Go to content

Nie bój się zimowych zabaw na powietrzu! Twojemu dziecku wyjdą one na zdrowie!

Zimowe zabawy na śniegu
Fot. iStock / Imgorthand

Zima to wspaniały czas na aktywną zabawę na powietrzu – każde dziecko przyzna, ze nie ma nic radośniejszego od sanek, łyżew czy rzucania śnieżkami. Ilość aktywności, które można realizować w tym okresie jest przeogromna. Jedno jest pewne. Gdy już spędzimy cały dzień z dziećmi na dworze, nic nie będzie smakowało tak dobrze, jak ciepły budyń lub kisiel, będące idealnym zwieńczeniem rodzinnego popołudnia!

Ruch na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, ma wiele plusów – poprawia krążenie i dotlenia organizm. Przy okazji zyskujemy sprawność, energię i wyśmienite samopoczucie. Jednak to nie wszystko! Czas spędzony na wspólnej zabawie z dzieckiem i partnerem procentuje pogłębieniem wzajemnych relacji i uczuć, daje poczucie bliskości i zwiększa zażyłość – wydaje się, że to dość mocne argumenty, które skłaniają do aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną, także w niskich, zimowych temperaturach. Nie trzeba jechać w Alpy, żeby zorganizować dziecku niezapomniane ferie czy zimowe weekendy. Pobyt w miejscu zamieszkania również może obfitować w atrakcje – tak naprawdę zależy to od zaangażowania i pomysłowości rodziców.

Sanki czy narty?

Śnieg i lekki mróz to idealna okazja, by zaplanować sportowy weekend dla całej rodziny. Najprostszym, a przy tym przynoszącym najmłodszym mnóstwo frajdy, pomysłem jest wyprawa na górkę z sankami czy nartami. Wystarczy nawet niewielkie wzniesienie w pobliskim parku, by zorganizować na niej ekscytujące zawody. Już samo zjeżdżanie dostarczy wszystkim wiele uciechy, można jednak je uatrakcyjnić, organizując zawody: „kto dalej lub szybciej pojedzie”. Jeśli macie stoper, na przykład w telefonie komórkowym, mierzcie czas zjazdu. Spróbujcie też uatrakcyjnić zabawę, budując ze śniegu niewielki wał – skocznię u podnóża stoku, dostosowując wysokość wzniesienia do wieku czy sprawności zjeżdżających dzieci.

Delecta - zapiekany budyń z malinami i kruszonką

Delecta – zapiekany budyń z malinami i kruszonką

Kiedy wybrać się na łyżwy?

Łyżwy to fantastyczny sport dla wszystkich, bez względu na wiek, a przy tym doskonała propozycja na zimowe dni bez śniegu. Sztuczne lodowisko to bezpieczna i niedroga alternatywa dla zamarzniętej ślizgawki. Już 3-, 4-latek może próbować stawiać swe pierwsze kroki na łyżwach, trzymając za ręce mamę i tatę! Świetną opcją są też figurki w kształcie zwierząt, które pomogą dziecku zachować równowagę. Ze starszym dzieckiem można ćwiczyć przekładankę i piruety lub ścigać się – wszystko zależy od inwencji. Jedno jest pewne, po takim treningu, angażującym wszystkie mięśnie, nie zawiedzie was ani humor, ani apetyt, warto się o tym przekonać!

Delecta - kisiel jabłkowy z granolą cynamonową

Delecta – kisiel jabłkowy z granolą cynamonową

Do kogo należą tropy

Nie zawsze mamy czas i możliwości, by zaplanować zimowy wypad czy zorganizować sportowy sprzęt dla całej rodziny. W takiej sytuacji warto postawić na wyobraźnię i pomysłowość. Na śniegu doskonale udaje się zabawa w tropienie śladów. W parku najłatwiej odnaleźć tropy psów. Czy przebiegł tędy dog czy chihuahua? A może kot lub wiewiórka? Jakie ślady zostawiają ptaki – małe jak wróbelek czy duże jak kruk albo kaczki? A jakie ślady robią ludzie? Pani w butach na obcasach i postawny mężczyzna? A dzieci? Podczas wycieczki do lasu jest szansa na znalezienie wielu innych tajemniczych tropów – saren, zajęcy, dzików czy lisów. Może też uda się Wam zobaczyć zwierzęta, do których one należą!

Rzeźby ze śniegu

Oczywiście dzieci uwielbiają lepić ze śniegu bałwana. Jednak dlaczego nie ulepić ze śniegu psa, kota albo samochodu? Mokry śnieg to wspaniały budulec, któremu łatwo nadać dowolne kształty. Z pomocą wyobraźni dzieci, zapewne uda się wam wyczarować ze śniegu dowolną postać. A może zorganizujecie zawody na najwspanialszą śniegową rzeźbę czy płaskorzeźbę, w których mama będzie w drużynie z jednym dzieckiem, a tata – z drugim? Nie zapomnijcie zrobić zdjęcia ukończonym dziełom! Wciągającą zabawą jest też rysowanie na śniegu, albo robienie orzełka lub, jak kto woli, aniołka, czyli „malowanie” na śniegu własnym ciałem.

Ciepło, cieplej, gorąco!

Gdy wrócicie już do domu, nie zapomnijcie o czymś ciepłym na ząb: dzieci z pewnością będą zmęczone, głodne i jednocześnie zmarznięte po intensywnym dniu na dworze. Tutaj świetnie sprawdzi się rozgrzewająca przekąska w postaci kisielu lub budyniu. Owocowy Kubek KIDS to w 100% naturalna i spełniająca warunki ustawy sklepikowej przekąska stworzona z myślą o dzieciach, będąca jednocześnie źródłem naturalnej witaminy C pochodzącej z aceroli. Jeśli macie ochotę na budyń, jednak nie możecie dojść do porozumienia na jaki smak się zdecydować – nie ma nic prostszego! Pyszny Budyń w czterech wariantach smakowych (wanilia, malina z mascarpone, karmel z solą i czekoladowe brownie) jest deserem, który pozwala, aby w każdym kubku znajdował się inny smak, bez konieczności gotowania całego garnka. Wystarczy jedynie 175 ml gorącej wody, by cieszyć się szybką w przygotowaniu, sycącą, ciepłą i pyszną przekąską. W sam raz na zimowe chłody!

Delecta - budyń jaglany z flambirowaną gruszką

Delecta – budyń jaglany z flambirowaną gruszką


Artykuł powstał we współpracy z Delecta