Go to content

Szczecin, portowe miasto o wielu wyjątkowych obliczach

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Szczecin to portowe miasto z ciekawą historią, które wbrew utartemu przekłamaniu, wcale nie leży bezpośrednio nad morzem. Co prawda toczą się o to formalne spory, jednak do najbliższej plaży nad Bałtykiem szczecinianie mają „jedyne” 65 km w linii prostej. Tramwajami miejskimi nie uda się wam tam dotrzeć 🙂 

Na szczęście to dumne miasto Gryfa i Szczecińskiej Pogoni ma do zaoferowania przyjezdnym coś więcej, niż znaczna odległość od linii brzegowej Bałtyku. W tym miejscu nie można się nudzić. Szczecin obfituje w wiele atrakcji i pięknie zachowanych budynków, które świadczą o wyjątkowej pomorsko-prusko-polskiej historii tego miejsca, oraz smaków, którymi od lat cieszą się miejscowi i przyjezdni.

Paszteciki i paprykarz — to trzeba spróbować

Pierwsze, co wpada do głowy na myśl o kulinarnym Szczecinie, to (nie inaczej!) paprykarz szczeciński. To oryginalne w smaku połączenie ryżu, pomidorów, przypraw i ryb, wzorowane na pewnej afrykańskiej potrawie, którą zachwycili się marynarze podczas dalekiego rejsu. Koniecznie spróbujcie, nie możecie tego pominąć, bo jest to produkt tradycyjny dla miasta, którego mieszkańcy, m.in. rybołówstwem trudnili się przez wieki. Innym sztandarowym produktem kojarzonym ze Szczecinem, jest pasztecik, czyli drożdżowe ciasto z nadzieniem (najczęściej wieprzowina połączona z wołowiną, kapusta z grzybami bądź ser i pieczarki). To grzech być tutaj i nie skosztować gorącego pasztecika z czerwonym barszczem. Zaryzykuję stwierdzeniem, że ta przekąska jest kultowa i lepiej się nie przyznawać, że jest się szczecinianinem, który pasztecika nie jadł. Miejsc wartych polecenia na długie biesiady i szybkie przekąski jest znacznie więcej, jednak niech każdy poszukuje ich zgodnie ze swoim apetytem. A gdy brzuchy już napełnione, czas rozejrzeć się po mieście.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Zabytki to nie wszystko

Najczęstsze pytanie, jakie słyszą miejscowi od turystów, brzmi „którędy do Zamku Książąt Pomorskich?”. I tam najczęściej trafiają wycieczki. Nie ma co się dziwić, bo ta niegdysiejsza rezydencja tutejszych książąt, pięknie zarysowuje się na tle panoramy miasta. A ten, kto przechadza się po tętniącym kulturalnym życiem dziedzińcu zamku, wędruje również w kierunku niedalekich Wałów Chrobrego, zwanych dawniej Tarasami Hakena, z których można obserwować rozległą panoramę na Odrę i port. Są one uważane za jedne z piękniejszych miejsc widokowych w Europie i zdecydowanie urody temu miejscu nie można odmówić. Oczywiście zabytków jest znacznie więcej i ten, kto szuka historii, znajdzie ją, ale gości czekają też inne, bardziej współczesne atrakcje w stolicy Pomorza Zachodniego.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Bulwary pachnące czekoladą

Szczecińskie bulwary to nowa atrakcja przeznaczona dla mieszkańców, turystów oraz żeglarzy. Nie ma lepszego miejsca od rozpoczęcia wycieczki po mieście. To tam można zacumować swoją łódkę i wybrać się na spacer po Szczecinie, a przy okazji obejrzeć ciekawe eksponaty znajdujące się w Alei Żeglarzy. Miejsca skąd szczecinianie ruszali kiedyś po morską przygodę. Bulwary są tym bardziej atrakcyjne, dzięki unoszącemu się wokół zapachowi kakao i czekolady. Charakterystyczna woń to efekt produkcji czekolady pobliskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Cukierniczego Gryf S.A. Tej nietypowej miejskiej aromaterapii doświadczyć można najintensywniej właśnie na bulwarach. To dzięki niej ludzie spacerujący brzegiem Odry są  zawsze uśmiechnięci i zadowoleni.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Miejska Strefa Letnia — kto szuka plaży, ten nie będzie zawiedziony

Miejska Strefa Letnia to miejsce, które na mapie Szczecina pojawiło się w roku 2016 wraz z wysypaniem na Wyspie Grodzkiej 1500 ton piachu. Wcześniej zebrano i wywieziono z tego miejsca około 80 ton odpadów.

