Go to content

11 sposobów na wzmocnienie więzi pomiędzy rodzeństwem

fot. iStock/ DzoPhotography

Życie z rodzeństwem bywa trudne. Młodsze bywa kulą u nogi i najchętniej byśmy się go pozbyli, starsze to często istne utrapienie i przyczyna niejednego płaczu. Ale mimo wszystko, pomimo kłótni, skarżenia rodzicom i głupich żartów, to najbliższe i najważniejsze nam osoby, jedne z pierwszych relacji, jakie przyjdzie nam w życiu stworzyć. Świadomość, że gdzieś jest osoba, które zna nas na wylot, rozumie i akceptuje, jest niezwykle cenna. Jak zatem wzmocnić więzi pomiędzy rodzeństwem i pomóc im w zbudowaniu dobrych relacji? Oto 11 cennych wskazówek.

Buduj więź między dziećmi od samego początku

Przygotuj starsze rodzeństwo na pojawienie się na świecie nowego członka rodziny, zaangażuj je w przygotowania – ale na tyle, na ile zechce, to nie ma być niania czy służący! Nie ukrywaj młodszego brata lub siostry i nie separuj dzieci (znam takie przypadki!), ucz ich życia razem od samego początku i pracuj nad stworzeniem rodzinnych więzi. Pamiętaj, że zazdrość o malucha jest czymś normalnym – w końcu nagle jakiś noworodek kradnie uwagę rodziców i wszyscy się nim zachwycają! Chwal dzieci, postaraj się wygospodarować odrobinę czasu sam na sam, przytulaj i zapewniaj o miłości.

Przestań powtarzać im, ze mają się kochać i przyjaźnić

Nawet najsmaczniejsze i najlepsze ciastko przestaje nam smakować, gdy ktoś wciska nam je siłą. Może za często powtarzasz dzieciom, że mają się kochać, zostać przyjaciółmi, zbliżyć do siebie? Taka presja i oczekiwania ze strony dorosłych może wywołać zupełnie odwrotny efekt! Więź między rodzeństwem stworzy się naturalnie, tylko daj dzieciakom odpowiednią przestrzeń i swobodę.

Organizuj rodzinne aktywności

Spędzajcie czas razem, wszyscy, całą rodziną. Gry planszowe, wspólne spacery, kino domowe, wycieczki, mecze, rodzinne gotowanie – co tylko przyjdzie wam do głowy. Jeśli wzmocnicie więzi rodzinne i dacie dobry przykład poprawnych relacji, gestów miłości i zaangażowania, to dzieci nauczą się tego z obserwacji i stosunki pomiędzy nimi ułożą się naturalnie.

Twórz wasze małe rytuały i tradycje

Tradycje i rytuały są bardzo ważne, bo dzięki nim mamy poczucie bliskości, tego, że łączy nas coś wyjątkowego, unikatowego. Przenosimy je z pokolenia na pokolenie, wspominamy z uśmiechem i radością. Postaraj się stworzyć coś, co połączy waszą rodzinę – wspólne śniadania, niedzielne spacery w wyjątkowe miejsce, piątkowe wieczory gier, rodzinne gotowanie w każde święta?

Powierz im wspólne zadania

Nic tak nie łączy jak wspólna praca – może zdarzy im się pokłócić przy jej wykonywaniu, ktoś się obrazi, ktoś będzie nieco lenił, ale ostateczny wynik i duma z pochwał rodziców (nie zapomnij o tym!) połączy dzieciaki bardziej niż prośby i groźby. Daj im szansę na nauczenie się współpracy i współdziałania, wzajemne poznanie.

Jak bracia i siostry wpływają na nasz charakter? 9 rzeczy, które zawdzięczamy rodzeństwu

Fot. iStock / ArthurHidden

Nie wtrącaj się w ich konflikty (w miarę możliwości)

Nie postrzegaj kłótni jako coś złego, strasznego, co nie powinno mieć miejsca. Rodzeństwa się kłócą. Czasami często, nawet bardzo często. Pozwól dzieciom, w miarę ich możliwości, rozwiązywać nieporozumienia samodzielnie – w ten sposób uczą się cennych rzeczy, które pomogą im w relacjach z innymi. Staraj się nie stawać po żadnej ze stron, bo ktoś poczuje się skrzywdzony i oszukany, a to z pewnością nie wpłynie dobrze na stosunki między dziećmi. Wkraczaj dopiero wtedy, gdy widzisz, że naprawdę nie dają sobie rady i sytuacja przybiera zły obrót.

Pozwól na indywidualizm

Choć twoje dzieci mają podobne DNA i to samo wychowanie, to jednak nie muszą być do siebie podobne! Pozwól im na indywidualizm, posiadanie własnych charakterów i odrębnych cech. Nie traktuj jak klony i nie zakładaj, ze skoro Staś lubi czekoladę, to Jaś też musi – nic nie musi, w końcu to zupełnie inny człowiek!

Nie porównuj!

Bo od porównywania na pewno więzi się nie wzmocnią. Jeśli ciągle powtarzasz, że Krzyś mógłby być bardziej jak jego brat, powinien brać z niego przykład albo narzekasz, że jest zupełnie inny od rodzeństwa, to działasz na niekorzyść relacji między dzieciakami. Krzyś zacznie obwiniać o twoje narzekanie brata i zamiast miłości zacznie odczuwać niechęć.

Naucz szanowania granic i przestrzegania zasad

Nawet pomiędzy braćmi i siostrami istnieją pewne nieprzekraczalne granice – każdy ma przecież prawo do swoich spraw osobistych. Trzeba to uszanować i przestrzegać pewnych zasad. Nawet siostrze nie wolno szperać w osobistych rzeczach, brać czegoś bez pytania czy plotkować na jej temat. Brat ma prawo do pobycia samemu, spotykania się ze swoimi znajomymi bez rodzeństwa czy samodzielnego hobby.

Pamiętaj, że są rzeczy wspólne i osobiste

Bardzo często każemy dzieciom dzielić się z rodzeństwem i pamiętać o bracie czy siostrze, ale czasami zapominamy o tym, że przecież nie wszystko musi być wspólne! Jeśli starsze rodzeństwo będzie zmuszone do podzielenia się ukochanymi zabawkami z młodszymi i w zasadzie nie zostawimy im już nic własnego, to nic dziwnego, że nie będą pałać do brata lub siostry miłością.  Naucz dzieci, że nawet w rodzinie są rzeczy wspólne i osobiste.

Dawaj dobry przykład

Cóż, nie od dziś wiadomo, że dzieciaki zrobią tak, jak my robimy, a nie jak im powiemy. Czy dajemy im dobry przykład relacji między rodzeństwem? Czy z własnym bratem lub siostrą mamy dobre kontakty? Może warto spotykać się częściej, dzwonić do siebie nawzajem tak po prostu, bez konkretnej przyczyny, okazywać sobie uczucia? Zorganizuj mały zjazd rodzinny, wspólne święta, weekendowy wyjazd. Powspominajcie stare czasy, rozwiążcie problemy, które dręczą was od dłuższego czasu, postarajcie się wybaczyć minione spory. Życie jest zbyt krótkie, a zdanie „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” zbyt prawdziwe – zadbajmy o dobre relacje z naszymi najbliższymi i dajmy dzieciakom najlepszy możliwy przykład.