Sprawdź, czy masz „starą” duszę – QUIZ

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 lipca 2016
Fot. iStock / freemixer
Fot. iStock / freemixer
 

Ile lat ma twoja dusza? Czy wzruszasz się, oglądając stare filmy? Czy widzisz i czujesz więcej niż inni?  Jeśli  twoje życie różni się od życia twoich rówieśników, a ty sam czujesz się bardziej dojrzały niż oni, jeśli masz wrażenie, że nie pasujesz  do tego bardzo współczesnego świata być może masz starą duszę. To czyni cię bardzo wyjątkowa osobą!

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, czy masz starą duszę.


Pierwsze dni po porodzie – jak zachowuje się ciało kobiety? Co jest naturalne, a na co zwrócić uwagę?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
8 lipca 2016
Fot. iStock / Saso Novoselic
Fot. iStock / Saso Novoselic
 

Okres tuż po porodzie to dla kobiety z jednej strony czas wielkiej radości, ale z drugiej, to także bardzo wymagający i trudny moment. Szczególnie jeśli mówimy o sprawach związanych z organizmem młodej mamy, w którym to zachodzi szereg zmian. O tym jak zmienia się ciało kobiety, o których dobrze jest wiedzieć, mówi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Spory niepokój może wywoływać krwawienie z dróg rodnych. Może być ono obfitsze po karmieniu albo po zmianie pozycji matki. Krwawienie zaraz po porodzie jest procesem naturalnym wywoływanym przez obkurczającą się macicę która wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. To co może wywoływać niepokój, to obfite krwawienie po okresie około dwóch tygodni od porodu. W takiej sytuacji zalecane są konsultacje medyczne. Kolejną kwestią, na którą uwagę powinny zwracać młode matki to nienaturalny zapach odchodów mogący świadczyć o toczącej się infekcji.

Inną zmianą w organizmie kobiety wywołującą obawy są obrzęki. Zarówno te pozostałe z okresu ciąży jak i te powstałe po porodzie. Obrzęki są naturalnym stanem fizjologicznym organizmu nie wymagającym przyjmowania leków. To na co warto zwrócić uwagę w pierwszych dobach po porodzie, to częstsze oddawanie moczu związane z usuwaniem nadmiaru wody z ciała. Pierwsze wizyty w toalecie mogą okazać się dość trudne i nieprzyjemne. Co spowodowane jest obrzękiem mięśnia cewki moczowej i idącymi z nim trudnościami w oddawaniu moczu. Pomóc w tym przypadku może nie doprowadzanie do stanu przepełnienia pęcherza i częstsze oddawanie moczu. Jednocześnie młode mamy powinny pamiętać o zbilansowaniu gospodarki wodnej organizmu i w miarę regularnym piciu.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę to pełniejsze piersi, zdolne do produkcji pokarmu dla malucha. Warto pilnować ich regularnego opróżniania. W trakcie karmienia młode mamy mogą odczuwać delikatne skurcze macicy, które nie są jednak tak bolesne jak te znane z porodu. Kontroli wymaga również ciśnienie. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to uwagę matki, które miały z nim problemy w trakcie ciąży albo przed nią.

Alarmujące są bóle głowy. Tym bardziej kiedy młoda mama nie miała cięcia cesarskiego ani znieczulenia po porodzie. Po znieczuleniu mogą utrzymywać się uporczywe bóle łowy, które można łagodzić przyjmowaniem dużej ilości płynów i paracetamolem. Takie bóle powinny ustąpić samoistnie.

Ważną kwestią tuż po porodzie, mającą wpływ na powrót organizmu do formy jest odpoczynek i ruch. Staramy się wypoczywać zgodnie z rytmem dziecka, a w wolnych chwilach nie zapominamy o aktywności fizycznej, oczywiście dopasowanej do indywidualnych możliwości. Warto zwrócić uwagę na to, żeby po porodzie nie dźwigać ciężarów ważących więcej niż maluszek. Podnoszenie ciężkich przedmiotów w okresie połogu może powodować zaburzenia statyki narządu rodnego, a w przyszłości wpływać na nietrzymanie moczu.

