Go to content

Kiedy życiem rządzi lęk

Fot. iStock

Budzisz się w nocy zlany potem. Czujesz ogromny niepokój, wewnętrznie cały drżysz. Ale nie potrafisz zdefiniować swojego lęku. Co takiego się dzieje, przecież nie ma się czego bać? A jednak dziś już nie zaśniesz, chyba, że weźmiesz silną tabletkę na sen. Długo tak się nie da, wiesz? Zaburzenia lękowe są zespołem powiązanych stanów psychicznych, które obejmują: uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie lękowe napadowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne , zespół stresu pourazowego , fobię społeczną i inne, proste fobie. Cierpi na nie coraz więcej z nas. Cierpi i bagatelizuje, próbując żyć normalnie.

Niepokój, zmartwienie i stres są częścią codziennego życia większości ludzi. Ale samo odczuwanie niepokoju lub stresu samo w sobie nie oznacza, że ​​potrzebujesz profesjonalnej pomocy lub masz zaburzenie lękowe. W rzeczywistości niepokój, który odczuwasz jest ważnym i czasami niezbędnym sygnałem ostrzegawczym, że przeżywasz niebezpieczną lub trudną sytuację. Bez uczucia niepokoju nie moglibyśmy przewidzieć trudności i przygotować się na nie.

Lęk staje się zaburzeniem, gdy objawy stają się chroniczne i zakłócają nasze codzienne życie oraz zdolność do funkcjonowania. Osoby cierpiące na chroniczny lęk często zgłaszają następujące objawy:

  • Napięcie mięśni
  • Osłabienie fizyczna
  • Kiepska pamięć
  • Spocone dłonie
  • Strach
  • Nieumiejętność odpoczywania
  • Ciągłe obawy
  • Skrócony oddech
  • Kołatanie serca
  • Ściśnięty żołądek
  • Słaba koncentracja

Objawy te są na tyle poważne i nieprzyjemne, że czujemy, że życie wymyka nam się spod kontroli. Czujemy bezradność. Większość z nas doświadczyła „przelotnych” objawów związanych z zaburzeniami lękowymi w pewnym momencie swojego życia. Takie uczucia – duszność, przyspieszone bicia serca bez wyraźnego powodu, zawroty głowy – zwykle mijają tak szybko, jak przychodzą i długo nie powracają. Ale kiedy zaczynają się powtarzać regularnie raz po raz, może to być oznaką, że przelotne uczucie lęku zmieniło się w zaburzenie lękowe.

Przyczyny i diagnoza

Lęk może być spowodowany licznymi czynnikami, począwszy od bodźców zewnętrznych, emocjonalnego osamotnienia czy poczucia wstydu, po doznanie skrajnej reakcji, gdy po raz pierwszy zostaniesz narażony na coś potencjalnie wywołującego niepokój. Badania nie wyjaśniły jeszcze, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają ataku paniki lub popadają w fobię, podczas gdy inni dorastający w tej samej rodzinie i dzielący podobne doświadczenia – nie. Jest prawdopodobne, że zaburzenia lękowe, podobnie jak wszystkie choroby psychiczne, spowodowane są złożoną kombinacją czynników, które jeszcze nie w pełni rozumiemy. Czynniki te prawdopodobnie obejmują indywidualny rozwój dzieci,  uwarunkowania genetyczne, neurobiologię, czynniki psychologiczne, rozwój osobowości oraz uwarunkowania społeczne i środowiskowe.

Leczenie lęku

Leczenie lęku skupia się na podejściu dwustopniowym: stosowaniu psychoterapii w połączeniu z okazjonalnym stosowaniem leków przeciwlękowych (w razie potrzeby). Większość rodzajów lęku można skutecznie wyleczyć jedynie za pomocą psychoterapii – okazało się, że techniki poznawczo-behawioralne i behawioralne są bardzo skuteczne. Leki przeciwlękowe działają szybko i krótko.

Życie z lękiem

Jak to jest żyć z zaburzeniami lękowymi na co dzień? Czy jest to zawsze przytłaczające, czy też istnieją konkretne strategie, które można wykorzystać, aby ułatwić sobie „przetrwanie dnia” i skutecznie radzić sobie z lękiem? Zaburzenia lękowe są tak powszechne, że jest dość oczywiste, że większości ludzi udaje się je jakoś opanować, na tyle, by nie paraliżowały ich codzienności. Olbrzymie znaczenie ma tutaj samoświadomość – znajomość naszych reakcji i tego, co się z nami dzieje w momencie ataku paniki – oraz wsparcie i zrozumienie najbliższych. Poza terapią i leczeniem farmakologicznym pozostają metody mniej konwencjonalne, takie jak medytacja i regularne ćwiczenia oddechowe, które mogą złagodzić objawy zaburzeń lękowych.

Pamiętajmy, że w naszej głowie, w naszej podświadomości nic nie „ginie’. Jeśli ataki paniki nie są ci obce, jeśli czujesz się wiecznie zaniepokojony, niespokojny, jeśli strach cię przytłacza, zgłoś się po pomoc do specjalisty.


Na podstawie: psychcentral.com