Go to content

Mity na temat staników, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz

Fot. iStock/Zhenikeyev

Chcąc nie chcąc, wszyscy od czasu do czasu dajemy się na coś nabrać. Nawet jako dorosłe kobiety wierzymy często w bajki na temat staników, które usłyszałyśmy w przeszłości. Niezależnie od tego, czy padło to z ust naszych mam, sióstr, przyjaciółek, czy niedoinformowanych brafitterek, te 8 mitów z pewnością mija się z prawdą. Zobacz, czy przypadkiem nadal nie stosujesz się do którychś z nich:

Mit pierwszy: Spanie w staniku ujędrnia piersi

Choć spanie w biustonoszu ma wiele zwolenniczek, o tyle teoria tego naturalnego liftingu piersi, nie została do tej pory poparta żadnymi badaniami.

Jak podaje profesor Amber A. Guth, chirurg plastyczny z NYU Langone Medical Center: „Nie ma naukowych dowodów na to, że noszenie stanika, w jakikolwiek sposób wpływa na to, co dzieje się z naszymi piersiami w miarę upływu czasu. Przeważająca część zmian w tym zakresie wiąże się z doświadczeniami, które spotykają nas w trakcie ciąży, porodu i karmienia piersią.”

„To po prostu naturalna kolej rzeczy” – dodaje Guth.

Mit drugi: Noszenie stanika sprawia, że piersi szybciej stają się obwisłe

Fot. Istock/Inquieta

Fot. Istock/Inquieta

Z kontrowersyjnego badania przeprowadzonego we Francji wynika z kolei, że noszenie stanika może przynosić więcej szkód niż korzyści. Zdaniem francuskich naukowców uwięzienie w piersi w miseczkach ma bowiem zapobiegać ich naturalnej zdolności do stawiania oporu grawitacji, a przez co zanikania mięśni, które mają utrzymywać ich jędrność.

Guth tłumaczy jednak, że nasze piersi w przeważającej większości składają się głównie ze skóry, tłuszczu i wiązadeł. Dlatego tłumaczenia związane z ćwiczeniem mięśni wydają się co najmniej absurdalne.

Mit trzeci: Biustonosze mogą powodować raka piersi

Część naukowców jest także zdania, że ucisk piersi spowodowany noszeniem stanika może skutkować problemami z krążeniem krwi, co z kolei może wywołać niedotlenienie i niedożywienie komórek, a w efekcie prowadzić nawet do powstawania nowotworu.

Przyznają jednak, że takie powiązania wykazano wyłączenie u kobiet, które miały źle dobraną bieliznę (zbyt ciasną) i nie zdejmowały jej nawet do snu.

Jeśli więc nie nosimy bielizny za małej o przynajmniej dwa rozmiary. Nie mamy się o co martwić.

Mit czwarty: Nie powinnaś prać swego biustonosza zbyt często

Fot. Istock/Inquieta

Fot. Istock/Inquieta

Pomyśl: czy naprawdę założyłabyś tę samą sportową odzież kilka dni z rzędu, bez wsadzenia jej najpierw do pralki? No właśnie.

Tak samo jest z naszą bielizną – nawet jeśli tego nie czujemy – nasze ciało ciągle się poci. Związki te przenikają potem wewnątrz bieliźnainego materiału, powodując jego niszczenie. Jeśli więc zależy ci na dłuższym życiu twojego stanika, pierz go jak najczęściej.

Mit piąty: Nie wkładaj swojego bistonosza do pralki!

W tym micie kryje się jednak sporo prawdy. Pranie naszego biustonosza w pralce znacząco skraca bowiem jego żywot. Dlatego najlepiej, jeśli będziemy prać go ręcznie, w zimnej wodzie, z dodatkiem proszku do prania (choć podobno najlepiej sprawdzają się szampony dla dzieci!).

Jeżeli jednak nie przeszkadza ci częsta zmiana swojej kolekcji bielizny, możesz spokojnie wsadzić go do pralki.

Mit szósty: Dobry stanik może przetrwać przez długie lata

Zdarza się, że bardzo przywiązujemy się do swoich staników i najchętniej zatrzymałybyśmy je na wieczność. Prawda jest jednak taka, że po upływie roku większość staników traci swoje właściwości: materiał niszczy się i rozciąga, przez co pierś nie jest właściwie podtrzmywana. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, by co jakiś czas zrobić remanent w swojej „bieliźnianej szafie”.

Mit siódmy: Nowy stanik powinien zapinać się na ostatni zamek

Fot. Istock/Inquieta

Fot. Istock/Inquieta

Większość brafitterek obala także mit, że idealnie dobrany stanik to taki, który pasuje nam, gdy zapniemy go na ostatni (najluźniejszy) zamek. Zamiast tego powinniśmy dobierać biustonosze zapinając je na środkowy zamek. Nigdy bowiem nie wiemy, czy w międzyczasie nie przybierzemy lub nie stracimy trochę na wadze. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasza bielizna jest do nas idealnie dopasowana.

Mit ósmy: Zawsze znasz swój rozmiar

Choć może się to nam wydawać śmieszne. Prawda jest taka, że nie zawsze wiemy, jaki mamy rozmiar. Tylko dlatego, że przez większość czasu kupowałyśmy biustonosz w jednym sklepie, na przykład w rozmiarze 85B, nie oznacza to, że ta metoda zawsze będzie się sprawdzać. Większość marek dobiera bowiem rozmiary według własnych norm i czasami może się okazać, że zamiast 85B powinniśmy kupić stanik w rozmiarze 75 C. Dlatego za każdym razem powinniśmy przymierzać bieliznę, zanim ją kupimy.


Źródło: health.com