Go to content

Zafunduj stopom wiosenną regenerację. Zapomnij o problemach z odciskami, suchą lub popękaną skórą pięt

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Stopy to chyba najbardziej zaniedbywana przez kobiety część ciała. Pamiętamy o nich rzadko, z reguły kiedy same widzimy palącą potrzebę peelingu, gdy skóra nadmiernie narosła i zaczyna nieestetycznie wyglądać, a czasem i przeszkadzać.

Zimą, z wiadomych względów chowamy stopy w grubych skarpetach i w butach. Jednak, gdy nadchodzi wiosna, a dni robią się coraz cieplejsze czas pomyśleć o tym, że za chwilę świat ujrzy nasze stopy po zimie. Gdy nie otrzymują one codziennej dawki pielęgnacji, cóż – mogą wyglądać koszmarnie, psując dobre samopoczucie kobiety. Bo która z nas ma ochotę świecić popękanymi piętami w lekkich sandałkach? Kobiece stopy mogą nękać różne problemy, którym można w skuteczny sposób przeciwdziałać.

Przesuszona skóra, pękające pięty czy nagniotki mogą odejść w zapomnienie, o ile tylko w odpowiednim momencie wdrożycie plan naprawczy dla skóry stóp. Efekty przyjdą szybko i będą powodem do dumy.

Wypracuj nawyk codziennej pielęgnacji

Jeżeli twoje stopy nie sprawiają problemów, wystarczą proste rytuały, które pozwolą zachować stopy w dobrej kondycji. Nie wymaga to wiele zachodu. Warto zarezerwować sobie trochę czasu wieczorem, tuż po wyjściu z kąpieli. Starannie osusz stopy, nie zapominając o miejscach między palcami. Wmasuj w skórę krem do stóp, który nawilży, odżywi i wygładzi skórę. Rodzaj kremu powinnaś dobrać do potrzeb skóry stóp, ponieważ one, podobnie jak reszta ciała, wymaga nawilżenia.

Wypróbuj domową maseczkę zmiękczającą: 100 g płatków owsianych należy zalać jogurtem naturalnym, a gdy płatki lekko napęcznieją i wchłoną jogurt, nakładamy miksturę na stopy. Maskę zmywamy po 20 minutach i nakładamy balsam.

Pamiętaj także o paznokciach, którym staranny pedicure doda urody. Nawet jeśli nigdy nie robiłaś tego samodzielnie, domowy pedicure nie jest zabiegiem skomplikowanym. jeśli gnębią cię wrastające paznokcie, lepiej oddaj się w ręce doświadczonego pedeutologa.

Pedicure od podstaw:

  1. Wymocz stopy w misce napełnionej ciepłą wodą z odrobiną płynu do kąpieli.
  2. Osusz stopę i oprzyj ją o wannę, pumeksem, tarką lub peelingiem drobnoziarnistym usuń zgrubiały naskórek. Możesz też użyć peelingu drobnoziarnistego. Umyj i dokładnie spłucz stopy.
  3. Paznokcie równo przytnij, opiłuj je i usuń skórki u nasady.
  4. Wsmaruj w stopy balsam, dzięki czemu skóra stanie się bardziej elastyczna.
  5. Na koniec odtłuszczone zmywaczem paznokcie pomaluj lakierem lub odżywką z wapniem, siarką, keratyną oraz olejkami, jeśli paznokcie wymagają wzmocnienia.

Peeling raz w tygodniu to obowiązek

Peeling jest konieczny, aby usunąć zrogowaciały, narastający naskórek. Najlepiej zrobić go pumeksem lub tarką do stóp, po uprzednim wymoczeniu ich w gorącej wodzie z dodatkiem oliwy, soli do kąpieli, olejków nawilżających lub specjalnych środków do stóp, przez 10-15 minut. Elektryczne tarki, używane na sucho również doskonale i delikatnie usuną zrogowaciały naskórek.

