Go to content

Czy można żyć z partnerem z zaburzeniami osobowości?

Zaburzenia osobowości są wyjątkową kategorią zaburzeń psychicznych, szczególnie ze względu na ich wpływ na życie „we dwoje”.  Podczas gdy osoba z depresją lub lękiem może czuć, że doświadcza symptomów, które różnią się od normalnego stanu, ludzie z zaburzeniami osobowości często nie zdają sobie sprawy, że ich emocje i reakcje odbiegają od typowych zachowań.  Osoby dotknięte zaburzeniami typu borderline dosłownie walczą o to, żeby uświadomić sobie jak ich najbliżsi przeżywają ich intensywne reakcje, wahania nastroju i ryzykowne decyzje. I nie zawsze są w stanie zrozumieć, jak ich choroba jest trudna dla innych.

Życie z partnerem, który cierpi na zaburzenia osobowości jest pełne kryzysów i konfliktów. Może ci się wydawać, że jesteś zakładnikiem tej sytuacji. Bać się, że on zrobi sobie krzywdę jeśli nie odpowiesz na jego wiadomość (zostawił ich już kilkadziesiąt), nie oddzwonisz natychmiast, nie pojawisz się na miejscu, nie uspokoisz go. Możesz mieć ciągłe dylematy typu: czy znów pożyczyć mu pieniądze, wyciągnąć go z kolejnych tarapatów. Bycie z kimś o osobowości borderline wymaga posiadania umiejętności usuwania sytuacji kryzysowych, cierpliwości, umiejętności wspierania niezależności ukochanej osoby. A przede wszystkim, szczerego odpowiedzenia sobie na pytanie: czy jestem w stanie to wytrzymać, czy dam radę, czy będę mógł pomóc, czy sam się pogrążę.

Symptomy i objawy

Tylko lekarz specjalista może zdiagnozować zanurzenia osobowości, ale jest kilka „sztandarowych” objawów, które możesz zaobserwować u bliskiej osoby. Obejmują one:

  • Intensywny lęk przed odrzuceniem, separacją lub porzuceniem
  • Szybkie zmiany w postrzeganiu innych (od ideału do kogoś niewiele wartego)
  • Ryzykowne zachowania, w tym niebezpieczny seks, hazard, używanie narkotyków lub popadanie w długi
  • Szantaż emocjonalny, szantaż próbami samobójczymi
  • Trudności we współodczuwaniu, brak empatii
  • Nastrój przechodzący od euforii do intensywnego poczucia wstydu lub miażdżącej samokrytyki
  • Częsta utrata panowanie nad sobą

Jakiego środowiska potrzebuje osoba z zaburzeniami osobowości

Przede wszystkim spokój w domu.  Wszyscy zaangażowani członkowie rodziny (w tym partner) powinni wiedzieć, że nie można omawiać ważnych, spornych kwestii, gdy dana osoba jest w trybie kryzysowym.  Ważne jest również, aby nie koncentrować wszystkich dyskusji wokół zaburzeń i niepowodzeń. I na odwrót, równie istotne jest, aby nie kłaść zbyt dużego nacisku na postępy danej osoby w jej terapii.  Twój partner powinien mieć możliwość porozmawiania z tobą o swoich zainteresowaniach i przemyśleniach, planować wydarzenia rodzinne i wyjazdy. Poświęć czas, aby śmiać się razem z nim z zabawnego dowcipu lub zjeść wspólny obiad kilka razy w tygodniu. Im mniej odczuwa, że ​​jego choroba psychiczna jest w centrum uwagi, tym lepiej.

Fot. iStock/d3000

1/1 Partner z zaburzeniami osobowości

Czy to się może udać

Może, ale nie musi. Wszystko zależy od typu zaburzeń, determinacji chorego do pracy nad sobą, twoich emocji, sił. Wątpliwości będą pojawiać się za każdym razem, gdy nastąpi kryzys, kolejna próba szantażu, kolejna awantura. Będzie ciężko. Świadomość, że twój partner nie jest w stanie zapewnić ci potrzebnego, emocjonalnego wsparcia, ani zrozumieć twojej perspektywy jest bardzo przytłaczająca. Jeśli zdecydujesz się walczyć, zostać, musisz zapewnić sobie wsparcie z innej strony. A przede wszystkim, nie spodziewać się cudów. Życie z partnerem z zaburzeniami osobowości to życie z owymi zaburzeniami właśnie. To zrozumienie i akceptacja tego, czym one są. Czy jesteś na to gotowa? Czy jesteś w stanie się poświęcić? Czy macie dzieci, dla których zaburzenia osobowości twojego partnera stanowią dodatkowe obciążenie?

Czy on kiedykolwiek wyzdrowieje?

Inaczej niż w przypadku choroby fizycznej, uzdrowienie nie oznacza w tym przypadku całkowitej eliminacji objawów, braku potrzeby stosowania leków czy terapii oraz funkcjonowania porównywalnego z osobami bez zaburzeń. Czasem wyzdrowieniem jest zmniejszenie groźby samookaleczenia, zmniejszenie częstotliwości wybuchów emocji i zmniejszenie intensywności reaktywności. Każdy mały sukces zachęci twojego partnera do podejmowania kolejnych kroków w kierunku zdrowszego życia. Ale będzie to ciężka, żmudna praca. Musisz mieć tego świadomość.


Na podstawie: psycom.net