Go to content

O czym śnisz najczęściej? Obrazy z marzeń sennych mają znaczenie

8 zaskakujących faktów o śnie
Fot. iStock / Kladyk

Marzenia senne są nierozerwalną częścią nocnego odpoczynku. Kolorowe, czarno-białe, kojące lub przerażające, towarzyszą nam w nocy, choć są i tacy, którzy twierdzą, że marzeń sennych nie mają lub po prostu nie pamiętają. Sny mogą być zupełnie abstrakcyjne albo dla odmiany tak realistyczne, że budzimy się i zastanawiamy, gdzie właściwie jesteśmy.

Skąd się biorą sny?

Dzięki zmianom aktywności tworu siatkowatego w pniu mózgu stajemy się czujni lub zapadamy w sen. Sen jest stanem świadomości, w którym nasz umysł izoluje się od otoczenia. Naukowcy podzielili go na 4 części:

  • faza 0 —  zamykamy oczy, aktywność naszego mózgu spada, umysł się uspokaja, trwa ona ok. 10-15min,
  • faza 1 — zaczynają się pojawiać nielogiczne, oderwane od siebie obrazy, mięśnie się rozluźniają i zanika kontakt z rzeczywistością,
  • faza 2 — jeszcze większe obniżenie częstotliwości fal mózgowych, następuje stopniowe wyłączanie świadomości,
  • faza 3 i 4 — Oddech staje się rzadszy, regularniejszy, napięcie mięśni znika i spada temperatura ciała. Rozpoczyna się specjalna faza snu nazywana fazą REM, w której pojawiają się nasze marzenia senne. Śnimy wtedy żywe i kolorowe sny. Następnie wszystko dzieje się w odwrotnej kolejności, czyli od fazy 4 do 1 – wybudzamy się.

Przypuszcza się, że faza REM jest formą odpoczynku dla umysłu, mimo że wtedy intensywnie śnimy. Marzenia senne ma każdy, ale od indywidualnych predyspozycji zależy, czy i ile zapamiętujemy ze snów.

Próby wyjaśnienia znaczenia marzeń sennych

Naukowcy nie są jednomyślni w ustaleniu znaczenia marzeń sennych dla mózgu. Jedna z teorii mówi, że podczas REM umysł, „przegląda usuwane pliki”, czego efektem są marzenia senne. Ma to na celu usunięcie nadmiaru danych i chaosu informacyjnego. Inna teoria głosi, że faza REM służy zapamiętywaniu rzeczy najważniejszych, poprzez utrwalanie połączeń synaptycznych, które wytworzyły się za dnia.

Marzeniom sennym przypisuje się również inne znaczenie, jako efekt komunikacji podświadomości. Interpretacje snów są zazwyczaj osadzane w kategoriach przekonań i symboli, które niosą ze sobą znaczenie dla śniącego. Freud uważał, że sny mają swoje źródło w podświadomej części osobowości śniącego, czyli są projekcją głęboko ukrytych pragnień i żądz. Analizy marzeń sennych mogą natomiast ujawnić strukturę sił motywacyjnych, które napędzają nasze wybory i strategię życiową.


 

źródło: www.lifehack.org, neuroskoki.plwww.vitalogy.pl