

Twoje doświadczenie życiowe czasem zmusza cię do szybkiej reakcji. Nic dziwnego, chciałabyś przecież uchronić swoje dziecko przed całym złem tego świata. Ważne jednak, żeby nie przedobrzyć. Musisz zapewnić mu bezpieczeństwo, ale nie możesz trzymać pod kloszem. Bądź dla niego przewodnikiem, ale nie zmuszaj go, żeby było twoją wierną kopią. Pozwól dziecku wyrażać swoje zdanie i rozmawiaj z nim. A przede wszystkim – nie powielaj utartych schematów, które mogłaś wynieść z domu. Być może twoje dziecko potrzebuje czegoś innego.

Swobodna zabawa

Niektóre dziecięce zabawy mogą wydawać ci się bezsensowne. Tymczasem dla dziecka, są nie tylko rozrywką, ale także nauką. Nie bez powodu mówi się, że bez swobodnej zabawy dziecko nie może się prawidłowo rozwijać. Kusi nas, rodziców, by wypełnić dzieciom dzień po brzegi – zapisujemy je na różne zajęcia dodatkowe, wymyślamy różne atrakcje, wycieczki. Owszem, to wszystko jest ważne i potrzebne. Musimy jednak pozwolić im także na swobodną zabawę, by wedle własnych potrzeb korzystało ze swoich zmysłów i rozwijało poszczególne umiejętności. Niech poznaje też świat na swój sposób.

Przytulanie

Co czujesz, kiedy przytula cię ktoś bliski, jak partner, dziecko lub mama? Ogarnia cię spokój? Radość? Czujesz się bezpiecznie? Dokładnie to samo czuje twoje dziecko, gdy je przytulasz. Kontakt fizyczny z drugim człowiekiem potrafi zdziałać cuda. Dzieci potrzebują go niemalże tak samo, jak powietrza. Dzięki niemu lepiej się rozwijają, są szczęśliwsze i spokojniejsze. Kiedy nie wiesz, co masz zrobić, przytul je. Da mu to więcej, niż reprymenda czy niespodziewany prezent. I nigdy, przenigdy nie odtrącaj dziecka, które chce się przytulić.

Bezwarunkowa akceptacja

Być może trochę inaczej wyobrażałaś sobie macierzyństwo. Chcąc nie chcąc porównujesz swoje dziecko z innymi i masz mieszane uczucia. Pamiętaj, żeby akceptować swoje dziecko bezwarunkowo i na każdym kroku okazywać mu miłość. Pracujcie razem nad zachowaniami, które są niewłaściwe, kształtuj jego charakter i pomagaj odnaleźć się w świecie, ale zawsze podkreślaj, że cokolwiek zrobi, zawsze będziesz je kochać. Powinno wiedzieć, że nie musi „zasłużyć” na twoją miłość i akceptację.

Samodzielność

Ileż to razy wyręczałaś w czymś swoje dziecko, żeby było szybciej lub sprawniej? Każdy, kto choć raz wycierał rozlany jogurt z podłogi, bo „mamo, ja sam otworzę” lub czekał kwadrans w kurtce w przedpokoju, bo „mamo, ja sama się ubiorę”, doskonale wie, że nauka samodzielności wymaga od rodzica sporo cierpliwości. Warto jednak zagryźć zęby i pozwolić dziecku wykonywać różne czynności. Tak, będzie to trwało dłużej. Tak, najprawdopodobniej powstanie bałagan. Tak, jest duża szansa, że kilkanaście/kilkadziesiąt pierwszych prób skończy się porażką. Ale co będzie potem? DUMA. Samodzielność jest w życiu niezwykle ważna. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej i dla ciebie, i dla niego.

