Go to content

Kiedy w wasze życie wkrada się rak. Czy masz prawo okazać słabość, gdy ukochana osoba choruje?

Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Wiadomość o tym, że ukochana osoba ma raka, jest ciosem. Nic już nie jest takie samo. Zmienia się codzienność, priorytety, marzenia. Pojawia się strach przed tym, co was teraz czeka. Co mówić w takiej sytuacji? Jak się zachowywać? Pokazywać swój smutek czy nie płakać? Poznaj tych kilka wskazówek, które pomogą ci przetrwać ten ciężki czas.

Nadszedł moment, byś zapomniała o wszystkim, co wiedziałaś o walce z rakiem

Nie ma dwóch takich samych doświadczeń w walce z rakiem. Możesz słuchać historii innych chorych, ale ta nigdy nie będzie taka sama. I choćbyś przeczytała wszystkie podręczniki i książki, to nie będziesz przygotowana na to, co was czeka. Każdy przypadek jest inny, każdy przechodzi chorobę inaczej, nie ma schematów.

Osoby chore na raka chcą rozmawiać o innych rzeczach niż rak

Czasami twoja bliska osoba chce rozmawiać o tym, co przechodzi. Ale rak nie powinien być waszym jedynym tematem. To, że teraz choroba jest czymś, co zawładnęło waszym życiem, nie znaczy, że nie możecie rozmawiać o książkach, filmie i plotkować. Dajcie sobie trochę normalności. Oboje tego potrzebujecie.

Czasami wystarczy, że po prostu będziesz słuchać

Osoba chora jest świadoma, że nie do końca zrozumiesz, przez co ona przechodzi. Dlatego nie zawsze musisz dawać dobre rady. Czasami wystarczy, że po prostu wysłuchasz i będziesz obok. Tak, żeby ona czuła, że ją wspierasz i może na ciebie liczyć.

Osoba chora potrzebuje od ciebie wsparcia, nie porady

Od udzielania rad jest lekarz i specjaliści. Nikt nie wymaga od ciebie, żebyś wiedziała wszystko na temat raka. Bądź, wspieraj, okazuj swoją miłość – tyle wystarczy, naprawdę.

Mały akt dobroci ma znaczenie

Mały gest, taki jak podwiezienie rano świeżych bułek bądź gazet, wiele znaczy dla chorej osoby. Daje jej to poczucie, że nie jest sama w walce z rakiem, że ma kogoś, komu na niej zależy. Dzięki takim gestom czuje, że chce walczyć, bo ma dla kogo.

Bądź uważnym obserwatorem

Osoby zmagające się z chorobą często nie chcą się przyznawać, że źle się czują bądź jest im po prostu smutno. Dlatego obserwuj mowę ciała i gesty. Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego, nie musisz nic mówić. Wystarczy przytulić i zadać pytanie: „Czy mogę się tobą zaopiekować?”.

Bądź cierpliwa

Choroba to stan nowy zarówno dla chorej osoby, jak i jej bliskich. Każdy musi się odnaleźć w nowej sytuacji. Niemoc i bezradność mogą doprowadzić do tego, że czyjeś zachowanie może być nieracjonalne i odbiegać od tego, jak zachowywał się do tej pory. Dlatego bądź wyrozumiała i cierpliwa.

Zachowaj optymizm

Choć to trudne w tej sytuacji, myśl pozytywnie i zachowaj uśmiech. Dziel się nim z chorą osobą i bliskimi. Nie bój się, że nie wypada, że jak tak w ogóle możesz. Ktoś musi dawać nadzieję i zarażać pozytywnym nastawieniem. Zobaczysz, że za niedługo inni zaczną inaczej patrzeć na tę sytuację.

Daj przestrzeń, kiedy będzie tego potrzebować

Staraj się nie odbierać tego osobiście, kiedy chora osoba cię odepchnie. To nie jest jej celem. Ona po prostu potrzebuje chwili, żeby się odnaleźć w nowej sytuacji. Szanuj tę potrzebę i nie denerwuj się. Każdy na swój sposób próbuje zrozumieć to, co się teraz dzieje.

Nie twierdź, że rozumiesz, przez co przechodzi

Nie wiesz tego, więc nie udawaj, że rozumiesz. Każde doświadczenie raka jest inne, więc nie możesz wiedzieć, co się dzieje z organizmem chorej osoby, z jej psychiką. Nie wypowiadaj się, ale słuchaj. Daj osobie możliwość opowiedzenia tego, co przeżywa. I nie bagatelizuj nigdy tego, co usłyszałaś.

Wspieraj ją w decyzjach – nawet, jeśli się nie zgadzasz

Ostateczne decyzje o leczeniu powinna podejmować osoba chora. Ma prawo do tego, żeby sama ustalać, co będzie się z nią działo. Nie krytykuj jej za podjęte decyzje nawet wtedy, kiedy wydają ci się głupie. Ona chwyta się wszystkiego, co może jej pomóc przeżyć.

Ty też potrzebujesz wsparcia, ale nie szukaj go u osoby chorej

Kiedy dowiadujesz się o chorobie bliskiej osoby, możesz się załamać. I masz do tego prawo. Musisz uporządkować swoje emocje, ponieważ niełatwo jest opiekować się chorym i radzić sobie ze swoimi uczuciami. Ty też potrzebujesz wsparcia. Porozmawiaj z przyjacielem, innym członkiem rodziny bądź profesjonalistą. Tylko wtedy, kiedy złapiesz równowagę, będziesz wsparciem. Musisz być silna, żebyście oboje mieli siłę przejść przez leczenie.

Ta osoba, choć się zmienia na zewnątrz, jest dalej tą samą osobą

Pamiętaj o tym, że choroba wpłynie na wygląd ukochanej osoby. Będziesz patrzeć, jak zmienia się jej twarz i ciało, a oczy tracą blask. Jednak nadal to jest ta sama osoba. Musisz być przygotowana także na to, że zajdą zmiany w jej osobowości i charakterze. Bądź na to przygotowana i nie odtrącaj.

Przede wszystkim daj sobie czas i prawo do przeżywania cierpienia. Ta sytuacja jest ciężka dla was obojga, więc nie trzymaj w sobie emocji. Masz prawo przeżywać chorobę bliskiej osoby na swój sposób. Ale zawsze bądź wsparciem.


 

Źródło: lifehack.org