Go to content

Obiad dla czterech osób za 10 złotych? To możliwe. Pięć niezawodnych przepisów na tanie, ale pyszne dania

Fot. iStock/yulkapopkova

Wcale nie trzeba wydawać fortuny na to, by zjeść pysznie, a co więcej – zdrowo. Kuchnia może być i ekologiczna i ekonomiczna, naprawdę. Nie wierzycie, to zajrzyjcie koniecznie do najnowszej książki z przepisami Moniki Mrozowskiej. Można tam znaleźć prawdziwe perełki – nie tylko na obiad, ale też na śniadanie i słodką lub słoną przekąskę.

Nie wierzycie, że można zrobić obiad dla czterech osób za 10 złotych? To wypróbujcie koniecznie te przepisy!

Zupa cebulowa

Składniki:

4 białe cebule

2 marchewki

1/3 szklanki żółtego grochu

6 łyżek oliwy z oliwek

50 g masła

sól i pieprz do smaku

2 kromki czerstwego pieczywa na grzanki

woda

Przygotowanie:

Groch namaczamy w wodzie na około sześć godzin, następnie płuczemy, zalewamy dwoma szklankami wody i gotujemy na małym ogniu aż zrobi się miękki (ok. 30 min). Cebulę przecinamy na pół, kroimy w cienkie plasterki. Na małym ogniu podsmażamy na oliwie z oliwek, aż cebula się zeszkli. Dodajemy starte na tarce marchewki, dolewamy szklankę wody i dusimy około 15 minut. Cebulę mieszamy z ugotowanym grochem, solimy i pieprzymy do smaku. Całość można zmiksować i podawać jako krem. Kromki chleba kroimy w kostkę, podsmażamy na maśle i posypujemy nimi zupę przelaną do misek. Pyszności! Koszt całości to około 10 złotych.

Fot. z książki Moniki Mrozowskiej

Fot. z książki Moniki Mrozowskiej

 

 

Tarta z mąki razowej

Składniki:

1 szklanka mąki pszennej razowej graham

70 g masła

1 duży pomidor malinowy

1 ząbek czosnku

8 liści bazylii

50 g sera cheddar

150 g mozzarelli w małych kulkach

1/3 łyżeczki soli

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy do miski, dorzucamy pokrojone masło, sól i śmietanę i szybko zagniatamy. Wstawiamy na 30 minut do lodówki. Po tym czasie ciasto rozprowadzamy palcami po dnie formy do pieczenia tarty i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni (góra/dół termoobieg) na około 15 minut. Pomidora miksujemy z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku i poszatkowaną bazylią. Ser ścieramy na drobnych oczkach. Na podpieczone ciasto wylewamy zmiksowany pomidor, posypujemy serem cheddar i dokładamy kulki mozzarelli. Pieczemy jeszcze przez 15 minut w tej samej temperaturze. Gotową tartę możemy przystroić listkami świeżej bazylii. Koszt całkowity, około 10 złotych.

22751209_830879870423814_165781170_o

 

 

Pizza margarita (dwa duże blaty)

Składniki:

20 g drożdży

ok. 200 ml ciepłej wody

1/3 łyżeczki cukru

2 szklanki mąki pszennej

1/2 łyżeczki soli

dodatki:

1/2 szklanki przecieru pomidorowego

4 łyżki oliwy z oliwek

szczypta soli

1 łyżeczka suszonych ziół prowansalskich lub oregano

2 opakowania mozzarelli

Przygotowanie:

Drożdże zalewamy ciepłą wodą, dodajemy cukier i mieszamy. Dorzucamy przesianą mąkę i zagniatamy ciasto. Odstawiamy na minimum 40 minut do wyrośnięcia. Pomidory mieszamy z oliwą i ziołami. Ciasto ponownie zagniatamy. Dzielimy na mniejsze kawałki, wałkujemy na cienkie placki. Rozwałkowany placek przekładamy na blachę, smarujemy sosem pomidorowym, a na górze układamy kawałki świeżej mozzarelli. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni od góry i dołu, aż ciasto się przyrumieni, a ser rozpuści (około 5 minut). Koszt całkowity około 9 złotych.

Fot. z książki Moniki Mrozowskiej

Fot. z książki Moniki Mrozowskiej

Pierogi z grochem (ok. 40 sztuk)

Składniki:

1 cebula

2 łyżki oliwy z oliwek

2 łyżki masłą

250 g mąki pszennej

100 g żółtego grochu

1 płaska łyżeczka soli

szczypta czarnego pieprzu

ok. 50-70 ml ciepłej wody

Przygotowanie:

Groch namaczamy na około 6 godzin. Mąkę przesiewamy do miski, dosypujemy sól i dolewamy tyle wody, żeby uzyskać ciasto elastyczne na pierogi. Odstawiamy na 30 minut szczelnie zawinięte do lodówki, żeby odpoczęło. Namoczony groch płuczemy i zalewamy lekko osoloną wodą (proporcje 1:2). Gotujemy około 30 minut, aż groch stanie się miękki. Cebulę drobno szatkujemy i podsmażamy na maśle z oliwą aż się zeszkli. Następnie mieszamy ją z ugotowanym grochem, dodajemy sól i pieprz do smaku, miksujemy na jednolitą masę. Ciasto wyciągamy z lodówki, dzielimy na mniejsze kawałki, rozwałkowujemy podsypując niedużą ilością mąki. Szklanką wycinamy kółka, które wypełniamy łyżeczką farszu. Zagniatamy rant. Gotujemy w osolonej wodzie, 2-3 minuty do wypłynięcia. (koszt całkowity około 3 złote)

Fot. z książki Moniki Mrozowskiej

Fot. z książki Moniki Mrozowskiej

Brzydale (coś na słodko)

Składniki:

10 g drożdży

6 łyżek miodu

100 g mąki pszennej

100 g mąki gryczanej

70 g masła

300 g jagód (lub innych owoców, może być ulubiony dżem)

ok. 100 ml wody

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem miodu. Gdy się rozpuszczą, dodajemy mąkę pszenną, mąkę gryczaną , sól i dokładnie mieszamy. Dorzucamy umyte owoce i mieszamy jak najdelikatniej. Na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła nakładamy po łyżce ciasta i smażymy placki z dwóch stron na małym ogniu, aż urosną i się przyrumienią. (koszt około 3 złotych, jeśli macie swoje owoce)

Wszystkie przepisy, a jest ich zdecydowanie więcej, pochodzą z książki Moniki Mrozowskiej „Ekonomiczna i ekologiczna kuchnia”.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Mat. prasowe