Go to content

Marzysz o idealnym, białym uśmiechu? Sprawdź skuteczny sposób na profesjonalne wybielanie zębów

Fot. iStock / M_a_y_a

Uśmiechamy się w ciągu życia niezliczoną ilość razy. Jednym razem przez delikatne uniesienie kącika ust, innym perliście się śmiejemy, bezwiednie odsłaniając zęby. Nie każda z nas otrzymała w prezencie od Matki Natury śnieżnobiały uśmiech, którego można pozazdrościć. 

Zęby z natury mają różnorodny odcień bieli

Nikt nie może się pochwalić idealnie białymi zębami, od czasu młodości do nadejścia starości. Przecież są one cały czas narażone na działanie różnych czynników, które wpływają na ich zabarwienie i kondycję. W głównej mierze to,  jakie będziemy miały zęby, zależy od genów. Ich naturalny kolor może wahać się pomiędzy bielą a ciemnymi odcieniami kości słoniowej. Odcień zależy od równowagi między przeziernością (prześwitywaniem) szkliwa a nasyceniem barwy zębiny. Wiek także ma znaczenie — im jesteśmy młodsze, tym jaśniejsze zęby mamy. Na ich kondycję i wygląd wpływa także przyjmowanie różnych lekarstw, sposobu higieny i dbałości o zęby, fakt palenia papierosów, spożywania kawy, herbaty czy przyciemniających szkliwo soków, czy wina.

Domowe sposoby bardziej szkodzą niż pomagają 

Wiele osób chcąc w prosty, szybki oraz niekosztowny sposób rozjaśnić barwę szkliwa, sięga po najdziwniejsze sposoby, które mają im w tym pomóc. Jednak szorowanie zębów szczoteczką posypaną sodą oczyszczoną, proszkiem do pieczenia czy solą, nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi. Szorowanie zębów z domowym dodatkiem tych specyfików, przyczyni się wybitnie do osłabienia szkliwa, narażając jednocześnie na wystąpienie przebarwień. Ale to nie wszystkie pomysły, po które sięgają ciekawi efektów. Do tej puli można dodać także mycie zębów sokiem z cytryny, papką z truskawek, czy papką z węgla aktywowanego i wody.

Zamiast eksperymentować, bezpieczniej i skuteczniej jest postawić na profesjonalne rozwiązania

Powiedzmy to sobie otwarcie — nie osiągniemy efektu uśmiechu godnego Hollywoodu, bez oddania się w ręce specjalistów. Jeśli metody wypróbowane w zaciszu domu typu pasty wybielające, płukanki czy specjalne żele nie przyniosły efektu, lub efekt nie jest zadowalający, czas sięgnąć po … laser.

Warto dowiedzieć się więcej o tym sposobie wybielania.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Na czym polega i komu dedykowane jest wybielanie laserem diodowym?

Sam  zabieg nie jest kłopotliwy dla pacjenta, ponieważ większość nie odczuwa bólu czy też dyskomfortu podczas wybielania. Choć trzeba być przygotowanym na to, że może, choć nie musi, wystąpić chwilowa nadwrażliwość zębów i dziąseł. Aby poddać się temu zabiegowi, należy wcześniej dokładnie oczyścić zęby z płytki nazębnej i kamienia oraz uzupełnić wszystkie ubytki. To ważne, ponieważ substancje wybielające zęby mogłyby się przedostać do miazgi zębowej, powodując tym samym jej podrażnienie.

Gdy zęby są gotowe do zabiegu, nakłada się na niego specjalistyczny żel na powierzchnię zęba, a następnie aktywuje go za pomocą światła lasera.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Laser diodowy jest najlepiej przebadanym typem lasera, dzięki czemu zabiegi przeprowadzane przy jego wykorzystaniu są bardzo bezpieczne i nie  zachodzi obawa o stan zębów po wykonanym zabiegu. Jednak jest kilka przeciwwskazań, dla zastosowania takiego typu wybielania, np. u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Do tego zabiegu nie powinni przystępować pacjenci cierpiący na choroby periodontologiczne, posiadający głęboko odsłonięte szyjki zębowe, uszkodzone szkliwo, niezabezpieczone ubytki, uczulenie na związki chemiczne (takie jak nadtlenek wodoru). Pamiętajcie również, że można tak wybielić jedynie zęby naturalne, ponieważ barwa licówek i koron nie ulegnie rozjaśnieniu.

Dzięki laserowi diodowemu można liczyć na wspaniałe efekty

Zazwyczaj rozjaśnienie koloru zębów następuje od 6 do 12 tonów według kolornika VITA. Finalny kolor zębów po wybielaniu ustala się w okresie około dwóch tygodni po wykonaniu zabiegu. Po zabiegu zęby stają się bardziej chłonne na substancje barwiące i w celu utrwalenia efektu, pacjent musi więc stosować tzw. „dietę białą” przez około 2-3 doby. Zakazane są m.in. kawa, herbata, czerwone wino, soki owocowe, a także należy ograniczyć palenie papierosów. W zależności od zwyczajów żywieniowych oraz higienicznych, efekt  utrzymuje się od roku do trzech lat. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć, by znów móc cieszyć się szerokim uśmiechem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Gabinetu Stomatologicznego Uśmiech Zdrowia, który swoim pacjentom proponuje m.in. wybielanie laserem diodowym, oraz paletę innych usług dla zdrowego, pięknego uśmiechu.


Wpis powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologicznym UŚMIECH ZDROWIA