Siostry od kuchni: Bajaderki nadziane malinami

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
6 sierpnia 2017
Fot. iStock/Bajaderki nadziane malinami
Fot. iStock/Bajaderki nadziane malinami
 

Aż ślinka cieknie…

Czas przygotowania: 15 minut

Składniki:

 • pół tabliczki gorzkiej czekolady (ja użyłam z zawartością 90% kakao marki Wawel)
 • 50g zmielonych laskowych (ja użyłam blendera, ale można również kupić gotowe mielone orzechy np. takie)
 • 3 łyżki gorzkiego kakao
 • 5 łyżeczek płynnego miodu
 • 4 łyżeczki nierafinowanego oleju kokosowego
 • 3 łyżeczki olejku rumowego
 • 4 łyżki wiórek kokosowych
 • 10 dużych, mocno schłodzonych malin

Przygotowanie:

 1. Orzechy oraz czekoladę mielimy – do tej czynności ja używam swojego sprawdzonego i uniwersalnego blendera. Alternatywnie, czekoladę można zetrzeć na tarce.
 2. Orzechy, czekoladę, kakao, miód, olej kokosowy i olejek rumowy mieszamy do połączenia w jedną, zwartą masę.
 3. Na oddzielny talerz wysypujemy wiórki kokosowe.
 4. Bierzemy pojedynczą malinę i obtaczamy 1/10 masy. Z takiej porcji powinna powstać bajaderka o średnicy ok. 3cm. Następnie bajaderkę obtaczamy wiórkami kokosowymi. Postępujemy tak aż do skończenia masy i malin.
 5. Bajaderki odkładamy na talerz tak, aby nie przylegały do siebie.
 6. Schładzamy przez kilka godzin w lodówce (ja nie mogąc się doczekać trzymałam je 0,5h w zamrażarce i były gotowe do jedzenia).
Fot. Siostry od kuchni

Fot. Siostry od kuchni

Fot. Siostry od kuchni

Fot. Siostry od kuchni

 

Zajrzyjcie koniecznie na bloga „Siostry od kuchni” i śledźcie na bieżąco ich poczynania na Facebooku!

18492427_10209141583683180_1950963320_n (1)


SIOSTRY OD KUCHNI, CZYLI

siostryKRZYSIA – na co dzień pracująca zawodowo, zabiegana mama dwójki dzieci. Mimo braku czasu odnajduje czas na swoją największą pasję, jaką jest gotowanie. Pewnie dlatego, że kocha dobre jedzenie. Zodiakalny Koziorożec, a więc konsekwentna w działaniach oraz bardzo ambitna i wnikliwa. Każde danie, które tworzy jest w 100% przemyślane, ale jej artystyczna wyobraźnia dokłada odrobiny szaleństwa i kulinarnej spontaniczności… Uwielbia kawę…ale tylko parzoną w kawiarce, a dobre ciacho to raj dla jej podniebienia. Lubi testować nowe przepisy i nie boi się eksperymentować.

EWKA – Można powiedzieć, że to człowiek orkiestra – znajdzie pasję w każdym zajęciu. Twardo stąpa po ziemi, mówiąc że nie ma rzeczy niemożliwych i z powodzeniem realizuje założone cele. W swojej pracy zajmuje się prowadzeniem projektów informatycznych, gdzie wykorzystuje i rozwija swoje menadżerskie zdolności. Uwielbia podróżować i odkrywać smaki lokalnych kuchni. Kocha kuchnię włoską i w tej dziedzinie chce się rozwijać, ale z sentymentem wraca rownież do polskich smaków znanych z dzieciństwa. Gotowanie i wypieki sprawiają jej ogromną przyjemność. Dzięki jej zdolnościom organizacyjnych każdy ruch w kuchni jest zawsze przemyślany, dzięki czemu przepyszny.


Trzymanie smartfona ciągle pod ręką sprawi, że będziesz głupsza

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
6 sierpnia 2017
Fot. iStock/ljubaphoto
Fot. iStock/ljubaphoto
 

Według danych z 2016 roku posiadacz smartfona sięga po niego średnio 85 razy dziennie. Wielu jest nawet w stanie obudzić się w nocy, żeby coś jeszcze sprawdzić. „To drenaż mózgu” – twierdzi autor badania, które dowiodło, że częste sięganie po telefon przekłada się na naszą sprawność intelektualną i znacznie ją osłabia. Oraz czyni nas po prostu głupszymi.

Doktor Adrian Ward wraz z grupą współpracowników przeprowadził badanie, w którym udział wzięło 800 użytkowników smartfonów. Chciał sprawdzić ich sprawność intelektualną, przyglądając się temu, jak radzą sobie z wykonywaniem zadań matematycznych wymagających koncentracji, gdy mają w pobliżu telefon.

Naukowcy z University of Texas odkryli, że badani, którzy mieli telefon w zasięgu ręki, mają większe trudności z zapamiętywaniem informacji i skoncentrowaniem się. Nieważne, że był wyłączony, położony wyświetlaczem do dołu, czy znajdował się w kieszeni.

Eksperci zauważyli, że uczestnicy bardziej skupiali się na tym, czy dostali wiadomość niż na rozwiązywanym zadaniu. Przez to byli mentalnie nieobecni, osiągali gorsze wyniki i nie potrafili poradzić sobie z testem.

Fot. iStock/DragonImages

Fot. iStock/DragonImages

– Chociaż te urządzenia mają ogromny potencjał i ułatwiają życie, ich trwała obecność może osłabić nasze zdolności intelektualne – komentuje dr Ward. – Nawet jeśli osoby powstrzymają się od ciągłego zerkania na telefon, sama ich obecność zmniejsza zdolności poznawcze. To drenaż mózgu – dodaje.

