Go to content

„O, schudłaś!”, „Ty zawsze!”. Czego nigdy nie powiedzą ludzie inteligentni emocjonalnie?

Fot. iStock/avid_creative

Ludzie inteligentni emocjonalnie wiedzą, że są takie wyrażenia, których nie należy wypowiadać głośno. Dlaczego? Bo mogą być odebrane przez rozmówcę w inny niż chcemy sposób. Dlatego, aby nie tworzyć kłopotliwych sytuacji, warto poznać teksty – z pozoru niewinne – które mogą wywołać u drugiego człowieka sprzeczne uczucia. Należy ich unikać za wszelką cenę, choć wypowiadając niektóre z nich mamy naprawdę dobre intencje.

Zdaniem naukowców wielu z nas brakuje świadomości społecznej. Wynika to z tego, że skupiamy się na tym, co będziemy dalej mówić i na tym, co inni będą do nas mówić. Dlatego całkowicie tracimy to, jak na nasze słowa zareaguje rozmówca.

Jakich więc tekstów powinnyśmy się szczególnie wystrzegać?

Fot. iStock/Portra

Fot. iStock/Portra

Wyglądasz na zmęczoną/ego

Zmęczenia nie da się ukryć. Podkrążone oczy, poszarzała cera, często tłuste włosy zdradzają, że mamy trochę gorszy okres w życiu lub problemy. Wielu z nas chcąc okazać swoją troskę, używa słów: „wyglądasz na zmęczonego”. Jest to duży błąd. Zamiast tego zapytaj się, „czy wszystko w porządku?”.

Stwierdzając, że ktoś wygląda na zmęczonego, możemy tę osobę zranić i obrazić. Dlatego lepiej zadać pytanie, gdyż wtedy dajemy rozmówcy szansę na zwierzenie się i opowiedzenie o problemach.

Ty zawsze / ty nigdy

Nie jesteśmy jednowymiarowi i stali w swoich zachowaniach oraz decyzjach, dlatego należy wystrzegać się stwierdzeń „ty zawsze” lub „ty nigdy”. Sprawiają one, że rozmówca staje się defensywny i zamyka się na to, co chcesz dalej przekazać.

Zamiast tego zwróć się słowami: „wydaje mi się, że często robisz to”, „robisz często coś takiego, że ciężko tego nie zauważyć”. Wystarczy, że konkretnie wskażesz tę rzecz w zachowaniu rozmówcy, o której chcesz porozmawiać lub mu ją zarzucić.

Jak już powiedziałam wcześniej

To zdanie brzmi tak, jakbyś była obrażona lub jakbyś zarzucała rozmówcy, że nie jest on w stanie zrozumieć twoich słów i musisz mu na nowo powtarzać, żeby wreszcie zapamiętał. Może także wywołać wrażenie, jakbyś czuła się lepsza od innych. Dlatego takiego stwierdzenia po prostu unikaj.

Powodzenia

Życząc powodzenia chcemy okazać komuś wsparcie. Jednak rozmówca może się poczuć tak, że potrzebuje szczęścia, aby odnieść sukces. Zamiast tego powiedz: „wiem, że masz wszystko, żeby ci się udało”. W ten sposób wyrazisz wiarę w jego umiejętności i dodasz mu pewności siebie.

To zależy od ciebie / cokolwiek chcesz

Tak odpowiadamy zazwyczaj wtedy, kiedyś ktoś prosi nas o radę i pomoc w podjęciu decyzji. Rozmówca oczekuje od nas wyrażenia swojego zdania i podpowiedzi, a używając takich stwierdzeń dajemy mu znak, że mamy gdzieś jego przyszłość.

Wiadomo, że nie zawsze potrafimy pomóc. Ale lepiej w takich sytuacjach powiedzieć, że: „ja nie mam jednoznacznej opinii na ten temat, ale widzę tu kilka kwestii do rozważenia”. Wystarczy, że okażesz swoje zainteresowanie i wykażesz się dobrymi chęciami.

O, schudłaś!

Hmm, zastanawiasz się, dlaczego to stwierdzenie się tutaj znalazło? Ten przecież miły komentarz stwarza wrażenie, że jesteś krytyczna. Osoba, którą komplementujesz, może pomyśleć, że wcześniej wyglądała grubo i nieatrakcyjnie.

Zamiast tego powiedz: „wyglądasz fantastycznie”. Nie wspominaj głośno o jej przemianie, lecz pochwal tylko to, jak się teraz prezentuje.

Z całym szacunkiem…

Przeważnie takie stwierdzenie jest bardzo fałszywe, bo wcale nie zwracamy się z szacunkiem. Najczęściej jest używane w rozmowie jako przerywnik czyjejś wypowiedzi, który jest sygnałem, że to, co słyszymy, nas denerwuje lub mamy już dosyć słuchania.

Poddaję się

Osoby inteligentne emocjonalnie nie poddają się tak szybko, gdy im na czymś zależy. Szukają rozwiązania do końca i wierzą w to, że istnieją sposoby, aby zdobyć to, czego chcą. Dlatego nie rezygnuj tak szybko i nie wypowiadaj na głos, że w ogóle chodzi ci po głowie rezygnacja.

Niektóre z tych tekstów wypowiadamy nieświadomie lub z dobrymi intencjami. Dlatego warto nad sobą popracować i zacząć ich unikać.  Co byście jeszcze dodały do tej listy?


 

Źródło: entrepreneur