Go to content

Myślisz, że o zielonej herbacie wiesz już wszystko? Sprawdź więc zalety zielonej herbaty matcha

Fot. Pixabay / freephotocc / CC0 Public Domain

Zielona herbata znalazła uznanie na całym świecie, dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi oraz prozdrowotnym właściwościom. I nie można się dziwić, że ten szlachetny napój pochodzący z Dalekiego Wschodu, z sukcesem rozprzestrzenił się na globie.

Skąd się bierze zielona herbata?

Ciekawe jest to, że zielona, biała, czerwona i czarna herbata pochodzą z tej samej rośliny – Camellia Sinensis. Herbata, która dociera do nas, najczęściej pochodzi z Chin, Sir Lanki i Indii, a rzadziej z Kenii, Malawi, Argentyny, Indonezji, Wietnamu i Turcji. Proces tworzenia finalnego produktu, od zerwania listków herbaty po ich zaparzenie wymaga trochę czasu. Najpierw po ręcznym zebraniu liście rozkłada się na dużych stołach z siatki, na których odparowują nadmiar wody stając się miękkie, co ułatwia ich krojenie. Podczas krojenia uwalniane są enzymy i następuje utlenienie herbaty. Zielona herbata jest krócej utleniania, a czasem proces jest pomijany, dzięki czemu zachowuje swój zielony kolor i charakterystyczny smak. Rozdrobnione liście zsypuje się do specjalnych wózków, w których przez kilkadziesiąt minut zachodzi proces fermentacji, czyli utleniania, na koniec czeka je suszenie.

Parzenie zielonej herbaty

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przywykliśmy do tego, że czarną herbatę zalewamy od razu po zagotowaniu wody wrzątkiem. W przypadku zielonej herbaty zwykłe parzenie zamienia się w rytuał, który ma za zadanie wydobyć ukryty w listkach smak i aromat rośliny. Aby napar zachował najlepsze właściwości, listki należy parzyć w ogrzanym wrzącą wodą,  do sucha wytartym porcelanowym czajniczku. Temperatura wody, w zależności od gatunku herbaty, waha się pomiędzy 60 a 90 stopniami Celsjusza. Czas parzenia zależy od stopnia rozdrobnienia suszu, gatunku herbaty i twardości wody. Herbaty o rozdrobnione parzy się krótko, a zawierające duże liście parzy się dłużej. Zaparzanie około 3 minut powoduje, że teina nie wiąże się z garbnikami, więc napar pobudza. Wydłużenie czasu parzenia daje napar o działaniu relaksującym. Z tych samych liści można uzyskać kolejne, delikatniejsze napary, nawet po 2 -3 zaparzeniach.

Cenne właściwości dla zdrowia

Od dawna są znane dobroczynne właściwości naparu z zielonej herbaty. Wynikają one z zawartości przeciwutleniaczy, czyli związków usuwających z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników. Spowalniają procesy starzenia organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Przypisuje się jej właściwości wpływające na zahamowanie rozwoju bakterii w układzie pokarmowym, oraz pozytywny wpływ na jego pracę podczas wydzielania soków trawiennych. Zielona herbata wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poprawę krążenia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Flawonoidy w herbacie wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi. Zielona herbata zawiera również witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki, którym przypisuje się przeciwdziałanie wystąpienia nowotworów. Chroni zęby przed próchnicą z powodu zawartości fluoru, oraz może pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego i bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pobudza działanie pęcherza moczowego, przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu oraz przyśpiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii, co ma pozytywny wpływ na proces odchudzania.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zielona herbata w służbie urody

Pozytywny wpływ zielonej herbaty nie ogranicza się tylko do działania ochronnego na organizm oraz przyspieszenia metabolizmu w procesie odchudzania. Napar z jej listków stosuje się również z powodzeniem w kosmetyce. Wystarczy nadmienić, że opóźnia ona proces starzenia się skóry, nawilża i ujędrnia ją. Łagodzi także podrażnienia,  stany zapalne, a także ułatwia walkę z cellulitem, nic więc dziwnego, że określa się ją mianem symbolu zdrowia i młodości. Można ją wykorzystać na wiele sposobów, np. przygotowując napar z listków, który oczyszcza i tonizuje skórę twarzy. Podobnie można wykorzystać ja samodzielnie w domu, czyniąc z niego bazę dla maseczek na twarz, płukanek do włosów oraz kompres na zmęczone, opuchnięte powieki.

Przechowuj mądrze suszone listki

Zielona herbata cechuje się łatwością wchłaniania obcych aromatów, więc nieodpowiednio przechowywana, może zmienić swój wyjątkowy zapach. Aby temu zapobiec, należy trzymać ją w zamykanych, nieprzeźroczystych naczyniach ze szkła lub porcelany, lub szczelnych puszek z blachy, które nie posiadają swojego zapachu.  Zwykłej zielonej herbaty nie warto wkładać do lodówki, bo może to wpłynąć na jej smak. Natomiast matcha powinna tam trafić po otwarciu, gdyż zapobiega to utlenianiu antyoksydantów.

Zielona herbata matcha – poznaj jej wyjątkowość 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Matcha to znany już w starożytności odcień japońskiej zielonej herbaty. Prawdziwa matcha to tylko drobne, najwyższe liście krzewu herbacianego (bez żył i łodyg), powoli roztarte  kamieniem do  proszku, który rozpuszcza się w gorącej wodzie. Jest to jedyna forma herbaty w której cały liść jest zużywany, co daje 100% potężnego arsenału składników odżywczych, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i aminokwasów. Matcha to herbata bogata w EGCG (polifenol galusan epigallokatechiny), który zwiększa liczbę Limfocytów T, należących do układu odpornościowego i jest silnym antyoksydantem. Matcha jest najwyższym źródłem naturalnej  L-teaniny, rzadkiego aminokwasu, który pomaga osiągnąć stan relaksu i koncentracji. Zawiera także witaminę C, wapń, magnez, chrom, selen i cynk oraz wiele innych składników odżywczych, witamin i minerałów i łatwo przyswajalny błonnik. Jest 10 razy silniejsza od zwykłej herbaty i zapewnia przedłużony zapas energii na okres do 4 godzin, pozytywnie wpływając na koncentrację i energię do działania.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Najlepiej posłuży zdrowiu Organiczna DōMatcha®, która jest certyfikowana przez JONA (Japan Organic and Natural Foods Association) i  JAS (Japan Agriculture Standard), które wprowadzają  bardzo  rygorystyczne  przepisy i wymagają wyższych standardów niż certyfikacja północnoamerykańskich stowarzyszeń. Wymagają one stosowania tylko nawozów naturalnych i upraw herbaty wolnej od chemii na co najmniej 3 lat przed certyfikacją. Organiczna DōMatcha® jest również certyfikowana przez  AB (Agriculture Biologique). Ekologiczne produkty opatrzone tym logo muszą zawierać więcej niż 95%  składników organicznych. Organiczna DōMatcha® jest również certyfikowana przez Eu Algriculture, organ Wspólnoty Europejskiej. Posiada także certyfikat koszerności.


Wpis powstał we współpracy z firmą Vitamins&More