Zakupy dla drugiego dziecka

MamaM&M
MamaM&M
29 grudnia 2016
Fot. iStock / kaisersosa67
Fot. iStock / kaisersosa67

W pierwszej ciąży zakupy odkładaliśmy niemal do ostatniej chwili. Udało nam się sporo zaoszczędzić, ponieważ zrobiliśmy listę przedmiotów naprawdę niezbędnych, z których część otrzymaliśmy w prezencie od rodziny i znajomych.

Drugi syn urodził się 20 miesięcy po pierwszym. Już latem zastanawiałam się, czego będę potrzebowała po porodzie. Okazało się, że zdecydowaną większość rzeczy mieliśmy. Wylicytowałam jedynie paczkę ubranek dla noworodków, kupiłam nowe pieluchy tetrowe i jednorazowe na portalu aukcyjnym i byłam gotowa do wyjazdu na porodówkę.

Przy drugim dziecku jest o tyle łatwiej, że wiadomo, co naprawdę będzie nam potrzebne, a co okazało się zupełnie zbędne. Ma się też świadomość, że wiele zakupów można odłożyć w czasie, nie ma bowiem sensu gromadzić przedmiotów, które będą potrzebne dopiero w trzecim, czwartym, czy szóstym miesiącu.

Ponieważ na drugiego syna (naprawdę nawet przez chwilę nie wątpiliśmy, że może to nie być syn) zdecydowaliśmy się, kiedy pierwszy skończył rok, a rozmowy rozpoczęliśmy znacznie wcześniej, postanowiłam odkładać za małe ubranka. Pozbyłam się tylko najmniejszych. Teraz sprawdzę, czy aby na pewno sweterki będą pasowały na młodszego syna zimą, a krótkie spodenki latem, a nie odwrotnie. Jeśli się uda, to po prostu co kilka tygodni będę wyciągać nową partię ubranek, a jeśli nie, będę je sprzedawać odpowiednio do pory roku.

Po dwóch latach używania zmieniliśmy też wanienkę i było to związane najbardziej z tym, że jej czerwień nie pasowała nam ani do pokoju dziecięcego ani do łazienki, ale idealnie komponuje się w ogrodzie, więc zrobiliśmy z wanny pojemnik na skoszoną trawę. No i pozostając w temacie kolorów, znalazłam w trakcie zakupów ręcznik, którego zieleń odpowiada odcieniem dodatków w łazience, więc też kupiłam nowy i tym sposobem Mariusz nie jest wycierany używanym wcześniej przez brata.

Generalnie 99% rzeczy, które są używane przy drugim dzieckiem to rzeczy markowe – pościel, kołyska, łóżeczko, materac, zabawki, termometr, przewijak, fotelik samochodowy, chusta i różne akcesoria, którymi się posługujemy. Dlaczego są markowe? Dlatego że wcześniej należały do Marka. Uważam, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na nowe, jeśli starym nic nie brakuje. To, co konieczne, zostało wyparzone, wysterylizowane, odświeżone, ale też bez zbędnego ciśnienia. Już teraz Marek pod naszą nieobecność wkłada bratu swój smoczek do ust, a jego kradnie i ciągnie, jakby chciał połknąć. Już teraz pyta, czy może dać Mariuszowi polizać palce wysmarowane czekoladą. Jeśli teraz pyta, to jestem pewna, że za pół roku będzie to dla nich normą. Podobnie jest zresztą z dziećmi w żłobku.

Drogie mamy w drugiej ciąży, polecam nie denerwować się tym, że nie wiecie, co kupić. Zapewne większość macie już w domu po poprzednim dziecku i dlatego wydaje się wam, że nic nie potrzebujecie. Nie wydaje wam się. Żyjemy w XXI wieku. Tak naprawdę, jak macie gdzie położyć dziecko spać, gdzie wykąpać (na początku wystarczy większa umywalka) i kilka ubranek na zmianę, to macie wszystko. Drogie mamy w drugiej ciąży! Polecam kupować zdecydowaną większość przedmiotów w kolorach unisex. Nie każdy nastawia się przecież na dwóch chłopców, jak my…

Mam tylko pewien patent na to, żeby Marek nie miał poczucia, że zabieramy mu jego rzeczy i oddajemy Mariuszowi. Odpowiednio wcześniej chowam to, co będzie mi potrzebne. Kiedy Marek już zapomni, że coś należało do niego (mijają na przykład 3 miesiące), wyciągamy z odmętów garażu, strychu lub szaf w mieszkaniu to, co wcześniej ukryliśmy i tłumaczymy, że to jest Mariusza. Tak zrobiliśmy na przykład z łóżeczkiem. Kupiliśmy nowe, duże łóżko z motywem pociągu starszemu synowi, a jego stare łóżeczko czeka aż Mariusz wyrośnie z kołyski. Dzięki temu Marek nie będzie miał wrażenia, że zabraliśmy mu jego ukochane łóżko i oddaliśmy młodszemu.

Przeczytałeś/aś? Zajrzyj na mój profil na Facebooku. Tam dzieje się więcej niż na blogu


Patriotyzm wg MamyM&M

MamaM&M
MamaM&M
28 grudnia 2016
S6304885

Zdrowia i spełnienia marzeń – święta i moje imieniny w pakiecie powodują, że takie słowa w ostatnich dniach słyszałam wielokrotnie. Zdrowie jest na pierwszym miejscu, zwłaszcza mojego męża i dzieciaków. Na drugim marzenia, a dla mnie marzenia to podróże.