Niewidzialny przyjaciel

Masz wrażenie, że twoje dziecko z kimś rozmawia w trakcie zabawy? A może ostrzega cię, żebyś przypadkiem nie nadepnęła lub nie usiadła na Zosi/Tomku lub szykuje dodatkowe miejsce przy stole dla kogoś? Spokojnie, to nie duchy. Twoje dziecko ma po prostu niewidzialnego przyjaciela, którego stworzyło w swojej wyobraźni. Nie obawiaj się, że ze zdrowiem psychicznym twojego dziecka jest coś nie tak – to zupełnie naturalne zjawisko. Niewidzialny przyjaciel jest po to, by było raźniej. Poza tym, za pomocą „Zosi” lub „Tomka” twoje dziecko chce ci pokazać, jakie ma potrzeby emocjonalne, ponieważ bardzo często nasze pociechy identyfikują się z wymyślonym przyjacielem. Nie oznacza to też, że dziecko ma zbyt wybujałą fantazję lub nie potrafi nawiązać relacji z prawdziwymi rówieśnikami. Nie krytykuj dziecka i nie upominaj go, żeby nie rozmawiało z powietrzem. Obserwuj jego zabawę i sama się do niej przyłącz. Zobaczysz, jaki uśmiech wywołasz na jego twarzy, jeśli zaczniesz z powagą traktować jego niewidzialnego przyjaciela.

Chcesz być lepszym rodzicem? Odwiedź Akademię 5.10.15. i dowiedz się więcej:

Z dzieckiem na zakupach

Wyzwanie: Z dzieckiem na zakupach

happy mother and daughter playing at home in tent

Jak rozpoznać, że dziecko cię kocha?

Children's games room.

Czy każde dziecko musi lubić przedszkole?

Mother and daughter reading book

Książki w życiu dziecka

 


Artykuł powstał we współpracy z Akademią 5.10.15


On zbliża się do 40-tki, a ty wciąż liczysz, że wydorośleje? Tych nawyków już nie zmienisz

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
27 lutego 2018
Fot. iStock/marcoventuriniautieri
Następny

„Trochę z niego dzieciak, ale po ślubie, jak urodzą się dzieci, to na pewno mu się odmieni” – zapewniała siebie jeszcze kilka lat temu W.. Dziś nie ma w T. żadnego oparcia. Owszem, dziećmi się zajmie, bo i zachowuje się jak ich równolatek, ale poza tym raczej liczyć na niego nie można. Sygnałów, że T. jest klasycznym Piotrusiem Panem, było wiele. W. jednak zawsze liczyła, że ślub i nowe obowiązki, wynikające z założenia rodziny, wpłyną na niego i w pewnym momencie po prostu będzie musiał wydorośleć. 

Jeśli i ty masz do czynienia z facetem, który nie do końca rozumie, czym jest dorosłość, nie trać czasu. On najprawdopodobniej nie zmieni swoich nawyków. W Nibylandii jest mu po prostu dobrze. My, kobiety często jednak sądzimy, że uda nam się zmienić faceta i jego sposób bycia. Niestety – marne szanse. Oto zachowania, z których Piotruś Pan nie wyrasta.

Mamine głaskanie po główce

Facet, który nie chce dorosnąć, nie będzie też chciał zerwać pępowiny z matką. Oczywiście, wszyscy czasem potrzebujemy rady kogoś starszego, bardziej doświadczonego, kogoś, do kogo mamy zaufanie. Jednak, jako dorośli ludzie na ogół potrafimy  (i chcemy!) sami podejmować decyzje. Szczególne te kluczowe. Niektórzy faceci będą jednak zawsze prosić o radę swoją matkę. Nie dlatego, że są maminsynkami, ale dlatego, że nie chcą wyjść ze swojej bezpiecznej enklawy. Nic tak przecież nie osładza życia, jak mamine głaskanie po główce.

W najgorszej opcji on w ogóle nie będzie chciał się od matki wyprowadzić, więc jeśli macie zamieszkać razem, to tylko w jego rodzinnym domu. Co z tego, że macie oddzielne wejścia? Nie zdziw się, jeśli to ona będzie prać jego ciuchy i przygotowywać najpyszniejsze obiady na świecie. Fajnie, że pojawiłaś się w jego życiu, ale ty WYMAGASZ, a mamunia nie.

Zobowiązania? A co to?

W dorosłym życiu trzeba przestrzegać pewnych zasad. Np. musimy płacić podatki i rachunki. Jeżeli weźmiemy coś na kredyt, musimy regularnie spłacać raty. Niektórzy jednak nie zaprzątają sobie takimi rzeczami głowy. Jeżeli związałaś się z facetem, który nie rozumie czym są takie zobowiązania, przygotuj się na kłopoty i długi. Ach! No i nie licz na to, że znajdzie jakąś sensowną pracę, w której na dłużej zagrzeje miejsce. To są dla niego zbyt poważne sprawy. Zbyt trudne i… skomplikowane. Żeby móc utrzymać się na jakimkolwiek stanowisku, trzeba być odpowiedzialnym. On woli raczej inne rozrywki.

