Go to content

Niektórych produktów nie powinno się myć przed gotowaniem, a jednak wszystkie to robimy

przepisy
Fot. iStock/anandaBGD

Co jak co, ale zdrowie jest dla mnie bardzo ważne. W moim domu restrykcyjnie przestrzega się zasad higieny. Nie chodzi tylko o częste mycie rąk, ale także o odpowiednie przygotowywanie posiłków. Wszystkie wiemy, co się dzieje, gdy wszyscy domownicy cierpią na zatrucie pokarmowe… Dlatego byłam w potężnym szoku, gdy dowiedziałam się, że moja nadgorliwość przynosi więcej szkody niż pożytku.

W mojej kuchni można znaleźć trzy deski do krojenia, których regularnie używam. Jedna jest do mięsa, druga do ryb, a trzecia do warzyw i owoców. W mojej lodówce próżno szukać produktów przeterminowanych, a co dopiero takich, na których pojawiła się pleśń. Nigdy nie pozwalam moim dzieciom jeść niemytych warzyw i owoców, ponieważ jestem na tym punkcie przewrażliwiona. Tak, do tej pory myłam wszystko, co później lądowało na talerzach, nawet jeśli po drodze zaliczało obróbkę termiczną. Jeżeli robisz podobnie, popełniasz błąd. Okazuje się, że kilku produktów nie powinno się myć przed gotowaniem.

Surowy kurczak

Muszę przyznać, że jeszcze do niedawna opłukiwałam pierś z kurczaka pod kranem. Okazuje się jednak, że na powierzchni mięsa znajdują się groźne bakterie. Jeżeli umyjemy mięso w zlewie, chorobotwórcze drobnoustroje rozprzestrzenią się wokół zlewu i na blatach. Lepiej więc pokroić kurczaka bez wcześniejszego mycia i przyrządzić w wysokiej temperaturze, by zabić bakterie.

Jajka

Wiesz, że bywają opryskiwane specjalnym preparatem, który chroni je przed bakteriami? Żeby nie zmyć tej substancji, jajka chowaj do lodówki bez mycia. Zrób to dopiero bezpośrednio przed użyciem.

Grzyby

Jeżeli zamierzasz je smażyć, nie mocz ich zbyt długo w wodzie, ponieważ łatwo ją chłoną. Grzyby należy wyłącznie opłukiwać i wycierać papierowym ręcznikiem. To samo dotyczy pieczarek, które ja osobiście wrzucałam kiedyś do zlewu i zalewałam wodą, by dobrze się umyły…

Ogórki kiszone

Niektórzy obawiają się białego nalotu, który się na nich znajdują, więc myją je dokładnie po wyjęciu ze słoika. Tymczasem ten biały nalot jest niezwykle cenny! To bogate źródło bakterii probiotycznych, które usprawniają pracę jelit.

Źródło: Shape