Go to content

Wygląd paznokci zdradza choroby i pielęgnacyjne zaniedbania. Sprawdź, co mówią o tobie twoje paznokcie

Wygląd paznokci świadczy nie tylko o naszych upodobaniach estetycznych czy rodzaju stosowanych kosmetyków, ale przede wszystkim informuje, co się dzieje z naszym zdrowiem. Paznokcie powstają z żywych keratynocytów, które przekształcają się w zrogowaciałe martwe komórki, których ściany grubieją i łączą się, dzięki czemu formuje się warstwa rogowa z twardej kreatyny.

Zmiany koloru, kształtu, łamliwości paznokci, mogą wynikać z wielu powodów jak. Badania wykazały, że najczęściej paznokciom szkodzą urazy mechaniczne i wpływ środków chemicznych, ale nie tylko. Przyczyny zmiany wyglądu paznokci mogą mieć poważniejsze źródła. Ponieważ paznokcie swoje naturalne zabarwienie zawdzięczają istniejącej pod nimi siateczce naczyń krwionośnych, pewne odstępstwa od normy są szybko widoczne.

Najczęściej by poprawić ich kondycję, wystarczy położyć większy nacisk na pielęgnację skóry dłoni i paznokci, a w przypadku podejrzenia chorób, zastosować się do zaleceń lekarskich.

źródło: www.ofeminin.plkobieta.onet.pl

Fot. iStock

1/8 Podłużne karbowanie

Jeśli paznokcie są takie od zawsze, jest to cecha zwyczajna. Gdy takie karbowanie pojawia się z czasem, może wynikać z silnego odwodnienia organizmu lub naturalnego starzenia się płytki paznokcia.

2/8 Poprzeczne bruzdy

Taki ich wygląd wynika z mechanicznego uszkodzenia korzenia paznokcia lub zakażeń oraz przebytych chorób, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli po pewnym czasie bruzdy nie znikają, a paznokieć rośnie pokarbowany, przyczyna może tkwić w zaburzeniach metabolizmu, przyjmowanych lekach. Zapalenie wątroby i nagromadzenie toksyn w organizmie również mogą mieć wpływ na taki wygląd paznokci.

Fot. iStock

3/8 Białe plamki

Białe plamki nie oznaczają wcale braków w wapniu i niedożywienia, ale są to puste przestrzenie pomiędzy warstwą rogową a łożyskiem paznokcia. Najczęstszą przyczyną jest uraz korzeni paznokcia w wyniku wstrząsów czy błędów manicure. Zasadniczo białe plamki nie mają dużego znaczenia i są powszechne.

Fot. iStock

4/8 Wklęsłe paznokcie

Jeżeli paznokcie przypominają z kształtu łyżkę, są oznaką osłabienia warstwy rogowej paznokcia. Najczęstszą ich przyczyną jest sięganie po silne środki czyszczące bez stosowania rękawiczek ochronnych. Innym powodem może być niedobór żelaza, niedokrwistość i problemy z tarczycą.

Fot. iStock

5/8 Paznokcie zawinięte pod spód

Jeżeli masz takie paznokcie od zawsze, zapewne jest to naturalny stan rzeczy. Ale gdy taka zmiana pojawia się na poszczególnych palcach, może być oznaką chorób serca i płuc, astmy, wątroby, naczyń krwionośnych, a także przewlekłego braku tlenu w tkankach.

6/8 Łamliwe paznokcie

Kruchość paznokci i tendencja do ich łamania wynika ze zbyt częstego mycia rąk oraz używania silnie działających środków czyszczących, bez rękawiczek ochronnych. Stosowanie zmywacza do paznokci z acetonem, również wpływa na zwiększenie ich łamliwości. W takim przypadku, naturalne, nawilżające substancje są zmywane z paznokcia, więc staje się on suchy i łamliwy. Inną przyczyną może być również brak równowagi hormonalnej, łuszczyca, choroby tarczycy oraz cukrzyca.

7/8 Podłużne głębokie bruzdy

Najczęściej odpowiedzialne są za nie uszkodzenie korzenia paznokcia. W innym przypadku, mogą one wynikać z braku dopływu krwi do podstawy paznokcia oraz być skutkiem ubocznym łuszczycy lub chorób stawów.

Fot. iStock

8/8 Ciemne plamy i prążki oraz zmiany koloru

Zazwyczaj zmiany zabarwienia płytki paznokcia są po prostu nieestetyczne, ale nie są niepokojącym symptomem zdrowotnym.

Z lekarzem należy skonsultować się, gdy nastąpiła dekoloryzacja paznokcia w postaci ciemnych prążków – ciemne plamy i prążki, które nie przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia, mogą być symptomem czerniaka.

Inne zmiany w zabarwieniu :

Blada skóra pod paznokciami zwykle świadczy o niedoborach żelaza i może być jednym z objawów niedokrwistości (anemii).

Zażółcenie płytki wskazuje na choroby nerek, płuc i wątroby. Może być również skutkiem palenia papierosów lub działania leków.

Niebieskawa skóra to znak, że organizm jest niedotleniony i możliwe są problemy z układem oddechowym lub krążenia.

Brązowe zabarwienie paznokcia powstaje na skutek urazu mechanicznego i jest efektem podpłytkowego wylewu krwi.