Go to content

Zostaw za sobą samotność. 10 kroków do wyjścia ze skorupy

Fot. iStock

Samotność częściej jest odgórnie zasądzonym przez los faktem, a rzadko bywa świadomym wyborem. W tym drugim przypadku samotność to rodzaj wybawienia, czas darowany na poukładanie myśli, poszukiwanie rozwiązań i reorganizację życia w nowy, lepszy sposób. Jednak osamotnienie, które przychodzi nieproszone i przynosi smutek oraz żal za tym, co odeszło, jest destruktywne.

W wielu przypadkach ten stan przedłuża się w nieskończoność, bo pewne nawyki, myśli, wchodzą w krew. A stąd już tylko krok od przyjęcia, że najwyraźniej życie tak będzie wyglądać, i nic nie da się z tym wiele zrobić.

Samotność może niszczyć

Samotność to nie tylko brak przyjaciół czy partnera. To głębszy problem potęgowany przez myśli i uczucia niedoskonałości, strachu i wstydu. Samotne osoby często zmagają się z lękiem i depresją. Czują się niepewnie w poszukiwaniu kontaktu z innymi ludźmi. Niska samoocena i słabo rozwinięte poczucie własnej wartości i atrakcyjności, utrudnia osamotnionej osobie podejmowanie ryzyka i wchodzenie w nowe relacje. Często cierpią oni w milczeniu, ukryci za fasadą normalności. Uśmiechają się, udają, że są optymistyczni,  i szczęśliwi, gdy jednocześnie czują się niegodni i niepewni. Samotność drąży duszę od środka, a im dłużej to trwa, tym trudniej jest się wyrwać z jej objęć.

10 rzeczy, które warto zrobić, by nie czuć się samotnym

Budowanie poczucia własnej wartości oraz szacunku i dbanie o siebie, jest podstawą w rozwiązywaniu problemów, które powodują przewlekłą samotność. Osoby samotne, zrezygnowane często przyciągają innych ludzi, o takich samych problemach i koło się zamyka. Proces odrzucenia samotności wymaga czasu, ale jeśli tylko podejmiesz ryzyko, wyjdziesz ze swojej skorupy, nauczysz kochać siebie i przyciągniesz osoby, które odczarują stan twojego ducha. Aby to osiągnąć, masz do dyspozycji x wskazówek, które pomogą zwalczyć samotność.

1. Uświadom sobie krytykę

Czy wiesz, że sama możesz sabotować twoje starania o wyjście z samotności? Posłuchaj głosu wewnętrznego krytyka i wyłap to, czego nie lubisz w sobie najbardziej. Zastanów się, dlaczego tak jest i co możesz z tym zrobić?

2. Zastąp złe myślenie

Z „jestem szarą myszką” zmień podejście na „mam pięknie wykrojone usta”. Zmień myślenie na lepsze, zamiast koncentrować się na negatywach, wyciągnij na powierzchnię swoje dobre cechy i talenty. Mów sobie i innym, że wiele potrafisz i sprawia ci to autentyczną przyjemność. Wpływaj na swoje życie chcąc je zmieniać na lepsze, a nie jedynie przyjmując to, co los przynosi.

3. Odrzuć izolację

Izolacja potwierdza twoje obawy, że nie zasługujesz na miłość i wsparcie, nie daje szans na potwierdzenie tego na zewnątrz, w relacji z innymi. Izolacja boleśnie pogłębia poczucie osamotnienia.

4. Odpuść toksyczne związki

Jeśli tkwisz w toksycznym związku, uciekaj. Bliska relacja z narcyzem czy agresorem jedynie pogłębia problemy i izolację. Zrób przestrzeń w swoim życiu dla tych relacji, które poprawią stan twojego ducha.

5. Sięgnij po wsparcie

Nie lekceważ siły osób w najbliższym otoczeniu. Rodzina, przyjaciółka czy dobra koleżanka z pracy, nawet jeśli dotychczas byli zajęci własnymi sprawami, mogą cię wspaniale zmobilizować i dowartościować. Wykorzystaj sieci społecznościowe, które są wdzięcznym i komfortowym miejscem do poznawania ludzi i rozwijania zainteresowań.

6. Informuj o swoich potrzebach

Powiedz ludziom, czego potrzebujesz, aby złagodzić samotność. Lepszy efekt dają bezpośrednie wiadomości w celu uzyskania pomocy i wsparcia, od milczącego oczekiwania na cud.

7. Nie czekaj na zaproszenie

Zrób samodzielny krok naprzód, podejmij działanie. Porozmawiaj, zadzwoń, napisz — po prostu zaproś ludzi do udziału w swoim życiu. Kawa, spacer, czy koncert dadzą ci więcej szans na powodzenie, niż siedzenie w swoim pokoju.

8. Bądź realistką

Mówi się, że samotność to niedopasowanie między twoim ideałem a tym, co faktycznie masz. Zastanów się, czy masz jakieś nierealne standardy, które utrudniają porozumienie się z innymi, takie jak zbyt wielkie oczekiwanie od nowej sympatii lub zbytnie poleganie na innej osobie. Możesz się dobrze bawić z różnymi ludźmi, którzy nie muszą od razu stać się twoimi największymi powiernikami.

9. Nie skupiaj się wyłącznie na sobie

Samotność może sprawiać, że poczujesz się bardzo skupiona na sobie, co utrudni ci zauważenie sygnałów płynących z zewnątrz. Być może ktoś obok chce, byś go zauważyła? Czasem wystarczy spojrzeć wyżej, by zauważyć coś, czego do tej pory nie widziałaś, patrząc na własne buty.

10. Skorzystaj z terapii

Terapia to rozwiązanie, które dla wielu osób staje się ostatnią deską ratunku. Czasem nie warto czekać, aż dojdzie się do ściany, by ratować siebie. Terapia pozwoli odkryć przyczyny samotności i popracować nad zmianą destrukcyjnych wzorców myślenia.

źródło: www.huffingtonpost.comwww.everydayhealth.com