Go to content

Nie możesz przestać ziewać? Być może dotyczy cię któraś z 7 poważnych przyczyn nadmiernej senności

Fot. iStock/KrisCole

Nadmierna senność, mimo że nie nie brzmi zbyt poważnie, zdecydowanie utrudnia życie i wymaga sprawdzenia jej przyczyny. Hipersomnia to najczęstsze zaburzenie snu, które powoduje zmęczenie i potrzebę snu w ciągu całego dnia. Mimo przesypiania nocy utrudnia ona koncentrację na codziennych zdaniach, powoduje odpływ energii i niechęć do działania. 

Może pojawić się także rozdrażnienie i irytacja z błahych powodów, nieustanne uczucie lęku i niepokoju, czy wolniejsza mowa.

Nie można mówić o nadmiernej senności w przypadku zmęczenia fizycznego, przepracowania lub ciąży, ponieważ stanowi zupełnie normalną reakcję organizmu. Hipersomnia dotyka ok 5% populacji ogólnej. U zdecydowanej większości można zidentyfikować przyczynę zaburzenia.

7 przyczyn nadmiernej senności 

1. Niedokrwistość

W przypadku 80% anemii, w organizmie jest zbyt mało żelaza i tlen nie jest skutecznie transportowany do wszystkich komórek. Może więc pojawiać się senność i uczucie osłabienia, do tego zmęczenie, apatia, łamliwe włosy i paznokcie. Proste badanie krwi pozwala szybko postawić w tym przypadku diagnozę.

2. Cukrzyca

Nadmierna senność może być jednym z objawów cukrzycy, z powodu zaburzenia gospodarki węglowodanowej.  W postawieniu diagnozy przydatna jest doustna próba obciążenia glukozą. Cukrzycę należy bezwzględnie leczyć, ponieważ jej zaniedbanie może skutkować wieloma powikłaniami zdrowotnymi, ze strony serca, nerek, oczu i innych narządów.

3. Niedociśnienie tętnicze

Zbyt niskie ciśnienie powoduje senność i osłabienie. W takiej sytuacji dobrze jest wypić kawę, która działa pobudzająco na układ krążenia. Ponieważ przyczyny niedociśnienia mogą być różne (np. zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego), niedociśnienie wymaga wizyty u lekarza.

4. Uraz głowy

Urazy głowy nie należą do rzadkości. W przypadku upadku, uderzenia w głowę, nadmierna senność może świadczyć o obrażeniach centralnego układu nerwowego. Niepokoić powinny również inne objawy, takie jak ból głowy, nudności, zawroty głowy, wymioty, drgawki, zdezorientowanie, zaburzenia widzenia, zaburzenia zachowania, zaburzenia świadomości, występujące nawet kilka dni po urazie.

5. Depresja

Zaburzenia snu, w tym nadmierna senność, mogą towarzyszyć depresji. Jeśli do tego dołącza spadek energii życiowej, smutek, żal, poczucie winy, izolowanie się od otoczenia i wiele innych, można podejrzewać depresję, która wymaga pomocy specjalisty.

6. Niedoczynność tarczycy

Jeśli nadmiernej senności towarzyszy również uczucie zimna, łamliwość włosów, tycie, suchość skóry, zaparcia – można podejrzewać niedoczynność tarczycy. Oznaczenie poziomu hormonów we krwi pozwoli określić źródło problemu.

7. Infekcje i neuroinfekcje

Nadmierna senność występuje również w przypadku rozwoju infekcji. Śpiąc więcej, organizm regeneruje się i zbiera siły do walki z chorobą. Innego typu infekcjami niosącymi nadmierną senność, są neuroinfekcje. Jeśli pojawia się również ból głowy, wymioty, zaburzenia świadomości, drgawki, wysoka gorączka, może to świadczyć o zakaźnej chorobie centralnego układu nerwowego – zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu.

źródło: www.bezsennosc.pl, zdrowie.flink.pl