Go to content

5 wskazówek, by programy do kontroli rodzicielskiej były naprawdę skuteczne

programy
Fot. Pixabay / FirmBee / CC0 Public Domain

Programy służące do kontroli rodzicielskiej w internecie, są bardzo ważnym narzędziem, z którego powinni umieć korzystać rodzice. Instalacja programów nie jest trudnym zadaniem, a ich działanie pomaga chronić dzieci przed niebezpiecznymi kontaktami z treściami, które nie są dla nich przeznaczone.

Jakie funkcje pełnią narzędzia do kontroli rodzicielskiej w internecie?

Programy, jakie do dyspozycji otrzymują rodzice, mogą pomóc w ochronie dziecka przed kontaktem z różnymi treściami, filmami, zdjęciami, które nie są przeznaczone dla niepełnoletnich użytkowników internetu. Samodzielnie, bez wsparcia ze strony różnych narzędzi do kontroli, opiekunowie nie będą w stanie uchronić dziecko przed niepożądanym kontaktem. Nawet kliknięcie w przypadkowy link, wejście na stronę wyglądającą z pozoru niewinnie, może skutkować stycznością z cyberprzemocą czy sekstingiem.

Aby ustrzec przed tym młodego internautę, należy zainstalować programy blokujące niewskazane treści. Do dyspozycji są programy zarówno płatne jak i darmowe, które działają na zasadzie filtru pozwalającego na wejście na strony dozwolone, jednak blokującego te, które mogą być nieodpowiednie dla dzieci.

Najczęściej wykorzystują one dwie metody blokowania:

  • filtrowanie według list adresów URL –  w opiarciu o bazy danych niewskazanych dla dziecka  witryn. W tych bazach gromadzone są adresy ułożone zgodnie z kategoriami, np. seks, przemoc, broń, narkotyki. Rodzice mogą zablokować dostęp do jednej lub wielu kategorii. Gdy dziecko zechce wejść na zakazaną stronę, jej adres zostanie porównywany z czarną listą programów. Dziecko nie wejdzie na daną stronę, która znajduje się na liście. Aby takie programy były skuteczne, należy je aktualizować. Problemem jest to, że nowe witryny tworzone są przez cały czas, i trudno mieć wszystko pod kontrolą.
  • według słów kluczowych. Oprogramowanie określa słowa nieodpowiednie dla dzieci, i blokuje strony, na których one występują. Rodzice mnogą także w wielu przypadkach samodzielne tworzyć listę niepożądanych haseł.

1. Opcje kontroli dla wyszukiwarek internetowych

Brak specjalnych filtrów dla wyszukiwarek internetowych powoduje że dziecko narażone będzie na pewne zagrożenia. Bez specjalnego filtru wyszukiwarki Google, internauta może się natknąć na wyświetlenia stron z wynikiem wyszukiwania szkodliwych treści, np. obrazy i filmy zawierające nagość, z motywem nagości lub seksu.  Uruchamiając filtr SafeSearch należy pamiętać, że jest to narzędzie umiarkowane, filtrujące tylko zawartość obrazów. Można wybrać poziom „Filtrowanie ścisłe”, aby zastosować je zarówno do grafiki, jak i tekstu. Filtr SafeSearch można włączyć w Ustawieniach wyszukiwania (w sekcji filtr SafeSearch pole „Filtruj wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym”), a następnie zapisać zmianę (na dole strony).

2. Narzędzia obcojęzyczne

Ważną kwestią podczas wyboru oprogramowania jest także jego język. Oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, które pojawia się za granicą, może początkowo filtrować jedynie witryny np. anglojęzyczne. Obecnie wiele programów umożliwia obsługę w wielu językach, ale trzeba się upewnić, czy umożliwiają one dostosowanie listy nieodpowiednich słów. Np., w przypadku blokowanego słowa jest „sex”, ale nie „seks”, ochrona w takim przypadku nie spełni swojej roli. Konieczne jest zwrócenie uwagi na wybór zabronionych słów. Przypadkiem, chcąc zablokować niewłaściwe treści, można również zablokować dziecku dostęp do stron o charakterze np. edukacyjnym.

3. Brak blokady ustawień

By dziecko nie mogło samodzielnie wyłączyć opcji filtrowania treści, należy zablokować jego ustawienia. Filtry wyszukiwarek działają, dopóki na komputerze będzie włączona obsługa plików cookies. Dla bezpieczeństwa i skuteczności programów i filtrów, należy chronić hasłem zmiany ustawień, dzięki czemu dziecko będzie korzystało z profilu zabezpieczonego przed dostępem do niepożądanych treści.

4. Narzędzia nie zastąpią osobistej kontroli rodzica

Samo zainstalowanie odpowiednich narzędzi kontroli nie oznacza, że można pozostawić dziecko same sobie podczas korzystania z internetu. Pomimo różnych zapór i zabezpieczeń, nawet na pierwszy rzut oka zwykłe grupy dyskusyjne także mogą być groźne, jeśli dziecko nie jest uświadomione w temacie zagrożeń. Rozmowa i otoczenie internauty odpowiednią opieką, podparte działającymi w tle programami, rzeczywiście zwiększają bezpieczeństwo dziecka w sieci.

5. Pamiętaj o zabezpieczeniu urządzeń mobilnych

Narzędzia kontroli rodzicielskiej są także ważne dla zabezpieczenia mobilnych urządzeń połączonych z internetem. Zabezpieczenie jedynie komputera stacjonarnego, natomiast pominięcie tego działania w stosunku do innych urządzeń z których korzysta dziecko, to jedynie połowiczne zwycięstwo. To, od czego młody internauta zostanie odgrodzony na jednym urządzeniu, będzie na wyciągnięcie ręki na np. smartfonie, który dziecko przy sobie ma przez większość czasu, bez nadzoru rodziców.

Niektóre oprogramowania określane są mianem praktycznie niewykrywalnych dla użytkownika komputera. Umożliwiają nawet zapamiętywanie wykorzystywanych przez użytkownika klawiszy, oraz przechowywanie bez jego świadomości kopii ekranu. Jednak zanim zainstalujesz oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, porozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij mu powody takiej decyzji, oraz pokaż jak bezpiecznie korzystać z sieci. Warto również towarzyszyć dziecku w trakcie pierwszych kontaktów z internetem i omówić z nim zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

Więcej przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dziecka w sieci, znajdziesz na stronie fundacji.orange.pl