Go to content

Ile wody dziennie powinniśmy pić? Co z kawą o herbatą?

Jak skutecznie odkwasić organizm
Fot. iStock/AntonioGuillem

Nasze ciało w 60% składa się z wody. Doskonale wiemy, że jest ona nam niezbędna do życia. Ile właściwie powinniśmy pić wody, żeby nie było jej ani za dużo, ani za mało? 

Nasz ciało nieustannie się odwadnia – przez pocenie się, wydalanie moczu, dlatego powinniśmy pamiętać, by uzupełniać płyny w naszym organizmie. To, ile wody pijemy ma duże  znaczenie na funkcjonowanie naszego mózgu. Nawet lekkie odwodnienie może spowodować spadek wydajności fizycznej i umysłowej.  Zasadniczo, im mniej wody znajduje się w naszym organizmie, tym mniej zadań fizycznych czy umysłowych jesteśmy w stanie wykonać.  Bez wystarczającej ilości wody poczujesz się zmęczony, dlatego powinniśmy obserwować swój organizm.

Dlaczego warto pić wodę? Choćby dlatego, że zmniejsza ona apetyt i zwiększa metabolizm. Dlatego woda może pomóc nam schudnąć. Picie co najmniej 3,5 litra wody dziennie zwiększa wydatek energetyczny, co pomaga stymulować metabolizm, w ostatecznie spalać więcej tłuszczu i kalorii.

Ale uwaga – w grę wchodzi też pewna sztuczka. Gdy następnym razem poczujesz głód w innej niż zazwyczaj porze dnia, spróbuj wypić wodę i zobacz, co się stanie. Nasz organizm często myli pragnienie z głodem.

Woda pomaga także przy zaparciach, może zmniejszyć ryzyko niektórych typów raka, w tym okrężnicy i pęcherza moczowego, czy wystąpieniu kamieni nerkowych.

W przypadku picia wody, często zastanawiamy się, jak do jej ilości mają się inne napoje. Przykładowo – podczas gdy filiżanka kawy jest pełna wody, tak kofeina jest moczopędna. Oznacza to, że – podobnie jak po  alkoholu – oddajemy więcej moczu, w wyniku czego tracimy więcej wody. Za to – o czym mało kto z nas wie, arbuz, ogórki to 95% wody, jaja, ryby i mięso także są bogate w wodę. One, gdy nie jest gorąco, stają się skutecznymi dostarczycielami wody.

To, ile płynów powinnaś dostarczyć swojemu organizmowi, tak naprawdę zależy od ciebie. Obserwuj swoje zachowanie, chęci do działania, mając na uwadze, że ogromny wpływ na to, jak się czujemy, ma ilość spożywanej wody.