Co więcej, jeśli widzisz (albo wyraźnie ci to zakomunikował), że ten facet nie nadaje się do małżeństwa, przestań się łudzić, że ślub cokolwiek zmieni. To nie jest tak, że gdy Piotruś Pan spotyka cudowną kobietę, nagle ma potrzebę bycia głową rodziny, księciem na białym koniu czy choćby pantoflarzem. Nie, nie, nie. On dalej będzie sobą – niedojrzałym chłopcem z muchami w nosie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Emocjonalny oprawca. Jest tak blisko, że wydaje ci się, że nigdy się od niego nie uwolnisz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 lutego 2018
Fot. iStock/YakobchukOlena
Następny

Jest ich wśród nas naprawdę wielu i nie tak trudno ich rozpoznać, pod warunkiem, że to nie ty jesteś ofiarą. Emocjonalny oprawca sprawia, że tracisz poczucie kontroli nad własnym życiem i przestajesz ufać w swój rozsądek. Emocjonalny terroryzm to narażenie cię na ciągłe upokorzenie, to nękanie, nakładanie na ciebie presji i czerpanie przyjemności z twojego cierpienia. To mówienie ci negatywnych rzeczy i sprawianie, że czujesz się bezwartościowa. I tak, to wszystko spotyka cię ze strony najbliższej osoby. Partner również może być katem.

Całe nieszczęście w tym, że jesteś z nim uczuciowo związana. Uwierzyłaś, zaufałaś i dałaś się wciągnąć w sytuację, która okazała się dla Ciebie zabójcza. On cię powoli zabija, musisz to zrozumieć, żeby się wyzwolić. I choć nie można przestać kochać z dnia na dzień, potrzebujesz mocnego wstrząsu, by zacząć walczyć o siebie.

Charakterystyczne relacje między emocjonalnym oprawcą a jego ofiarą

Niemoc i agresja

Pozostając w związku z kimś, kto czuje potrzebę zrobienia ci krzywdy (fizycznie lub psychicznie), swoją niemocą karmisz jego destrukcyjną postawę wobec ciebie. Trudno wyobrazić sobie, jak wiele osób pozostaje bardzo długo (czasem do końca) w relacji z niebezpiecznym partnerem, ale taka jest rzeczywistość: od emocjonalnego oprawcy bardzo trudno jest odejść. Ten związek to pułapka. Przyjmujesz biernie jego agresję. Jesteście jak sprawnie działający team. Rozumiecie się bez słów.

Poczucie władzy i poczucie niższości

Niemoc ofiary wynika często z przekonania, że ​​nie zasługuje ona na coś lepszego, że nie jest godna prawdziwej miłości. Poznając emocjonalnego kata, który na samym początku związku jest osobą szalenie charyzmatyczną i czarującą, masz wrażenie, że „złapałaś pana Boga za nogi”. Oprawca kocha poczucie kontroli nad swoją ofiarą, ona oddaje się mu bezwiednie, myląc jego dysfunkcyjne zachowanie z dowodami miłości i przywiązania. Brak szacunku do samej siebie powoduje, że nie zastanawia się nad tym, jak wydostać się w tej relacji. Przyjmuje, że tak powinno być.

Przyciąganie i lęk

Ludzie pozbawieni poczucia własnej godności przyciągają, poprzez swoje wibracje, toksyczne osoby, które wchodząc z nimi w związek „potwierdzają” swoim zachowaniem, że ich partnerzy nie zasługują na szacunek. Świat zewnętrzny odzwierciedla to, co dzieje się w tobie. Jeśli masz partnera, który cię bije, to dlatego, że w jakiś sposób sama siebie bijesz się „od środka”. Czy twój partner cię nęka? Czy dręczy cię z negatywnymi uwagami, bez względu na to co i jak zrobisz? Boisz się, ale nic z tym nie zrobisz, wręcz przeciwnie dalej do niego lgniesz.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

children-1217246_1920

A co byś zrobiła gdybym Ci powiedziała, ze jesteś beznadziejną matką ??

Fot. iStock / oscarhdez

In vitro to nie widzimisię. To moje pieniądze, moja decyzja i mój wybór. To często ostateczność

IMG_4368

po co w ogóle święty Mikołaj