Go to content

Ostatni dzwonek na zabiegi laserowe. Na czym polegają i jak je stosować?

To już ostatni dzwonek, by podjąć decyzję o laserowym usunięciu widocznych zmian skórnych. Blizny, rozstępy czy inne nieestetyczne zmiany, pojawiające się w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne, powinny zostać zlikwidowane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na opalanie. O tym, jak wyglądają oraz w czym pomagają zabiegi laserowe wyjaśnia lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Czy istnieje najlepsza pora na wykonanie zabiegów laserowych?

Ewelina Styczyńska-Kowalska: Wszystko zależy od miejsca, któremu poddawany jest zabieg. Okolice, narażone na ciągłe promieniowanie UV, które ciężko jest zasłonić przed słońcem, czyli przede wszystkim twarz, szyja czy dekolt, najlepiej wykonywać zimą i wczesną wiosną, kiedy promieniowanie jest najsłabsze. Niewskazane jest również poddawanie się zabiegowi przez osoby ze świeżą opalenizną, ponieważ może to doprowadzić do poparzeń skóry.

Jakie przeciwwskazania trzeba wziąć jeszcze pod uwagę?

Decydując się na zabiegi laserowe należy pamiętać, że nie mogą z nich korzystać kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, pacjenci onkologiczni, osoby zarażone wirusem HIV oraz żółtaczką, cierpiące na łuszczycę, bielactwo, padaczkę, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi czy pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą.

Do zabiegu nie kwalifikują się też pacjenci przyjmujący leki czy zioła uwrażliwiające na światło (retinoidy, dziurawiec), przyjmujący leki przeciwtrądzikowe na bazie izotretynoniny, steroidy, osoby ze skłonnością do blizn przyrosłych, z aktywnymi infekcjami i stanami zapalnymi skóry oraz w trakcie antybiotykoterapii.

Zabiegi laserowe najczęściej kojarzone są z usuwaniem nadmiernego owłosienia. W czym jeszcze pomaga laseroterapia?

Zabiegi laserowe mają  bardzo szerokie zastosowanie. Wykonujemy je  do usuwania powierzchownych i głębokich zmian barwnikowych, przebarwień hormonalnych czy blizn. Stosuje się je w leczeniu trądziku, rumienia oraz grzybicy paznokci. Umożliwiają również usunięcie skomplikowanych, wielobarwnych tatuaży czy korektę źle wykonanego makijażu permanentnego.

Technologia znajduje również zastosowanie w zabiegach typu anti-aging. Wraz z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. W wyniku tego procesu staje się ona mniej elastyczna, wiotczeje, zaczynają się też pojawiać pierwsze zmarszczki. Laseroterapia wpływa na strukturę skóry, stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg pomaga ujędrnić ją i wygładzić, jednocześnie zmniejszając ilość widocznych zmarszczek. Pomaga również w walce z rozstępami, które po zabiegu zostają spłycone i przybierają odcień zbliżony do koloru skóry, która je otacza.ANT_9899

Czy jesteśmy w stanie pozbyć się problemu raz na zawsze?

Nigdy nie ma gwarancji całkowitego usunięcia problemu. W większości przypadków udaje się usunąć ok. 70-90% zmian. Wszystko zależy od predyspozycji pacjenta, rodzaju zmiany oraz liczby wykonanych zabiegów. Program jest dobierany indywidualnie, w zależności od rodzaju oraz ilości pigmentu, który chcemy usunąć. Zazwyczaj do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wykonuje się 3 do 6 zabiegów. Często stosujemy tzn. terapię łączoną, polegającą na wykorzystaniu kilku technologii, dobieranych w zależności od konkretnego przypadku, które pomagają maksymalizować efekt zabiegowy.

Czy rodzaj wykorzystywanego do zabiegi laseru ma wpływ na efekt końcowy?

Oczywiście. Najskuteczniejszymi dostępnymi obecnie na rynku urządzeniami są lasery pikosekundowe. Ich działanie polega na emitowaniu impulsów cieplnych bezpośrednio w miejsce zmiany, pozostawiając otaczające je tkanki nietknięte. Energia wykorzystywana podczas zabiegu dostarczana jest do skóry w bardzo krótkim, liczonym w pikosekundach odcinku czasu, co minimalizuje ryzyko poparzenia. Dzięki tym właściwościom jesteśmy w stanie uzyskać lepsze rezultaty niż starsze generacje laserów, jednocześnie nawet o połowę skracając ilość zabiegów koniecznych do likwidacji nieestetycznych zmian skórnych. W Klinice Vesuna posiadamy dwa lasery tego typu. Discovery Pico oraz StarWalker to najnowocześniejsze dostępne obecnie na rynku urządzenia, które w trakcie kilku zabiegów są w stanie zmniejszyć widoczność, a w wielu przypadkach całkowicie usunąć zmiany skórne czy barwnikowe, leczone przez pacjentów przez wiele lat.

Wiele osób, mimo kwalifikacji lekarza, odkłada decyzję o skorzystaniu z zabiegów laserowych, ponieważ obawia się bólu, kojarzonego z tymi zabiegami.

Wszystko zależy od progu odczuwania bólu. Niektórzy pacjenci gorzej znoszą zabiegi, inni twierdzą, że bardziej bolesna jest dla nich np. depilacja woskiem (tak twierdzi Pani Hania). Aby minimalizować ból, oprócz funkcji chłodzących, w które wyposażone są niektóre lasery, korzystamy również ze specjalnej chłodziarki dermatologicznej  CRYO 6 Derma Cooler – urządzenia, którego głównym zadaniem jest chłodzenie miejsca poddawanego zabiegowi.

Ewelina Styczyńska-Kowalska v3

Ewelina Styczyńska-Kowalska

Jak wygląda sam zabieg?

Przed wyborem najskuteczniejszej metody odbywają się konsultacje, w trakcie których kosmetolog lub lekarz kwalifikuje do zabiegu i dobiera najlepsze techniki likwidacji zmian barwnikowych. Konsultacje wraz z zabiegiem trwają do godziny. Dzięki wykorzystaniu laserów pikosekundowych, minimalizujących ryzyko poparzeń, większość zabiegów wykorzystujących tę technologię nie wymaga znieczulenia. Podczas zabiegu cząsteczki pigmentu są rozbijane w drobny pył, co jest też bezpieczniejsze dla układu odpornościowego pacjentów, ponieważ w tej formie jest on łatwiej usuwany z organizmu. Po zabiegu może się pojawić niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie, utrzymujące się do 5 dni od jego przeprowadzenia.

O czym należy pamiętać po zakończeniu laseroterapii?  

Przez miesiąc powinno się chronić miejsce poddawane zabiegowi przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz stosować specjalne kremy łagodzące. Co istotne dla wielu pacjentów, okres rekonwalescencji po zabiegu został ograniczony do minimum, dlatego osoby, które się na niego zdecydują, mogą od razu wrócić do codziennych obowiązków.