Go to content

Olej kokosowy jest bardziej szkodliwy dla organizmu niż masło i smalec. Specjaliści biją na alarm i obalają mity

Fot. iStock/Magone

Fantastyczny olej kokosowy, na którego punkcie oszalał świat,  okazał się wielkim bublem. Przypisywano mu mnóstwo prawie „magicznych” właściwości. Najnowsze badania obalają mity, a specjaliści ostrzegają przed jego szerokim zastosowaniem w diecie.

Olej kokosowy  powinien zagościć wyłącznie w naszych łazienkach. Jest świetnym kosmetykiem do ciała i włosów. Jego zewnętrzne stosowanie pomoże uporać się z wieloma problemami i świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry. Jednak według kardiologów, nie powinnyśmy go zbyt ochoczo zapraszać do kuchni.

American Heart Association, czyli Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, uznało, że olej kokosowy jest niezdrowy. Okazało się, że dotychczas uważany za „superfood” produkt posiada więcej „złych” tłuszczów niż smalec!

Organizacja AHA ogłosiła, że aż 82 proc. tłuszczu, z którego składa się olej kokosowy, to tłuszcz nasycony, czyli ten uznany za szkodliwy. Specjaliści ostrzegają przed jego nadmiernym spożywaniem, ponieważ może wyrządzić wiele szkód w organizmie. Dieta bogata w tłuszcze nasycone jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób układu krążenia oraz rozwoju miażdżycy. Zgromadzona blaszka miażdżycowa powoduje „zatykanie tętnic”, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca oraz udarów.

Fot. iStock/Thomas Faull

Fot. iStock/Thomas Faull

Olej kokosowy pod lupą

Zawartość tłuszczów nasyconych w oleju kokosowym jest wyższa niż w maśle i smalcu, które zawierają ich odpowiednio 63 i 39 proc. Dlatego AHA radzi, aby ograniczyć jego spożycie. Public Health England podaje, że kobiety nie powinny przyjmować go więcej niż 20 g dziennie, a mężczyźni 30 g.

Dotychczas wszystkie badania poszukujące „diety idealnej” podkreślają jedną, najważniejszą zasadę. Są produkty, które mogą nas zachwycać, ale klucz do zdrowia, to przede wszystkim racjonalność i różnorodność. Pamiętajcie, aby nawet na diecie nie rezygnować ze spożycia tłuszczów – są one bardzo potrzebne do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu, wybierajcie produkty dobrej jakości, bogate w tłuszcze nienasycone i omega-3.

„Żeby odżywiać się dobrze, by mieć zdrowe serce, trzeba nie tylko ograniczać tłuszcz, ale ograniczać poszczególne typy tłuszczy i starannie dobierać ich zamienniki – wybieraj tłuszcze nienasycone, produkty pełnoziarniste – zamiast cukru i rafinowanych węglowodanów”. – podkreśla Victoria Taylor z British Heart Foundation w rozmowie zrealizowanej dla BBC.

Wszelkie zmiany w diecie powinnyśmy wprowadzać całościowo, koncertując się na całej naszej diecie, a nie jedynie na jednym, konkretnym produkcie.

Zapraszajcie do swojej kuchni potrawy kuchni śródziemnomorskiej, bogate w tłuszcze roślinne. Spróbujecie wzbogacić dietę w awokado, orzechy czy ryby morskie. A olej kokosowy? No cóż, nie trzeba się na niego na zawsze obrażać, ale niech występuje w naszej kuchni gościnnie, od czasu do czasu.


Źródło: independent.co.uk