Zrób sama peeling: 2 łyżki soli lub cukru wymieszaj z 5 łyżkami oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Wmasuj w stopy, opłucz.

Mechaniczne złuszczenie nie powinno być wykonywanie zbyt często ani zbyt mocno. Poza możliwością skaleczenia i zakażenia rany, zbyt częste usuwanie naskórka może prowadzić do jego nadmiernego odrastania i problem zamiast zniknąć, może się nasilić.

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Zabiegi dla stóp wymagających specjalnej troski

Pielęgnacja zdrowiej skóry stóp to prosta sprawa. Kłopoty pojawiają się w przypadku, gdy stopy dotykają specyficzne problemy. Należy wiedzieć, że ich skóra różni się od skóry na całym ciele. Wynika to ze struktury poszczególnych warstw skórnych. Skóra na stopach ma prawie 4mm, podczas gdy na innych partiach ciała – od 0,5 do 2,5mm. Gruba warstwa skóry doskonale chroni stopy przed skaleczeniem czy bólem, bo przecież nogi noszą nasze ciało przez całe życie. Gruby naskórek i duża ilość gruczołów potowych powodują, że skóra stóp skutecznie spełnia swoje funkcje, ale taka budowa i brak gruczołów łojowych mogą być źródłem problemów i dolegliwości bólowych.

Pękające pięty

W przypadku, gdy  naskórek nadmiernie rogowacieje, robi się gruby i szorstki, skóra na piętach może pękać. Na ogół jest to skutek zaniedbań, a czasem niedoboru witaminy A. Aby ulżyć stopom, mocz je codziennie, ścieraj z pięt twardą skórę i smaruj maścią z witaminą A, albo specjalny krem dla popękanej skóry pięt. Ukojenie przyniesie także moczenie w krochmalu lub gotowanym siemieniu lnianym z dodatkiem witaminy A, wyciśniętej z kapsułki. Łykaj także suplementy zawierające witaminę A+E.

Nadmierna potliwość

Aby zapobiec nadmiernej potliwości, stosuj specjalne dezodoranty do stóp lub przesypuj je talkiem. Używaj również dezodorantów do butów, noś także oddychające obuwie i wystrzegaj się syntetycznych rajstop.  Kąp stopy w roztworze kwasu bornego (5 g na 2 l wody), 2-3 razy w tygodniu ok 20 min.  Pomogą również kąpiele w naparze z tymianku, szałwii czy pokrzywy działające odkażająco.

Halluksy

Krzywy paluch to przypadłość nękająca głównie kobiety noszące niedopasowane, zbyt ciasne obuwie, szczególnie szpilki z wąskim noskiem. Gdy deformacja palucha jest poważna, halluks można usunąć tylko operacyjnie. Gdy problem nie jest zaawansowany,  ciągu dnia powinnaś nosić specjalne kliny rozdzielają od siebie palce i przywracające ich właściwe położenie.

Nagniotki i modzele

Zastosuj przeznaczone do ich usuwania maści lub płyny. Nagniotki nie są jedynie defektem kosmetycznym, ponieważ mają one wrastający w stopę rdzeń, który powoduje ból, więc należy im przeciwdziałać stosując peelingi i masaże olejkami oraz stosowaniem kremów. Noś też wygodne obuwie. Jeśli na twoich stopach pojawia się więcej takich odcisków i zrogowaceń, pomyśl o kremie z mocznikiem, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę. Jeśli nagniotki i modzele (skupisko zrogowaciałego naskórka bez wyraźnych granic) są rozległe oraz bolesne, najlepiej, aby usunął je specjalista, lub zalecił specjalne wkładki korygujące ułożenie stopy w bucie.

Na rynku jest wiele kosmetyków do pielęgnacji stóp, które nie kosztują majątku. Dzięki systematycznej pielęgnacji, będziesz miała miała piękne i zdrowe stopy, nie tylko wiosną i latem.