Go to content

Nocne sowy kontra ranne ptaszki. Znajdź 7 różnic

Fot. iStock / Leonardo Patrizi

To czy jesteś nocną sową czy rannym ptaszkiem jest w dużej mierze zapisane w twoich genach – mówią naukowcy. Więc jeśli twoja mama albo tata lubili „posiedzieć sobie” do późna, jest duża szansa, że i ty będziesz lubił bardzo długie wieczory. A jak to wpłynie na twoje życie i możliwości wykorzystywania życiowych szans? Zdaniem badaczy dzieci o wyższym poziomie inteligencji dużo częściej wyrastają na dorosłych, którzy kładą się spać późno, niezależnie od tego, czy to środek tygodnia, czy weekend. Jednak ranne ptaszki zdają się być lepiej zorganizowane i przygotowane do odnoszenia sukcesów, bo częściej przejmują inicjatywę. I nocne marki i poranne skowroneczki mają swoje mocne i słabe strony. Niektóre nawet bardzo zaskakujące!

1. Ranne ptaszki to perfekcjoniści, nocne sowy to ludzie przedsiębiorczy

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Barcelonie, w Hiszpanii, ludzie, którzy wstają skoro świt są bardziej wytrwali w dążeniu do celu i mniej narażeni na poczucie chronicznego zmęczenia, frustrację i depresję. To perfekcjoniści. Nocne sowy są za to bardziej skłonne angażować się w działania ekstrawaganckie, wymagające impulsywności i chętnie poszukują nowych, nieoczywistych rozwiązań. Są lepszymi przedsiębiorcami.

2. Ranne ptaszki budzą się z uśmiechem, nocne sowy marszcząc brew

Jeśli lubisz być aktywny do późnych godzin, gdy zadzwoni poranny budzik naciskasz jeszcze kilka razy przycisk z napisem „drzemka”, euforia pojawi się u ciebie grubo po 18-tej. Co ci lubią rano wstawać, witają za to pierwsze promienie słońca z uśmiechem.

3. Ranne ptaszki przejawiają więcej inicjatywy, ale nocne sowy są… mądrzejsze

Cóż, sukces nie zawsze jest uzależniony tylko i wyłącznie od poziomu inteligencji.  Ale wyniki testów łączących sobie elementy matematyki, czytania ze zrozumieniem, „pamięciówki” i zadania sprawdzające refleks wypadły jednoznacznie na korzyść nocnych sów. To oczywiście nie oznacza, że jedynie nocne sowy są skazane na sukces.

4. Ranne ptaszki piją herbatkę, nocne sowy sięgają po kieliszek

Skowroneczki częściej zaparzą sobie sobie aromatyczny napój w filiżance, nocne marki sięgną po kofeinę (kawa i cola) oraz alkohol i nikotynę. Te ostatnie słabości są ściśle związane z nocnym trybem życia J.

5. Ranne ptaszki są bardziej kreatywne wieczorem, nocne sowy zaś – rano

Zaskakujące, prawda? „Szczyty kreatywności” przypadają na okres rozluźnienia, wtedy kiedy przedstawiciele obu grup działają poza „swoimi” godzinami. W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku okazało się, że wnikliwe problemy wymagające twórczego myślenia lepiej rozwiązane były przez uczestników obu „obozów” w teoretycznie niekorzystnych dla nich godzinach. Wybuchy kreatywności pojawiają się bowiem najczęściej w okresach zmęczenia psychicznego.

6. Ranne ptaszki są starsze, nocne sowy młodsze…

Choć nie jest to sztywna reguła. Poobserwujcie jednak swoich dziadków i rodziców, a zauważycie jak często z wiekiem nabywamy tendencję do wcześniejszego zasypiania i wczesnego wstawania.

7. Ranne ptaszki kochają śniadania, noce sowy – kolacje

Nasze ulubione godziny aktywności nie tylko wpływają na nasze nastroje, wybór używek i stosunek do pracy, ale również na to jak się odżywiamy. Podczas gdy ranne ptaszki wstają wcześnie i celebrują zdrowe śniadanie czytając poranne wiadomości, nocne sowy zrywają się z łózka późno, zjadają w pośpiechu byle co. Wieczorem za to lubią naprawdę dobrze zjeść.

A wy kim jesteście? Nocną sową, czy rannym ptaszkiem?


Źródło: Lifehack.org