Go to content

Wiosenna regenarcja w czterech krokach. Jak zadbać o skórę twarzy po zimie?

Jak zadbać o skórę twarzy po zimie?
Fot. iStock / gremlin

Wiosna to bardzo dobry czas, by przyjrzeć się swojemu odbiciu w lustrze, które niekoniecznie po zimie zachwyca. Co możemy dostrzec poza dodatkowymi kilogramami i kolejnymi siwymi włosami? Niestety wiele niedobrego, bo zima wbrew pozorom, jest gorsza dla naszej urody niż osławione już lato.

Brak odpowiedniej ilości słońca, mróz, wiatr oraz ogrzewane pomieszczenia, niewątpliwie wpływają na pogorszenie się stanu naszej skóry, która traci swój zdrowy koloryt, blask i witalność. W zamian staje się szara, matowa, zarumieniona – co jest efektem naruszenia jej naturalnej bariery ochronnej, szorstka i przesuszona – co z kolei wpływa na pogłębienie i pojawienie się nowych zmarszczek. Ponadto na skórze wrażliwej i naczynkowej pojawiają się teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami).

Dlatego najlepiej już teraz rozpocząć akcję WIOSNA. Nasza skóra niewątpliwie potrzebuje odpowiednich działań, by odzyskać utracone piękno. Co więc można jej zaoferować?

Krok pierwszy – Oczyszczanie i złuszczanie 

Każdą pielęgnację zawsze zaczynamy od oczyszczania i złuszczania. Po pierwsze dlatego, żeby zrzucić „starą”, zrogowaciałą część naskórka i odsłonić nową, młodszą. A po drugie po to, aby wszelkie substancje aktywne zawarte w kosmetykach mogły łatwiej i głębiej penetrować naszą skórę.

W domowym zaciszu do złuszczania, możesz używać ogólnodostępnych peelingów drobnoziarnistych lub enzymatycznych (przeznaczonych głównie do skór wrażliwych), a także co raz popularniejszych aparatów do brushingu, posiadających specjalnie przystosowane szczoteczki. Pamiętaj jednak, iż peelingów nie wykonuje się częściej niż raz w tygodniu, a preparaty przeznaczone do użytku domowego działają dosyć delikatnie, a więc nie przynoszą spektakularnych efektów. By zadziałać mocniej i głębiej, należy udać się do gabinetu kosmetycznego lub lekarza medycyny estetycznej, gdzie wykwalifikowana osoba może wykonać takie zabiegi jak: eksfoliacja kwasami owocowymi, mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, peeling ziołowy, czy zabiegi z użyciem lasera.

Odpowiednio dobrane peelingi i regularnie stosowane sprawiają, że skóra staje się gładsza, lśniąca, bardziej elastyczna, poprawia się jej koloryt, rozjaśniają przebarwienia, spłycają blizny i zmarszczki.

Krok drugi – Nawilżanie 

Skóra po zimie zazwyczaj jest mocno przesuszona. Przez co wyraźnie się łuszczy, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Bezwględnie trzeba ją więc nawilżyć preparatami wiążącymi i zatrzymującymi wodę w naskórku. W tym celu wybieraj kosmetyki zawierające między innymi: kwas hialuronowy, kolagen, mocznik, glicerynę, olej jojoba, olej z orzecha macadamii, olej z awokado, olej arganowy, ceramidy, fosfolipidy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), chitozan oraz witaminy A, E i C.

Pamiętaj przy tym, iż nawilżanie zaczyna się od środka, tak więc koniecznie dostarczaj swemu organizmowi wodę, pijąc ją każdego dnia!

Krok trzeci – Regeneracja i odżywianie

 Skórę, która przez kilka miesięcy była narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, koniecznie trzeba zregenerować i porządnie odżywić, wybierając do tego celu produkty bogate między innymi w: witaminy z grupy B, A, E, C, kwasy tłuszczowe oraz mikroelementy (wapń, magnez, potas, sód, krzem, cynk, miedź ,selen, jod, żelazo).

Krok czwarty – Ochrona

Ponieważ skóra każdego dnia wystawiana jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (słońce, wiatr, zanieczyszczenie środowiska, itp.), a świeżo złuszczona jest delikatniejsza i bardziej narażona, ważne jest aby ją chronić odpowiednio dobranym do typu cery kremem. Pamiętaj również, by przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, stosować filtry przeciwsłoneczne!

Domową pielęgnację możesz oczywiście wspomóc profesjonalnymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych, takimi jak:

mezoterapia bezigłowa lub mikroigłowa   polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji aktywnych, wykorzystując fale prądu elektrycznego bądź poprzez wstrzykiwanie. Poprawia owal twarzy i koloryt skóry, spłyca zmarszczki, odżywia i regeneruje.

sonoforeza – służy do wprowadzania w głąb skóry składników aktywnych za pomocą fali ultradźwiękowej. Poprawia krążenie krwi i limfy, pomaga w redukcji zmarszczek, stymuluje tkanki do odnowy.

peeling kawitacyjny – zabieg polegający na oczyszczeniu skóry za pomocą fali ultradźwiękowej. Pozwala na dokładne usunięcie nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowych, pozbycie się zrogowaciałego naskórka, zaskórników, wągrów oraz bakterii.

mikrodermabrazjamikropeeling kontrolowany, stosowany przy leczeniu blizn (potrądzikowych), spłycaniu i/lub usuwaniu plam pigmentacyjnych oraz zmarszczek.

galwanizacjazabieg elektroleczniczy z wykorzystaniem prądu stałego, stosowany między innymi w leczeniu trądziku różowatego czy w walce z rozszerzonymi naczynkami.

eksfoliacja kwasami owocowymi – złuszcza suchy i zrogowaciały naskórek, usuwa przebarwienia, głęboko oczyszcza, odblokowuje pory, rewitalizuje.

Niezależnie od tego, jaką metodę walki z niedoskonałościami wybierzesz, czy udasz się do specjalisty bądź nie, miej świadomość, iż wpływ na wygląd skóry ma nie tylko pielęgnacja jej powierzchni, lecz (przede wszystkim) dbałość o to co wewnątrz, a więc kondycja całego organizmu. Dlatego istotne jest aby na co dzień dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce, aktywność fizyczną oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu.