Go to content

12 podpowiedzi, jak „dziś” wychować dziecko

Fot. iStock / amoklv

Dzieci nie rodzą się z instrukcją, jak je wychować. Jakby tego było mało, każde jest inne i dlatego nie ma idealnego sposobu na wychowanie dzieci… wszystkich dzieci. Istnieją jednak najlepsze praktyki dotyczące wychowywania, szczególnie dziś, gdy robi się coraz trudniej… i trudniej.

Poniżej znajduje się 12 praktycznych wskazówek, które stanowią dobre praktyki dotyczące wychowywania dla wszystkich rodziców. Każdy z nas powinien wziąć je sobie do serca.

12 podpowiedzi, jak „dziś” wychować dziecko

1. Uwierz w swoje dziecko

Rodzice muszą być dla dzieci zachętą i ich najlepszym fanem. Jeśli nawet rodzice nie robią tego dla nich, to kto to zrobi? Jak zdobyć pewność siebie i zbudować poczucie własnej wartości?

Siła wiary rodzica w zdolności dziecka, może pomóc dziecku poczuć, że może zrobić prawie wszystko. To umożliwia dziecku mocniejsze staranie się i dawanie z siebie wszystkiego, gdy mają wspomagających rodziców, którzy wierzą w ich umiejętności.

Kiedy rodzice wierzą w swoje dziecko, pomagają dziecku uwierzyć w siebie. Dzieci uczą się, że są zdolnymi istotami ludzkimi, które mogą osiągnąć swoje cele.

Wiara w siebie zaczyna się od kogoś, kto wierzy w nich pierwszy. Powinien to być rodzic, który wykazuje wiarę w swoje dziecko i jego zdolności od zawsze, od początku.

Dzieci mogą być dla siebie bardzo wymagające. Wybierają się nawzajem pod względem swojego wyglądu, umiejętności uprawiania sportu i nie tylko. Rzeczy, które dzieci mówią do siebie nawzajem, bywają bardzo szkodliwe i porażające. Jednak posiadanie rodzica, który wierzy w ich zdolności, może przeciwdziałać negatywnym reakcjom ze strony rówieśników.

Wystarczy przypomnieć o poprzednich zwycięstwach i mimochodem o tym, jak ciężka praca się opłaca, aby zmotywować dziecko. Powiedz swojemu dziecku, że może wygrać i że wierzysz w jego umiejętności. Tylko ty możesz zamienić klęskę w motywację. To zostaje na całe życie.

2. Pozwól dziecku się ubrudzić

Niech twoje dziecko ma szansę się zabrudzić. Kiedy dzieci bawią się w ziemi, błocie i naturze, angażują wszystkie pięć zmysłów. Nie przegap okazji, by ich kreatywność rozkwitła, gdy to robią.

Natura jest brudna i to jest w porządku. Mają mnóstwo czasu, aby być sterylnym i czystym. Dzieci muszą być niechlujne ze względu na ich rozwój.

Na przykład, zabawa w piaskownicy –  z błotem na całym ciele i twarzy, piachem w butach i z zabawkami porozrzucanymi wszędzie. Dla ciebie to wielki bałagan. Dla dziecka to świat fantazji zbudowany z piasku i błota.

Dziecko wykorzystuje swoją kreatywność, angażuje zmysły i realizuje projekt, który jest jego własnym dziełem. Nie okradaj go z tych możliwości rozkwitu i rozwoju, po prostu dlatego, że chcesz, aby było czyste. Pozwól mu się rozwijać, wchodząc w brud, błoto i w naturę. Taką, jaką jest.

3. Wychowywanie dzieci nie jest wyścigiem

Niektórzy rodzice rzucają się w wyścig o najlepsze urodziny, niektórzy mają najlepiej ubrane dzieci, a inni wydają zdrowe, ekologiczne posiłki trzy razy dziennie. Każdy rodzic ma inny zestaw umiejętności i pasję, tak jak każde dziecko jest inne.

Rób to, co jest dobre dla twojego dziecka. Nie rób rzeczy tylko dlatego, że robią to inni rodzice. Stare przysłowie mówi: „Skupiaj wzrok na swojej kartce”. To samo dotyczy rodzicielstwa. Miej oczy otwarte na własne dziecko. Rób to, co jest dobre dla twojego dziecka i nie przejmuj się tym, co robią inni.

Ta sama mantra dotyczy kamieni milowych. Niektóre dzieci chodzą w wieku 9 miesięcy, podczas gdy inne zaczynają chodzić w wieku 15 miesięcy.

Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko nie osiągnie swoich celów w odpowiednim czasie, posłuchaj profesjonalistów, a nie tylko innych rodziców. Przekonasz się, że istnieje znaczna elastyczność w osiąganiu kluczowych umiejętności. Zrozum na nowo słowo „normalny”.

Świętuj i kochaj swoje normalne dziecko dokładnie tam, gdzie jest. Każde dziecko ma inne talenty i umiejętności. Rodzicielstwo nie jest konkurencją. Po prostu staraj się jak najlepiej, wychowując dziecko, które masz i będąc sobą.

4. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Twoim celem przez pierwsze trzy lata życia twojego dziecka, jest utrzymanie go przy życiu. Już tak jest. Oznacza to, że zapewnienie bezpieczeństwa podczas tych wczesnych lat jest najważniejszym czynnikiem w ich opiece.

