Go to content

Domowe SPA. Czyli jak zaoszczędzić, ale być zadbaną

Fot. iStock

Oglądasz katalog hoteli SPA, zazdrościsz ludziom na zdjęciach. Sama nie masz czasu na weekend w takim ośrodku, żal ci kasy, są pilniejsze wydatki. A przecież możesz zrobić sobie prywatne SPA. Dużo tańsze. Warunek: zakupy w dobrej perfumerii.  Do wyboru masz aromatyczne olejki, sole, błoto, glinki, algi morskie, musujące tabletki i peelingi do ciała. Zanim wejdziesz do wanny, zapal w łazience świeczki, przygotuj ulubiony ręcznik i szlafrok. Kąpiel natychmiast cię odstresuje, poprawi złe samopoczucie i wygląd skóry, może też zadziałać leczniczo. Ciepła woda wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co zwiększa się przepływ krwi w organizmie. Do komórek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, przyspiesza metabolizm komórkowy, co pozwala szybciej pozbyć się toksyn.

Sypnij solą

Naturalna sól morska to jeden z najbardziej skutecznych środków leczniczo-pielęgnacyjnych, zawiera cenne oligoelementy, skutecznie odżywia i wygładza skórę. Możesz wybrać wzbogaconą w ekstrakty algowe, które zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu skóry, tonizują ją i wzmacniają. Idealna na problemy z układem krążenia i obrzęki. Kąpiel w soli skutecznie redukuj stres, przemęczenie fizyczne i psychiczne.

Peelinguj się

Twoja skóra regeneruje się sama, mniej więcej co 28 dni, wtedy powstają nowe komórki, a stare obumierają. Peeling pomaga się ich pozbyć i odsłania jaśniejszy i zdrowszy naskórek. Skóra odzyskuje koloryt i staje się gładsza. Zabieg złuszczania poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w kremach lepiej się wchłaniają. Wybierz owocowy peeling cukrowy, który oprócz właściwości złuszczających ma też antycellulitowe.

Glony i algi

Na wieczór kup saszetki z algami, wybierz brązowe lub zielone, które często wykorzystywane są w zabiegach spa. Stanowią one cenne źródło substancji biologicznie aktywnych, m.in. witamin z grupy B, te zaś biorą udział w metabolizmie tłuszczy i białek przez co zmniejszają tendencję do zastoju płynów, a także poprawiają krążenie limfatyczne. Algi są bogate w jod,

a obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu, drenuje tkanki i działa wyszczuplająco. Efekt ich działania jest silny, więc nie używaj alg, gdy masz skórą wrażliwą. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Żeby uzyskać jak najlepsze efekty należy powtarzać zabieg dwa, trzy razy w tygodniu.

Kąpiel w bąbelkach

W perfumerii możesz kupić musujące tabletki do kąpieli, np. takie o właściwości japońskich gorących źródeł. Tradycja kąpieli w basenach wypełnionych wodami geotermalnymi ma, w Kraju Kwitnącej Wiśni, kilkaset lat. Nic dziwnego, cały kraj usiany jest blisko dwustoma wulkanami, a gdzie wulkany tam i gorące źródła. Japończycy wierzą, że gorąca woda jest dobra właściwie na każdą chorobę, korzystnie działa na krążenie i skórę, może być też idealnym remedium na stres. Musujące tabletki zawierają kompleksy orientalnych ziół, które nawilżają i łagodzą skórę.

Zrób sobie Woodstock

Błoto z Morza Martwego to od lat przebój światowej kosmetologii, trudno o bardziej wszechstronny preparat. Bogate w dobroczynne minerały oraz składniki pochłaniające tłuszcz, służy kompleksowej pielęgnacji ciała i ma właściwości lecznicze, zmniejsza bóle mięśni, stawowe, kostne, wspomaga leczenie chorób skóry: łuszczycy, egzemy, trądziku. Działa też antycellulitowo i wyszczuplająco. Pakowane w saszetki błoto z Morza Martwego  można używać do masażu, albo w postaci okładów przed kąpielą.  Stosuje się je też w formie maski na włosy przy schorzeniach skóry głowy. Przed każdym użyciem torebkę z błotem zanurza się w ciepłej wodzie na 10 minut.

Lej olej

Olejki eteryczne z lawendy, ziół rozmarynu, tymianku, kadzidłowca, eukaliptusa pomogą oczyścić umysł i zebrać myśli. Odstresowujące olejki do kąpieli działają kojąco i rozluźniająco, nawet w chwilach dużego napięcia, do tego głęboko nawilżają i wygładzają skórę. Wystarczy wlać jedną nakrętkę olejku do wanny z ciepłą wodą. Możesz też wetrzeć je w ciało przed wzięciem prysznica, odczekać chwilę i dokładnie się spłucz.

Posyp głowę gliną

Glinka to jeden z najbardziej wszechstronnych składników kosmetyków, może zastąpić peeling, odżywkę do włosów i zabieg na ciało w gabinecie kosmetycznym. Glinkę znajdziesz w gotowych produktach, tonikach maseczkach i szamponach. Złoża skały osadowej, z której otrzymuje się glinkę, występują w Europie, Afryce i Azji. Ten cenny surowiec wydobywa się z głębokości 30-70 metrów, a następnie suszy na słońcu. Kolor i związane z nim właściwości zależą od jej pochodzenia i składu, ale wszystkie glinki są bogate w sole mineralne, mikroelementy i pierwiastki śladowe. Potas i selen pomagają usunąć toksyny z organizmu, wapń i magnez uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych, cynk zwiększa odporność skóry na infekcje, a krzem poprawia elastyczność skóry. Odżywki i maski do głowy na bazie glinki doskonale nadają się do delikatnego masażu, dzięki temu aktywne substancje wnikają w skórę głowy. Duża zawartość kaolinu (delikatnej, miękkiej glinki) ma zdolności łagodnego absorbowania tłuszczu. Szampony z glinką przywracają równowagę skórze i poprawiają stan włosów. Po myciu stają się puszyste i gładkie.