Go to content

Olejki eteryczne. Czy wiesz jak z nich korzystać?

olejki eteryczne
Fot. Pixabay / Adventures / CC0 Public Domain

Olejki eteryczne określa się mianem pachnącej duszy roślin. Są to wonne substancje,  wykazujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Roślinom są potrzebne do specyficznej obrony – parując tworzą one otoczkę wokół rośliny chroniącą ją przed bakteriami i grzybami. Występują one w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Pozyskane z roślin olejki wykorzystywane są przez ludzi zarówno do pielęgnacji ciała jak i troski o równowagę psychiczną i głęboki relaks po ciężkim dniu.

Olejki aromatyczne, dzięki swoim właściwościom odżywczym wzmacniają skórę. Dodatkowo zapachy olejków pobudzają receptory skóry, w efekcie relaksując, kojąc podrażnienia, wpływając na poprawę ogólnego stanu.

Są różne rodzaje olejków eterycznych

Olejki zapachowe. One przede wszystkim mają nam poprawić humor swoim zapachem. Niestety te tańsze wersje są najczęściej olejkami syntetycznymi, które z naturalnym zapachem nie mają wiele wspólnego.

Olejki naturalne. Uzyskuje się je z naturalnych substancji. Ich jakość zależy od surowca, sposobu ekstrakcji oraz przechowywania.

Olejki do masażu. Najczęściej są to olejki naturalne, rozpuszczone w oleju bazowym (np. olejku słonecznikowym lub z pestek winogron)

Olejki terapeutyczne. Są to olejki w najczystszej naturalnej  postaci, traktowane jako środki lecznicze. W zależności od konieczności, stosuje się je na skórę, lub doustnie – poprawiają stan skóry, łagodzą podrażnienia, łagodzą ból brzucha i mdłości, regulują ciśnienie krwi, leczą choroby dziąseł i wiele innych.

Jak stosować olejki eteryczne?

  • Olejki mogą posłużyć do odświeżania/odkażania powietrza w pomieszczeniach. dzięki lampkom aromatycznym lub poprzez rozpylenie rozcieńczonego olejku w powietrzu . Posłużyć temu mogą np. olejek cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy i sosnowy.
  • Inhalacje przy infekcjach górnych dróg oddechowych (olejki z eukaliptusa, lawendy, sosny, bazylii i mięty). Wystarczy 5-10 kropli olejku wlać do naczynia z parująca wodą, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez 5-10 minut
  • Relaksująca kąpiel z olejkiem  pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, uspokaja, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność (np. sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy)
  • Rozluźniają podczas masażu. Jeśli mamy olejek w czystej postaci, należy pamiętać o oleju bazowym- słonecznikowym, sojowym, migdałowym itp.- w którym rozpuszcza się kilkanaście kropli olejku eterycznego. Wcieranie w skórę delikatnymi ruchami  pobudza krążenie powodując lepsze ukrwienie organizmu i skóry. Olejki działają na nią regenerująco nadając elastyczność i połysk. Tu wybór zapachu jest dowolny, ma was wprowadzić w stan relaksu i przyjemności.