Go to content

Na twarzy wypisane są błędy w diecie. Sprawdź, jakie ty popełniasz

Niejeden raz zapewne spoglądałaś z niepokojem w lustro, by doszukać się na twarzy krostek, kurzych łapek czy zaczerwienionych policzków. Lista urodowych horrorów jest długa i trudno jednoznacznie dojść do wniosku, co jest tego przyczyną. O ile nie jesteś nastolatką z burzą hormonalną wypisaną na twarzy i nie cierpisz na chorobę skóry, być może ponosisz skutki niewłaściwej diety. Bo przecież skóra to wykładnik naszego stylu życia, który szybko zdradzi problemy. 

Od dawna wiadomo, jak niszczycielski wpływ na skórę ma niewłaściwa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i brak ruchu. Okazuje się, że twarz jest w stanie powiedzieć więcej, niż tylko to, że cierpi z powodu błędów dietetycznych. Nigma Talib, ekspertka od pielęgnacji skóry i naturoterapii, stwierdziła, że konkretne niedoskonałości skóry twarzy jasno wskazują, gdzie tkwi problem. W ciągu 10 lat Nigma przebadała tysiące pacjentów i w swojej książce „Reverse The Signs Of Ageing: The Revolutionary Inside – Out Plan To Glowing, Youthful Skin” wyróżniła typy twarzy, charakterystyczne dla negatywnych efektów wywołanych przez cukier, nabiał, alkohol czy gluten. Jeśli dręczą cię krostki, zmarszczki, opuchlizna czy zmiana kolorytu skóry, koniecznie sprawdź, co może ci szkodzić.


 

źródło: zdrowie.gazeta.pl

Fot. iStock / robertprzybysz

1/4 Twarz nabiałowa

Cechy charakterystyczne to opuchnięte powieki, worki pod oczami i cienie oraz białe plamki i grudki na brodzie.

Takie niedoskonałości cery powstają z powodu problemów z tolerancją laktozy przez organizm. Mleko oraz produkty mleczne, takie jak ser, jogurt, kefir czy śmietana, zawierają cukier mleczny, laktozę. Do jej strawienia organizm potrzebuje laktazy, specjalnego enzymu. Z upływem lat, enzymu jest coraz mniej w organizmie i zaczynają się kłopoty z trawieniem laktozy. W efekcie zaczynają dokuczać bóle brzucha, złe samopoczucie i właśnie problemy skórne.

W dodatku mleko może zawierać hormony i środki chemiczne – część pochodzenia naturalnego, część z antybiotyków podawanych zwierzętom czy środków przeciwgrzybicznych i przeciwbólowych. Ich obecność w organizmie może skutkować zaburzeniem równowagi hormonalnej i niechcianymi krostkami.

Jeżeli chcesz się przekonać, czy faktycznie masz z tym problem, odstaw nabiał na 3 tygodnie. Efekt powinien potwierdzić lub zaprzeczyć związek twoich problemów ze spożywaniem produktów nabiałowych.

2/4 Twarz cukrowa

Cechy charakterystyczne twarzy cukrowej to cienka skóra o szarym zabarwieniu, zmarszczki na czole i w okolicy oczu, krostki na buzi.

Coraz większą uwagę zwraca się na to, że cukier szkodzi zdrowiu oraz urodzie. Nie tylko tyje się od jego nadmiaru, ale i traci na wyglądzie skóry twarzy. Winny problemom jest nadmiar węglowodanów prostych w diecie, które kryją się nie tylko w słodyczach i cukrze, ale np. w białym chlebie z oczyszczonej mąki czy obłuskanym ryżu. Gdy codzienny jadłospis bazuje przede wszystkim na cukrach prostych, które dostarczają również wielu niepotrzebnych kalorii, mści się to na wyglądzie. Produkty zawierające proste cukry podnoszą ekspresowo poziom glukozy we krwi i równie szybki jej spadek. Nadmiar glukozy przyczepia się do kolagenu i elastyny, sprawiając, że włókna te tracą elastyczność i twardnieją. Skóra staje się cienka z tendencjami do pękania i  przedwczesnego powstawania zmarszczek. Najbardziej cierpi skóra wokół oczu, gdzie z natury jest ona bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia.

Nadmiar cukru zaburza delikatną równowagę bakteryjną w jelitach, co może skutkować wypryskami na twarzy, ramionach i klatce piersiowej. Skóra zatruwana toksynami, z których neutralizowaniem nie radzą sobie jelita, staje się blada i ziemista. Dzieje się tak również przez podniesienie poziomu insuliny, hormonu, który może stymulować wytwarzanie kortyzolu, zwanego także hormonem stresu. A stres w sposób oczywisty wpływa na wygląd.

 

Fot. iStock / Casarsa

3/4 Twarz glutenowa

Cechy charakterystyczne to ciemne plamy pigmentowe lub krostki na brodzie, opuchnięte i zaczerwienione policzki.

Twarz glutenowa pojawia się w przypadku nietolerancji glutenu, czyli białka występującego w zbożach typu pszenica, jęczmień, żyto, owies. Gluten jest raczej neutralną substancją, jednak występują przypadki w których jego spożywanie prowadzi do poważnych kłopotów zdrowotnych. Osoby z nietolerancją oraz alergią na gluten, odczuwają wiele nieprzyjemnych dolegliwości związanych z problemami z trawieniem tego białka. W konsekwencji jego spożywanie może prowadzić do anemii, uczucia ciągłego zmęczenia, niedoborów składników mineralnych i zaburzeń w prawidłowej pracy mięśni oraz problemów ze zdrowiem skóry.

Nigma Talib radzi osobom o tym typie twarzy odstawienie m. in. produktów z mąki pszennej, żytniej: chleba, płatków, makaronów, ciastek, a także znacznej części kasz, wypijanie więcej wody oraz spożywanie więcej produktów zawierających błonnik. Obrzęk powinien ustąpić, uwidoczniając kości policzkowe, a odcień skóry się znormalizować.

Całkowite wyeliminowanie tego składnika ze wszystkich potraw jest naprawdę trudnym zadaniem i zagraża niepełnowartościowymi posiłkami. Bezpieczniej jest nie spożywać produktów z glutenem w nadmiernej ilości, ale powinien on pozostać w jadłospisie, o ile nie stwierdzono alergii lub nietolerancji.

Fot. iStock / AzmanL

4/4 Twarz alkoholowa

Cechy charakterystyczne twarzy miłośniczek napojów alkoholowych, to opadające powieki, rozszerzone pory, odwodniona skóra, zmarszczki lub zaczerwienienie między oczami, czerwone policzki i nos, głębokie bruzdy nosowo-wargowe.

Alkohol szkodzi zdrowiu — kto o tym nie słyszał? I każda z nas powinna również pamiętać, że alkohol szkodzi urodzie. Nawet przysłowiowa lampka wina dla zdrowia, nadużywana mści się na wyglądzie skóry. Każdy alkohol odwadnia skórę, co odbija się negatywnie na jej jędrności, odkrywając wszelkie zmarszczki i zagłębienia na twarzy. Ponadto trunki, szczególnie kolorowe drinki, obfitują w cukier, który również przyspiesza starzenie. Jeśli jesteś miłośniczką czerwonego wina i zmagasz się z problemem czerwonych plam na twarzy, powinnaś wiedzieć, że w winie znajdują się alergeny i histamina, która może spowodować występowanie pokrzywki, czyli reakcji alergicznej. Rada jest jedna, należy ograniczyć, a najlepiej odstawić alkohol.