Go to content

Wątroba choruje po cichu. Zrób dla niej sześć dobrych uczynków, by cieszyć się zdrowiem

Fot. iStock/GeorgeRudy

Wątroba jest narządem, o którym pamiętamy dopiero wtedy, gdy dopadają nas dolegliwości. Na co dzień nie przejmujemy się nią specjalnie, pamiętając o jej zdolnościach do regeneracji. Tymczasem nic nie trwa wiecznie, więc i kondycja nadwyrężonej wątroby może bardzo podupaść.

Co ważne, dzieje się tak najczęściej dopiero wtedy, gdy proces chorobowy jest już zaawansowany. A nie da się żyć bez wątroby, ponieważ odpowiada ona m.in. za: odtruwanie organizmu z alkoholu czy amoniaku i leków, wytwarza żółć i białka, magazynuje witaminy i żelazo, produkuje energię.

Wątroba choruje po cichu

Wątroba nie jest unerwiona, a więc wszelkie stany zapalne i następujące w niej zmiany, nie są odczuwalne w niej samej. Chorobie mogą towarzyszyć lżejsze symptomy, które zrzucamy na karb codzienności: zmęczenie, senność, apatia, zaburzenia koncentracji, wzdęcia, nudności. Dopiero ból, który powoduje nacisk powiększonej wątroby na jej otrzewną oraz okoliczne narządy, zażółcenie skóry, nieustające problemy trawienne alarmują o nieprawidłowościach. Niestety, gdy pojawiają się objawy wyraźnie sugerujące kłopoty z wątrobą, sytuacja może być już poważna. Tymczasem można dla niej zrobić wiele, bez zbędnego wysiłku.

6 dobrych uczynków dla wątroby 

1. Stosuj prezerwatywy

To zalecenie, choć w pierwszej chwili może nie mieć wiele wspólnego z wątrobą, jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych. Także przypadkowy seks niesie ze sobą zagrożenie zakażeniem wirusem HBV i HCV, które powodują rozwój zapalenia wątroby typu B i C.

2. Ogranicz ilość przyjmowanych leków

Leki wyjątkowo obciążają wątrobę. Większość z nich metabolizowana jest w komórkach wątroby, co może powodować jej uszkodzenie. Najbardziej szkodzą jej leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (szczególnie z paracetamolem) należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz antybiotyki. Nie da się ukryć, że Polacy zbyt często i czasem bez uzasadnienia sięgają właśnie to ten rodzaj farmaceutyków.

3. Zmniejsz ilość cukru w diecie

Cukier szkodzi nie tylko sylwetce, ale także zdrowiu całego organizmu. W kontekście wątroby szczególnie zagraża jej syrop glukozowo-fruktozowy, który zawiera dużą ilość fruktozy, w 99% pochłaniany przez nią. Nadmiar spożycia tego cukru w codziennej diecie podnosi ryzyko wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD).

4. Przeprowadź detoks

Detoks wątroby jest bardzo pożytecznym działaniem. Pozwala oczyścić ją z wielu toksyn, które każdego dnia dostają się do wątroby w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza, jedzenia fast foodów, spożywania konserwantów i chemii w żywności. Palenie papierosów i picie alkoholu również bardzo szkodzi. Odtruwanie wg specjalnej diety można przeprowadzić nawet w jeden wolny dzień. Poza lekkimi posiłkami warto sięgnąć po sok z surowych buraków, który przyspiesza usuwanie toksyn z komórek wątroby, oraz zioła, takie jak napar z korzenia karczocha oraz napar z mniszka lekarskiego.

5. Zmień dietę

W perspektywie dłuższego czasu warto zmniejszyć w codziennej diecie tłuste potrawy, słodycze, czerwone mięso, kawę i alkohol. Warto w ich miejsce wprowadzić więcej produktów bogatych w nasiona i wypiekanych z mąki pełnoziarnistej, świeże warzywa i owoce, tłuste ryby, oleje tłoczone na zimno.

6. Daj o higienę

Niedostateczna higiena rąk oraz przygotowywania posiłków niesie ryzyko rozwinięcia się chorób wątroby. Szczególnie dotyczy to wirusów HAV i HEV, odpowiadających za wirusowe zapalenie wątroby typu A i E, zwanymi „chorobami brudnych rąk”. Szczególnie HAV pojawia się na skutek braku higieny osobistej i zbiorowej.

źródło:  www.mp.pl ,   zdrowie.gazeta.pl