Na odgrodzonym terenie o powierzchni ponad 6300 m2 ustawione zostały parasole, leżaki, hamaki i… naturalne palmy. Ale słońce, kurtyna wodna, boisko do siatkówki plażowej i zimne napoje to nie wszystko… Strefa to także – a może przede wszystkim – szereg atrakcji, imprez i animacji, które przyciągają w to miejsce zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodych ludzi szukających oryginalnego miejsca na spotkanie ze znajomymi. A że miejsce to jest oryginalne zaświadczy każdy, kto choć raz widział panoramę Szczecina z perspektywy Wyspy Grodzkiej.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Miejska Strefa Letnia czynna jest codziennie w sezonie letnim. Od niedzieli do czwartku miejsce otwarte jest w godzinach 10.00 – 22.00, zaś w piątki i soboty MSL zaprasza od 10.00 do północy. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Filharmonia Szczecińska, współczesna duma miasta

Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej to prawdziwa perła oraz nowa ikona architektury Szczecina. Dla tysięcy melomanów, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych. Najcenniejszy laur to Nagorda Miesa van der Rohe 2015-najlepszy budynek Europy.

Fot. Radek Kurzaj / filharmonia.szczecin.pl

Fot. Radek Kurzaj / filharmonia.szczecin.pl

Swoją formą nawiązuje on do krajobrazu Szczecina i bezpośredniego otoczenia, gdzie budynki posiadają wielospadkowe dachy a między nimi widać wieże kościołów. Sposób konstruowania elewacji podkreśla kierunki pionowe i strzelistość bryły. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe: symfoniczna oraz kameralna, które mieszczą w sumie ponad 1100 osób.

Obiekt stanowi przestrzeń publiczną otwartą i dostępną dla odwiedzających. Poziom parteru – hall wejściowy, kasy, stoisko z płytami i wydawnictwami muzycznymi, a także kawiarnia, mają zachęcać do odwiedzenia i dłuższego pozostania w gmachu. Na trzecim piętrze znajduje się przestrzeń wystawiennicza umożliwiająca organizowanie wystaw i imprez artystycznych. Dodatkowo w budynku znajdują się dwie kondygnacje podziemne z parkingami na ponad 150 pojazdów.

Szczecińska Wenecja 

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Zespół zabudowy fabrycznej nad Odrą na wysokości ul. Kolumba (kilkadziesiąt metrów od Dworca Głównego) to niepowtarzalne miejsce Szczecina. Zabytkowe budynki wytwórni alkoholi i drożdży, były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającej w kierunku Tamy Pomorzańskiej. Wyrastające prosto z wody imponujące budynki stanowią obowiązkowy punkt na trasie kajakowych wycieczek po Odrze. To tak na dobry początek, bowiem w przyszłości to miejsce to ma być odrestaurowane, co więcej, cały Szczecin ma potencjał, by zostać Wenecją Północy.

Ogród różany znów tętni życiem 

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Popularna Różanka założona została w 1928 r. i czasy  II wojny światowej przetrwała w stanie nienaruszonym.  Od lat 70-tych zaczęła popadać w ruinę aż w latach 2006-2007 przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu z lat trzydziestych. Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, wykonano schody, alejki oraz plac zabaw. Prócz kwiatów występują tutaj również egzotyczne drzewa i krzewy posadzone w czasie zakładania ogrodu. W sezonie letni popularna „Różanka” tętni życiem. Odbywają się tu bezpłatne wydarzenia skierowane do wszystkich mieszkańców i turystów – koncerty, warsztaty dla dzieci czy potańcówki dla seniorów.

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Fot. Materiały promocyjne UM Szczecin

Szczecin to wyjątkowe miasto, które oferuje wiele atrakcji zapadających w pamięć. Czas przywrócić stolicę Pomorza Zachodniego, należne jej miejsce na turystycznej mapie Polski. Udanego urlopu w Szczecinie!


 

źródło: Materiały promocyjne UM Szczecin