Go to content

Jak wytrenować mózg, aby być bardziej kreatywnym i twórczym? Poznaj 8 prostych sposobów

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję
iStock / Johannes Gerhardus Swanepoel

Kreatywność według definicji to zdolność tworzenia czegoś nowego. Jest pożądana w wielu zawodach oraz przydaje się w codziennym życiu, a osoby kreatywne są uznawane za bardziej intersujące i ciekawe. Jeśli czujesz, że nie należy ona do twoich mocnych stron i nie jesteś z tego powodu zadowolona, możesz nad tym popracować. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym poszerzysz umiejętności twórcze umysłu. Nie wymagają wiele wysiłku, a ty szybko zobaczysz efekty.

Zapomnij o wyniku

Tworząc coś, nie myśl o wyniku. Skup się na samym procesie, poświęcaj uwagę każdemu etapowi zadania. W ten sposób dopracujesz szczegóły, więc dobre zakończenie jest bardziej prawdopodobne. Ciesz się procesem, rezultat przyjdzie sam:)

Nie krytykuj swojej pracy

Krytykowanie swojej pracy wpływa negatywnie na jakość. Kiedy coś tworzysz, nie myśl, że coś jest źle. Skupiając się na tym, możesz rzeczywiście zacząć popełniać błędy, stracisz zapał i przestaniesz się starać. Dlatego odrzuć od siebie negatywne myśli. Zobaczysz, że nowe pomysły zaczną pojawiać się same.

Zrelaksuj się

Stres jest jednym z najgorszych towarzyszy kreatywności. Dobre pomysły nie przyjdą, kiedy będziesz spięta. Dlatego zrób wszystko, aby się zrelaksować. Popracuj z oddechem, medytuj lub udaj się na spacer do parku bądź lasu. Wielu artystów docenia także moc spokojnego snu i odprężenia, podczas którego doznawali olśnienia i wstawali z gotowym pomysłem w głowie.

Zapisuj swoje pomysły

Zapisywanie pomysłów to świetna metoda. Jeśli masz fizyczny zapis tego, co chcesz wykonać,  staje się bardziej prawdopodobne, że coś z tego wyjdzie. Nie umyka, więc bardziej się na nim skupiasz i automatycznie zaczynasz się zastanawiać, jak go zrealizować. Poza tym czytając go rodzą się inne pomysły.

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

Nic tak nie rozwija kreatywności jak czytanie. Podczas tej czynności w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe – proces znany jako neuroplastyczność. Wystarczy pół godziny każdego dnia, a szybko pojawią się efekty.

Słuchaj muzyki

Kreatywnemu myśleniu sprzyja słuchanie niezbyt głośnej muzyki. Wyniki pokazują, że lecące w tle dźwięki lepiej wpływają na powstawanie pomysłów niż cisza. Według wielu badań najlepiej słuchać muzyki Mozarta, która może wywoływać krótkoterminową poprawę zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej.

Medytuj

Medytacja przynosi wiele korzyści. Sprzyja kreatywnemu myśleniu, wycisza i rozluźnia umysł. Wpływa na neuroplastyczność mózgu, dzięki czemu jesteśmy otwarci na nowe bodźce i wpadają nam do głowy nowe pomysły.

Ćwicz ciało i mózg

Ćwiczenia fizyczne pomagają w utrzymaniu zdrowia i energii. Wpływają pozytywnie nie tylko na kondycję ciała, lecz także na funkcjonowanie mózgu. Ale nie można zapominać, że ćwiczenie umysłu jest równie ważne. Zagadki i abstrakcyjne czynności zmieniają myślenie i pozwalają podejść do problemu od innej strony i z innego punktu widzenia.

Dzięki zwiększeniu kreatywności poprawi się jakość twojego życia. Zaczniesz patrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy i staniesz się osobą bardziej twórczą. Pomysły zaczną płynąć same, a ty będziesz czuć się spełniona i usatysfakcjonowana.