Go to content

Depresja.10 rzeczy, które zrozumieją jedynie osoby cierpiące z jej powodu

Fot. iStock / IBushuev

Depresja zapadła w świadomość przeciętnego człowieka, jako choroba, która sprawia, że osoba nią dotknięta od razu zamienia się w chodzący smutek, zamykający się w bezpiecznych czterech ścianach swojego domu. Precyzujemy ją w określony sposób, choć może mieć wiele różnych obliczy. 

Na tę chorobę cierpi kilkanaście procent populacji osób dorosłych i u każdego objawy mogą wyglądać inaczej. Wiele osób zakłada maskę, pozoruje normalność i funkcjonuje nie okazując po sobie, że coś trawi ich duszę. Ból fizyczny jest łatwiejszy do zlokalizowania i przeciwdziałania, emocje są polem, na którym często toczy się niewidziana walka.

Kto tego nie dotknął, nigdy tego nie zrozumie…

Bez względu na to, jaki rodzaj depresji dotyczy osoby cierpiącej z jej powodu, powaga sytuacji jest w każdym przypadku podobna. Depresja okrada z radości życia, pozbawia rzeczy, które czynią nas szczęśliwymi i zadowolonymi. Osoby zdrowe mogą nie rozumieć tego, co dzieje się z chorym. W dodatku udzielają nieproszeni rad na wyrost, licząc na to, że one popchną do oczekiwanego działania. Jednak depresja to nie kaprys, to nie cecha podobna lenistwu czy nieporadności życiowej. Aby to lepiej zrozumieć, trzeba zrozumieć, w jaki sposób postrzegają świat osoby dotknięte depresją.

10 rzeczy, które zrozumieją jedynie osoby cierpiące na depresję

1. Brak sił, by wstać z łóżka

Nie, to nie jest lenistwo. To bezsilność, która jest drugim imieniem depresji. Na nic dobre chęci, bo przecież jeszcze jakieś są. Brakuje sił, by wstać z łóżka, a gdy już się to uda, marzysz, by jak najszybciej do niego wrócić.

2. ​​Poczucie bezużyteczności, bezradności i beznadziei

Nie radzisz sobie ze swoim życiem i czujesz, że w takim stanie jesteś nikomu niepotrzebna. Czujesz, że nie powinnaś nic robić, bo czego się nie dotkniesz, to i tak będzie niewystarczające. Wg. siebie nie spełniasz oczekiwań własnych i bliskich tobie osób.

3. Płacz

Po prostu łzy same lecą, nie czekając na dobry moment. Smutek dominuje emocje, krępuje działanie. Czujesz się zdołowana i czujesz, że zarażasz innych swoim nieszczęściem.

4. Poczucie, że inni są lepsi

Patrzysz na siebie i wiesz, że nie jesteś wystarczająco dobra. Jesteś niepełna, wybrakowana, a inni są lepsi, bo szczęśliwi, potrafią kontrolować własne życie. Ty nie.

5. Podejrzenie, że inni są wdzięczni za to, że nie ma cię w pobliżu

Postrzegasz siebie jako ciężar, zawalidrogę. Po co komu osoba, która ma w oczach smutek i rezygnację? Czujesz, że twoje towarzystwo jest ciężarem i inni nie wiedzą, jak się przy tobie zachować.

6. Tkwienie w tym, co złe

Budzisz się rano i wiesz, że chętnie zostałabyś znów w łóżku. Nie zdążysz oczu otworzyć, a w twoim kierunku płyną niechciane myśli. Czujesz się przytłoczona, żyjesz tym.

7. Najgorsze myśli

Czasem zakrada się do twojej głowy myśl, że lepiej byłoby się nie obudzić. Pojawiają się myśli samobójcze, które bardziej przerażają twoich bliskich, niż ciebie.

8. Samotność

Samotność staje się twoją towarzyszką, bo rozumie cię najlepiej. Nie zawsze jest ona twoim wyborem. Wiele osób traci przyjaciół lub partnerów z powodu depresji. Wiele osób nie rozumie, ile bólu i cierpienia odczuwają osoby z depresją.

9. Depresja okrada z przyjemności

Hobby, które pół roku wcześniej pochłaniało cię bez reszty, staje się mało ważne. Tracisz emocjonalna równowagę i radość z życia. W zderzeniu z depresją kolory bledną, a życie staje się bez smaku. Można to zrozumieć jedynie wtedy, gdy samemu się tego dotyka.

10. Brak sił, by coś z tym zrobić

Nawet jeśli wiesz, że twoje życie nie wygląda tak, jak powinno, sama sobie nie radzisz. Nie działa zaklęcie „od jutra będę szczęśliwa”. Depresja wytrąca broń z twojej ręki i choć bardzo się starasz, czujesz, że nic więcej nie możesz z tym zrobić. Zmuszasz się do zrobienia czegokolwiek, ale efekty nie są wystarczające.

Gdy problem dotyczy ciebie, już wiesz, że pomocy specjalisty poczucie bezsensu i bezsilności wygrywa. Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na depresję, nie lekceważ jego uczuć i zranień. Osób cierpiących z powodu depresji nie dotyczy zwykły smutek, a szereg innych emocji i objawów, które wymagają szczególnej uwagi bliskich i pomocy specjalistów. Terapia i środki farmakologiczne zalecone przez specjalistę mogą znacząco podnieść komfort życia chorego, trzeba jednak wykonać konieczną pracę, by skutecznie przyjąć pomoc.


 

źródło: thoughtcatalog.compokonajdepresje.pl, psycholog-pisze.pl