Zmianą organizmu dającą się we znaki wielu młodym mamom jest tzw. wiszący brzuszek. Dobrą praktyką są masaże brzucha połączone z wcieraniem preparatów nawilżających. Nie warto stosować pasów ściągających, nawet po cięciu cesarskim. Osłabiają one mięśnie brzucha i grzbietu, prowadząc do nadmiernego obciążenia mięśni dna miednicy. Nawet podczas chodzenia mięśnie tułowia mobilizują się i szybciej regenerują.

Jeżeli poród przebiegał fizjologicznie to zapewne krocze pozostało bez urazów. Jeżeli było nacinane lub spontanicznie pękło to okolicę rany warto przemywać po każdej wizycie w toalecie. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych, specjalnych preparatów do higieny. Śmiało można stosować te kosmetyki, które używane były przed porodem. Blizny po cięciu cesarskim nie należy zaklejać opatrunkami. Wymaga ona podobnej pielęgnacji co reszta ciała a także wietrzenia.

Ciąża i poród są wyrazem kobiecości i ogromnego poświęcenia każdej matki. Dlatego szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie warto poświęcić część uwagi również młodym mamom, a nie jedynie nowonarodzonym maluchom. Pozostawienie matek z ich problemami samym sobie często może prowadzić do zaburzeń nastrojów. Ważne, żeby kobieta mogła liczyć na pomoc i wsparcie najbliższych, aby poradzić sobie z własnym ciałem w pierwszych dniach połogu.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Golono – strzyżono. Moda na brazylijskie bikini wcale nie jest zdrowa

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
8 lipca 2016
brazylijskie bikini
Fot. iStock/mediaphotos

Lato jakoś częściej staje się pretekstem do rozmów o depilacji bikini. Depilować, czy nie. A jeśli tak, to w jakim stopniu. Dotknęła nas moda brazylijskiego bikini, czyli całkowitej depilacji miejsc intymnych. Są tacy, którzy twierdzą, że moda ta pochodzi  z przemysłu pornograficznego, gdzie na filmach kobiety są gładko wygolone prezentując (tak wiem, bywa, że wątpliwe, ale jednak) wdzięki.

W kobietach natomiast wyrosło przekonanie, że dokładna depilacja bikini ma związek z higieną. Im bardziej wygolone, tym bardziej higienicznie. Otóż nie, moje drogie panie – włosy łonowe nie rosną bez powodu. Natura nic nie wymyśliła bez konkretnej przyczyny.

Fot. iStock/shironosov

Fot. iStock/shironosov

Dr Vanessa Mackay, która jest członkiem Królewskiego Kolegium Położnych i Ginekologów, podkreśla w rozmowie z Independent, że włosy łonowe są naturalną barierę, wspomagająca zachowanie higieny, powodują zmniejszanie kontaktu pochwy z wirusami i bakteriami oraz chronią wrażliwą i delikatną w tym miejscu skórę.

I jasne, że można dyskutować, czy golić, czy też nie. Kobiety wyrastają trochę w przekonaniu, ze dopiero gładko ogolone stają się atrakcyjne dla mężczyzn. Czy tak jest naprawdę, czy faktycznie pozbawione włosów łonowych miejsca intymne są bardziej uwodzicielskie? Nie nam na to pytanie odpowiadać. Jedno jest pewne – może atrakcyjniej, ale na pewno nie zdrowiej.

Co o tym myślicie?


źródło: Independent

 


Zobacz także

Fot. Unsplash/Alisa Anton / CCO

Naturalny sposób na piękne paznokcie. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #22 [12.05.]

Fot. iStock / Drazen Lovric

ABC depilacji, czyli metody usuwania zbędnego owłosienia

Fot. iStock/Kerkez

„Lubię starszych ludzi. Zachwycam się zmarszczkami, ich zwolnionym tempem i… radością życia”