Trochę zazdroszczę znajomym, którzy wrzucają na portale społecznościowe zdjęcia z wakacji pod palmami. Zaraz potem oglądam oferty biur podróży, czytam blogi i sprawdzam, gdzie najlepiej pojechać na urlop. Szybko jednak zapala się lampka, a głos z tyłu głowy mówi: „jeszcze nie teraz”. Dlaczego muszę poczekać na wakacje pod palmami? Nie muszę. Chcę.
Na zagraniczne wakacje bez wątpienia nas stać. Oboje zarabiamy, ja mogę wziąć wolne w każdej chwili, poza tym pracuję głównie przez internet, a mąż ma elastyczny urlop, więc przedłużony weekend możliwy jest w każdym terminie. Teraz ograniczeniem są dzieci i to, czy są w danym momencie zdrowe. Dlaczego więc nie pojechać do kraju, w którym obecnie jest ciepło, skoro za oknem taka plucha, zimno, a wiatr urywa głowę razem z kręgosłupem? Dlatego że najpierw chcę spełnić swoje marzenia.
A moje marzenia niewiele mają wspólnego z wygrzewaniem tyłka na plaży lub co gorsza przy hotelowym basenie i all inclusive w Sharm El Sheikh, a na kilkutygodniowego Mauritiusa i dom na Maderze jeszcze sobie pozwolić nie możemy…

Teraz marzę o tym, żeby na weekend zostawić dzieci z babcią i móc całować się z mężem na rynku w Kazimierzu Dolnym, a potem pójść na długi spacer i zaraz po nim pojechać do Nałęczowa, aby spędzić noc w domku na drzewie… Chcę też pokazać mężowi, jak piękne są widoki z Połoniny Wetlińskiej i niebrzydsze z Caryńskiej. I chciałabym zobaczyć, jak dzieci biegają wokół nas, kiedy odpoczywamy po górskim maszerowaniu. Marzeniem jest pokazać im widok z Babiej Góry – najlepiej gdyby akurat nie padało. Chciałabym pokazać dzieciom Śnieżne Kotły, w których zakochałam się w ich tacie. Zamierzam pokazać im jak wygląda polska „highway to Hel”, zwłaszcza podczas ulewy, kiedy morze zalewa drogę i trzeba poczekać, żeby kontynuować podróż. Może podczas pobytu nad morzem uda nam się spędzić burzową noc w namiocie i przekonają się, jak to jest czuć każdy uderzający w ziemię piorun.

Liczę, że zobaczymy razem, że Gdańsk to miasto piękne i podczas upałów, i podczas deszczu, że na rynku w Krakowie czas się zatrzymuje, że Szczecin to urzekające miasto, które wcale nie leży nad morzem. Chcę im pokazać Warszawę i wytłumaczyć, dlaczego mieszkamy w małym mieście z dala od stolicy. Mam potrzebę zawieźć moją rodzinę do Puszczy Białowieskiej, póki jeszcze jest dokąd jechać i opowiedzieć, jak mój brat w wieku lat 3 spał na walizkach w korytarzu zatłoczonego pociągu jadącego do Białegostoku. Mazury, które poznaliśmy tylko w ułamku to miejsce, gdzie chcemy wrócić razem.

Intrygują mnie schody zamojskiego ratusza. Pragnę, aby moje dzieci, widząc na zdjęciach, w podręczniku, internecie lub telewizji: spichrze nad Brdą w Bydgoszczy, zamek w Malborku, molo w Sopocie, katedrę w Gnieźnie, Biskupin, bazylikę w Toruniu, tężnie w Inowrocławiu lub Ciechocinku, Jezioro Turkusowe i klify na Wolinie, zamek w Golubiu-Dobrzyniu, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, bazylikę w Licheniu, wieżę widokową i obrotowy most w Giżycku, latarnię morską w Kołobrzegu, kopalnię soli w Wieliczce czy zaporę wodną w Solinie, powiedziały: „byliśmy tam z rodzicami”. Chciałabym też zobaczyć wydmy w Łebie, Łódź, Zakopane, tę zaporę w Solinie i kopalnię w Wieliczce, a jak do tego jeszcze jeden raz będę mogła posiedzieć nad Wisłą w Grudziądzu, to wtedy może będzie mnie stać na tego Mauritiusa, a może już kredyt na mieszkanie będzie wspomnieniem i będę mogła wziąć pożyczkę na wakacje.

Czy jestem ciekawa innych kultur? Oczywiście. Najpierw jednak chcę pokazać dzieciom, skąd pochodzą i w jak pięknym kraju mieszkają. Jestem tak zakochana w pięknych polskich miastach, górach, plażach, że choć część tego zachwytu postaram się przekazać dzieciom. To jest mój pomysł na patriotyzm. Mam 30 lat (jeszcze…). Kolejne 10 będę pewnie podróżować z dziećmi i jestem na to gotowa. Moim marzeniem było pokazać im, jak wygląda morze zimą. Wyjeżdżamy niedługo. Czy będzie zima, to już nie zależy ode mnie… Góry jesienią już mężowi pokazałam. Był zachwycony tak, jak ja…

Życzcie mi więc jak najwięcej weekendów poza domem. Wtedy spełnią się moje marzenia…

Przeczytałeś/aś? Zajrzyj na mój profil na Facebooku. Tam dzieje się więcej niż na blogu