Oczywiście musisz spełnić jego podstawowe potrzeby. Nakarmić, przebrać, kochać, ale bądź pewny, że jest bezpieczne w przeciwnym razie opieka staje się bez znaczenia.

5. Zrób kurs pierwszej pomocy

Weź udział w kursie pierwszej pomocy. Uwierz mi, nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebować tych wyuczonych umiejętności. Gdy zdarzają się sytuacje awaryjne, musisz wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Przygotuj się na potencjalne sytuacje kryzysowe, wiedząc, co robić, gdy zdarzy się wypadek.

6. Odpuść sobie z tym nocnikiem

Dzieci będą korzystać z nocnika, gdy będą gotowe. Jeśli wywierasz nadmierną presję na dziecko, prawdopodobnie nie spowoduje to pomyślnego treningu czystości. Muszą być gotowe, szczególnie gdy trenujecie nocne odpieluchowanie.

Nie przegap sygnałów dziecka, że jest gotowe.

Zrób sobie przysługę i poczekaj, aż będą gotowe. Potem będzie już z górki.

7. Dzieci pragną rutyny i potrzebują granic

Dzieci mają wrodzone pragnienie posiadania reguł, struktury i granic. Nie oznacza to, że potrzebują lub chcą, aby rodzice, byli dyktatorami i nie miały w życiu za grosz elastyczności.

Zamiast tego potrzebują granic z jasno wytłumaczonymi zasadami; aby pomóc im wzrastać, rozwijać się i stać się najlepszymi ludźmi, jakimi mogą być. Niezbędna jest także spójność z zasadami.

Kiedy dzieci nie mają rodzinnej struktury, może to prowadzić do uczucia niepokoju. Nastolatki również potrzebują tej pewności. Wielu rodziców uważa, że ​​lekarstwem na problemy jest większa elastyczność. Jednak ta łagodność może doprowadzić nastolatków do poczucia, że ​​ich życie wymyka się spod kontroli.

8.  To nie banał – jesteś ważnym przykładem, najważniejszym

To, co robisz, ma znaczenie. Twoje dziecko cię obserwuje. Jesteś dla niego wzorem, niezależnie od tego, czy chcesz być czy nie. Ich moralność i charakter rozwijają się najpierw w domu. Obserwują ciebie i twoje zachowania.

Poćwicz podejmowanie właściwych decyzji, jeśli chodzi o charakter i moralność, jeśli chcesz, aby twoje dzieci stały się dobrymi, przyzwoitymi ludźmi.

9. Pozwól dziecku być dzieckiem

Nie pozwól, aby twoje dziecko wzrastało zbyt szybko. Niech doświadcza życia w takim wieku, w jakim jest. Ma na to tylko jedną szansę, jedno życie.

Nie oczekuj, że będą zachowywać się jak miniaturowi dorośli. Dzieci są inne niż dorośli. Dzieci są bardziej aktywne fizycznie niż dorośli, potrzebują więcej snu i są z natury bardzo ciekawe. Przecież to wszystko wiesz.

Utrzymuj swoje oczekiwania ryzach, pamiętając, że są dziećmi, a nie dorosłymi. Pozwól im biegać i grać. Wymaganie, aby dwuletni „mężczyzna” siedział spokojnie i milczał godzinami, nie jest realistyczne i szkodzi.

10. Pozwól sobie pomóc

Opiekunki mogą pomóc ci pozostać przy zdrowych zmysłach. Jeśli wynajęcie niani lub opiekunki nie jest w twoim zasięgu, znajdź przyjaciela, który może wymieniać się z tobą opieką nad dzieckiem. Szczególnie, gdy ciężar wychowania spoczywa tylko na tobie.

Rodzice potrzebują czasu na odpoczynek. Nie myśl, że jeśli jesteś rodzicem, musisz zrobić to wszystko sam. Aby wychować dziecko, potrzeba wioski. Zbuduj swoją wioskę.

11. Niech twoje dziecko poniesie porażki

Nie ratuj swojego dziecka za każdym razem, gdy ponosi porażkę. Pozwól dziecku zawieść. Zwłaszcza, gdy jest małe. Niech uczy się wcześnie o tym, jak to jest się nie udać i jak wyleczyć się z emocji, których wtedy dozna. Bądź tam, aby pomóc mu przez to przejść, z tobą będzie bezpieczne.

Nie narzucaj swojej drogi, aby wszystko za każdym razem się udawało.

Możesz im pomóc rozwiązać problemy, ale nigdy nie „sprzątaj po nich”. Kiedyś będą musiały wyfrunąć z gniazda…

12. Nie przegap ich dzieciństwa

Jest tylko raz. Dzieciństwo nie może się powtórzyć. Nie przegap dzieciństwa swoich dzieci, pracując za dużo. Twoje dzieci chcą i potrzebują cię bardziej niż jesteś w stanie sobie to wyobrazić.

Zapewnij dziecku równowagę pomiędzy pracą i czasem, abyś był aktywną i dynamiczną częścią jego życia.

Pamiętaj: Dzieci dorastają pomimo błędów swoich rodziców. 

Nie bądź więc dla siebie zbyt ostry. Wszyscy popełniamy błędy. Nie ma czegoś takiego jak rodzić doskonały, nieomylny. Dzieci dorastają pomimo błędów, które popełniamy. Ucz się na nich.

Dzieci rosną, a my dorastamy wraz z nimi. Rób to, co najlepsze, a to przyniesie ci dużo wybaczenia ze strony twoich dzieci, za to wszystko, co jednak się nie udało.


źródło: lifehack.org