A jak na badanych wpłynął brak telefonu w zasięgu ręki? Naukowcy zaobserwowali, że wykazały one większą sprawność intelektualną. Potrafiły się skoncentrować i lepiej zapamiętywały informacje.


 

Źródło: telegraph


8 lekcji, które każda z nas powinna przekazać swojej córce

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
6 sierpnia 2017
Fot. iStock/Liderina
Fot. iStock/Liderina

Największe wyzwanie – wychować córkę tak, by umiała w dorosłym życiu zawalczyć o swoje szczęście. Tyle tylko, by móc być szczęśliwą, powinna wiedzieć, co na szczęście się składa. My zostałyśmy wychowane w wielu fałszywych i krzywdzących przekonaniach. Nie dlatego, że nasze mamy nie pragnęły naszego szczęścia, ale często dlatego, że nie miały świadomości, którą my dzisiaj posiadamy. Musiałyśmy nauczyć się, co znaczy dla nas samych żyć dobrze, w zgodzie ze swoimi przekonaniami.

Ta świadomość zobowiązuje.

8 lekcji, które każda z nas powinna przekazać swojej córce

Szanuj siebie

Szacunek do samej siebie to podstawa. Jeśli zabraknie go w  życiu, inni będą nas wykorzystywać, będą używać i choć będzie w nas rodził się bunt, trudno będzie się temu przeciwstawić. Mój tata zawsze mi powtarzał: „szanuj siebie” i to była jedna z najważniejszych lekcji w moim życiu. Tylko tak jesteśmy w stanie postawić granice innym.

Dbaj o przyjaźnie

Nie zapominaj nigdy o najważniejszych ludziach w swoim życiu. Możesz od nich się oddalić, możecie się rozmijać, ale na końcu ważne, by móc do siebie wrócić. Przyjaźni nie rozpoznaje się od razu, ona przychodzi z czasem, a po latach jesteśmy w stanie ją dostrzec i docenić. Dlatego warto być uważnym na ludzi, których spotykamy.

Nie martw się, miłość przyjdzie

Moja mama powtarzała: „Jak nie znajdziesz męża na studiach, to nigdy nie znajdziesz”. Nie obarczajmy naszych córek presją małżeństwa, miłości. Każda z nas wie, że ta prędzej czy później do nas przyjdzie, że nie warto ulegać iluzji tego uczucia, tylko dlatego, że czas nas goni. Nie mylmy miłości ze strachem przed byciem starą panną, bo miłość przyjdzie, trzeba tylko być dla niej cierpliwym.

Wybaczaj sobie i innym

Sztuka wybaczania, to jedna z najtrudniejszych umiejętności, ale też z najbardziej znaczących. Wybaczając sobie nie skupiamy się tylko na swoich błędach, a z porażek wyciągamy wnioski i idę dalej. Wybaczając innym daję szansę na to, by relacja była szczera i autentyczna. Bo każdy z nas powinien otrzymywać drugą, a czasami i kolejną szansę, także tę dawaną sobie.

Poznawaj świat

Pokaż swojej córce, że świat jest każdemu przychylny, że nie czają się w nim tylko zło i zagrożenie, że warto go poznawać, eksplorować, czerpać z niego jak najwięcej. Bo świat jest fascynujący i to naturalne, że budzi w nas swoją ciekawość, tylko wychodząc naprzeciw temu, co nam oferuje, mamy szansę się rozwijać, wzbogacać siebie i swoje życie.

Słuchaj swojej intuicji

Intuicja to moc, to zbiór naszych doświadczeń, naszej wiedzy o świecie, o ludziach. Nie wiedzieć czemu, często racjonalizujemy decyzje, wybory, zamiast w spokoju wsłuchać się w to, co podpowiada nam nasz wewnętrzny głos, zwrócić uwagę jak reaguje nasze ciało. Intuicja wie, co dla nas jest najlepsze, nie warto jej w sobie zagłuszać.

Egoizm to nic złego

Nikt kobiet nie uczy egoizmu. Wręcz przeciwnie, z pokolenia na pokolenie przekazywany jest stereotyp, że najlepsza kobieta, to tak, która się poświęca, która odpowiada na potrzeby innych, nie dbając o własny. Najwyższy czas to przerwać i zrozumieć, że nie ma nic złego w mówieniu o własnych emocjach, w realizowaniu swoich marzeń, planów. Żadna z nas nie musi się poświęcać, ma prawo zadbać o siebie, bo dla siebie powinna być najważniejsza.

Żyj w zgodzie ze sobą

Weź życie w swoje ręce. Decyduj, dokonuj wyborów, nie bój się sięgać po to, czego pragniesz, ale żyj tak, by zawsze kierować się najważniejszymi dla siebie wartościami, by mieć swój moralny kręgosłup, który trzyma w pionie. Życie w zgodzie ze sobą, to podstawa szczęśliwego życia, życia, w którym każdego dnia uśmiechasz się do siebie i mówisz: „Kurczę, lubię swoje życie i siebie”.

Pamiętam o jednym – to, że opowiesz o tym wszystkim swojej córce, niczego w niej nie zmieni, ona uczy się tego, jak być szczęśliwą obserwując cię, naśladując, więc może warto na początek samej odrobić te siedem lekcji.


Zobacz także

Fot. Pako Film

Niezależność, szybkość i realizacja marzeń – mobilność w oczach Polek [VIDEO]

Fot. iStock / PeopleImages

8 wskazówek, które pomogą ci zatrzymać i pokonać bezmyślne jedzenie

Fot. iStock/Petar Chernaev

Konkurs „Chcesz być szczęśliwa? Uśmiechnij się! Pokaż nam swoją radość”