Go to content

Niestabilni emocjonalnie. Każdy z nas zna co najmniej jedną taką osobę

Niestabilność emocjonalna może być oznaką większego, poważnego problemu. Może to zaburzenia osobowości, może depresja albo zaburzenia lękowe powodują, że nasze reakcje i odczucia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chyba każdy z nas spotkał w swoim życiu osobę, której emocje byłyby tak skrajne, że przeszkadzałyby w budowaniu dobrych, mądrych relacji z bliskimi.

Co jest najbardziej uciążliwe u tych, którzy cierpią na niestabilność emocji? Pewnie nieprzywidywalność. Nigdy nie wiesz czego się spodziewać: gniewu, radości, łez, wybuchu złości…  Trudno z taką osobą stworzyć związek, trudną ją kochać, trudno z nią być. Jeśli zakochałaś się w „niestabilnym”, napotkasz na waszej wspólnej drodze kilka istotnych przeszkód.

złość Fot. iStock / RapidEye

1/4 Impulsywność działań i reakcji

Ktoś, kto jest niestabilny emocjonalnie, jest skłonny do impulsywnych, gwałtownych zachowań. Takich, które szkodzą i im, i innym i bywają po prostu niebezpieczne. Osoby impulsywne zachowują się w sposób nieprzewidywalny, bywają nieobliczalne. Podejmują decyzje, których mogą potem długo żałować.

Fot. iStock / praetorianphoto

2/4 Problemy z opanowaniem gniewu

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech osoby niestabilnej emocjonalnie są problemy z opanowaniem gniewu. Nie są w stanie go kontrolować w zdrowy sposób. Równie dobrze, mogą być podatne na wybuchy szczęścia lub radości. Nie wolno odbierać tych reakcji osobiście, ale nie można też być zbyt „toleranycjnym”. Osoby niestabilne emocje są w pełni świadome swojego zachowania i jego wpływu na innych.

Fot. iStock/martin-dm

3/4 Brak silnych relacji z innymi

Ktoś, kto jest niestabilny emocjonalnie, będzie miał trudności z utrzymaniem stałych relacji z bliską osobą. Głównie dlatego, że ma tendencję do ciągłego „zrywania i wracania do siebie”. To silniejsze od niego, nie wygrasz z tym, nie zatrzymasz go na siłę. Nie dasz radę „uratować” tego związku bez wsparcia partnera.

4/4 Ekstremalne reakcje

Jeśli osoba niestabilna emocjonalnie uzna, że dzieje jej się krzywda (a wcale tak nie jest), może zareagować gwałtowniej niż trzeba. Jej postrzeganie świata różni się bardzo od sposobu w jaki ty widzisz świat, pełno tam skrajności i fałszywych osądów sytuacji – stąd nieadekwatne do rzeczywistości zachowania.