Go to content

Wszyscy kupują dynie, a ty nie rozumiesz skąd ten zachwyt? Poznaj jej cudowne właściwości

Fot. iStock/ArtMarie

Tak, to właśnie ten moment w roku, gdy wszyscy twoi znajomi zaczynają wrzucać na Facebooka zdjęcia dyni. Jedni chwalą się potrawami, które przygotowali, inni pokazują lampiony, jakie zrobili wraz z dziećmi z okazji zbliżającego się Halloween.  Jeśli do tej pory omijałaś dynie szerokim łukiem, czas to zmienić. Są nie tylko smaczne i bogate w składniki mineralne, ale także niskokaloryczne. Mogą być małe lub ogromne, mają różne kształty i kolory – od zielonego, przez żółty, pomarańczowy aż do intensywnej czerwieni. Na straganach królują jesienią. Miłośnicy dyń cenią je za łagodny smak i możliwość wykorzystania ich na różne sposoby. Mogą być podstawą sycącej, rozgrzewającej zupy lub dodatkiem do ciasta.

Na odchudzanie

W 10 dag dyni znajdziemy zaledwie 26 kalorii. To niewiele, dlatego powinny po nią sięgać osoby, które zmagają się z dodatkowymi kilogramami. Co więcej, jest bogata w błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę jelit. Niestety nie zaleca się jej cukrzykom, ponieważ jej indeks glikemiczny wynosi aż 75.

Fot. iStock/CasarsaGuru

Fot. iStock/CasarsaGuru

W ramach profilaktyki antynowotworowej

Dynie są cennym źródłem beta-karotenu. To właśnie on odpowiada za niezwykle intensywny kolor tych warzyw. Beta-karoten jest przeciwutleniaczem, który hamuje procesy oksydacyjne, a co za tym idzie – może chronić organizm przed rozwojem raka.

Walka ze złym cholesterolem

Beta-karoten korzystnie wpływa też na układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zapobiega miażdżycy, chroni przed twardnieniem tętnic, nadciśnieniem, a także zawałem serca czy udarem mózgu.

Na dolegliwości żołądkowe

Dynie skutecznie zwalczają mdłości, dzięki swoim przeciwwymiotnym właściwościom, dlatego są polecane kobietom w ciąży. Regularne spożywanie pieczonej lub gotowanej dyni pomaga też uporać się ze zgagą, wzdęciami i bólami żołądka.

Na pasożyty

Miękkie i świeże pestki dyni, dzięki zawartości kukurbitacyny, mogą  pomóc w walce z pasożytami. Kurację najlepiej więc przeprowadzić jesienią, zanim pestki wyschną. W przypadku dorosłych należy spożyć na czczo spożyć 25-30 gramów świeżych pestek bez łupin (średnio 2 łyżki), a po dwóch godzinach przyjąć środek przeczyszczający. Przygotowując kurację dla dzieci należy zmiksować 15-30 g (im mniejsze dziecko, tym mniejsza ilość) świeżych pestek bez łupin z mlekiem ryżowym i podać na czczo. Po około trzech godzinach dziecko powinno przyjąć 1-2 łyżki oleju rycynowego, by wywołać efekt przeczyszczający. Przed zastosowaniem tej metody (szczególnie w przypadku dzieci) należy skonsultować się z lekarzem.


 

Źródło: Poradnik Zdrowie/Styl