Go to content

8 super produktów żywieniowych, dzięki którym wzmocnisz kondycję swoich włosów

Fot. iStock/efenzi

Jeśli zauważyłaś, że od jakiegoś czasu na twojej szczotce zaczyna przybywać włosów lub twoje włosy stały się kruche i łamliwe, wiedz że nie jesteś w tym sama 😉 . To normalne, że zimą kondycja naszych włosów spada – zmienne warunki pogodowe, częstsze suszenie i chowanie ich pod czapką – w końcu dają o sobie znać.

Wiele z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że włosy to swoisty bank informacji na temat stanu naszego zdrowia. Jeżeli nasza codzienna dieta nie jest wystarczająco bogata w witaminy i składniki odżywcze, odbije się to na wyglądzie włosów. Tak samo jak w przypadku niedożywienia, nadmiernego stresu czy przewlekłego zmęczenia.

Na szczęście jesteśmy w stanie temu zaradzić. Oto lista produktów, które mają duże znaczenie zarówno dla wyglądu włosów, jak i naszego zdrowia w ogóle. Wprowadź tę magiczną ósemkę na stałe do swojej diety i zobacz różnicę:

Awokado

Znajdująca się w nim miedź jest jednym z najlepszych składników odżywczych, wzmacniających włosy i skórę.

Miedź odgrywa ważną rolę w tworzeniu kolagenu i odpowiada za elastyczność i strukturę skóry, która trzyma cebulkę włosa. Pomaga także w utrzymaniu równowagi hormonalnej, dzięki której włosy mogą rosnąć silne i zdrowe.

Produktami bogatymi w miedź są także: produkty pełnoziarniste, owoce morza, cielęcina, wołowina, fasola i inne rośliny strączkowe, orzechy i czekolada.

Pestki dyni

Znany jako „katalizator” czy „kontroler”, znajdujący się w pestkach dyni cynk, odgrywa kluczową rolę w podziałach komórkowych. Kontroluje metabolizm aminokwasów, czyli ma bezpośredni wpływ na tworzenie się keratyny – białka, z którego stworzone są włosy. Pomaga także zachować kolor włosów i zapobiega powstawaniu łupieżu.

Jednym z produktów bogatych w cynk są nasiona dyni. Można dodawać je do sałatek lub podawać jako przekąskę. Dobrym źródłem cynku są także nasiona sezamu, wołowina, jagnięcina, ostrygi, soczewica i ciecierzyca.

Fasolka edamame (zielona fasolka sojowa)

Fot. iStock/Elenathewise

Fot. iStock/Elenathewise

Bez odpowiedniej ilości białka w naszej diecie, nasz organizm nie jest w stanie produkować keratyny we właściwy sposób. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie zapominali o jedzeniu ryb, czy chudego drobiu.

Dla wegetarian, dobrą alternatywą dla tych produktów może okazać się bogata w białko fasolka edamame, znana też jako zielona fasolka sojowa. Z wyglądu przypomina bób, choć są to po prostu dojrzałe nasiona soi, które na co dzień widujemy w suszonej postaci. Są lekko słodkie i mają lekko orzechowy smak. Edamame kupimy jako mrożonkę w sklepach z orientalną żywnością, choć najwięksi smakosze zachęcają, by wyhodować ją u siebie w domu.

Płatki pełnoziarniste

Pełnoziarniste płatki śniadaniowe (podobnie jak wołowina) są doskonałym źródłem żelaza. Roślinnym ich odpowiednikami jest soczewica i orzechy nerkowca, ale należy pamiętać, by łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C (pomidory, truskawki, kiwi itp.). Dzięki temu żelazo będzie mogło dobrze się wchłonąć.

Żelazo odpowiada za dostarczenie do cebulki włosa dostatecznej ilości tlenu. Niedotlenione cebulki są najczęstsza przyczyną zbyt cienkich i łamliwych włosów.

Nasiona chia (szałwia hiszpańska)

Fot. iStock/Eva Katalin Kondoros

Fot. iStock/Eva Katalin Kondoros

Zdrowe włosy potrzebują także zdrowego tłuszczu. Dieta o niskiej zawartości tłuszczy może spowodować, że skóra głowy stanie się sucha i prowadzić do wypadania włosów.

Łosoś atlantycki uważany był, do tej pory, za największą skarbnicę kwasów omega-3. Okazuje się jednak, że nasiona pochodzącej z Meksyku i Gwatemali szałwii hiszpańskiej, mają ich znacznie więcej.

Można dodawać je do koktajli, płatków owsianych lub sałatek. Kwasy omega-3 znajdziemy także w orzechach włoskich, siemieniu lnianym czy właśnie w wspomnianym łososiu.

Małże

Ze względu na atrakcyjne ceny, coraz więcej osób decyduje się dzisiaj na spędzanie zimowych ferii w ciepłych krajach. Możemy więc skorzystać z okazji i rozsmakować się w skarbach morza. Małże stanowią doskonałe źródło witaminy B12, pomagającej w syntezie keratyny, a do tego są po prostu pyszne.

Innymi produktami bogatymi w witaminę B12 są kraby, sardynki, indyk, mleko i jogurty.

Jako, że witamina ta występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, przechodząc na dietę wegetariańską musimy pamiętać o zażywaniu suplementów.

Migdały

Biotyna, czyli witamina H (jako koenzym) uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych. Wpływa także na odpowiedni stan skóry (leczy wypryski i procesy zapalne) i zapobiega siwieniu włosów i łysieniu.

Znajdziemy ją w orzechach (zwłaszcza w migdałach), ale też w jajkach i pełnoziarnistym chlebie czy płatkach.

Papryka

Zarówno zielona, czerwona, jak i żółta papryka są bogatym źródłem witaminy C, wpływającej korzystnie na wzrost włosów i chroniącej skórę przed wolnymi rodnikami.

Dodawaj tę mieszankę do każdego dania, a twoje włosy podziękują ci za to.


Źródło: foxnews.com