Go to content

Miej nad sobą dobre niebo lub je sobie stwórz. Relacja z konferencji Porta Drzwi i portalu Ohme.pl „Otwórz się na”

Kto nie był, kto nie widział, kto nie śledził naszej relacji na Facebooku – niech żałuje. 27 maja, w kawiarni Nowy Świat Muzyki, przy ulicy Nowy Świat 63 odbyła się nasza konferencja, organizowana wspólnie z firmą Porta Drzwi, zatytułowana „Otwórz się na…”. Podczas tego niezwykłego, sympatycznego spotkania rozmawialiśmy właśnie o tym, czy potrafimy się otworzyć na drugiego człowieka, na nowe doznania, na nieznane, na siebie samych…

Oj, działo się! W przemiłej, przełamującej bariery scenerii, przy kawie, herbacie i smacznych przekąskach, spotkanie poprowadziła Małgosia Ohme. W temat przewodni wprowadziła nas pytając, co właściwie kojarzy nam się ze słowem  „otwartość”. Padały hasła takie jak akceptacja, tolerancja, ciekawość umysłu, szczerość, radość, autentyczność, dystans, towarzyskość… Szybko okazało się, że długo można by mówić o tym, co to znaczy „być otwartym”.

konfa

Małgosia zaprezentowała nam także dekalog człowieka świadomego swoich emocji., autorstwa profesora Rafała Ohme. Okazuje się, że będąc „otwartym” znacznie zwiększamy naszą świadomość. Żeby być świadomym, powinniśmy bowiem trzymać się następujących zasad:

Bądź blisko ludzi. Otwórz się na nich.

Słuchaj głosu swojej intuicji. Gromadź dla niej wiedzę.

Karm się różnorodnością! To skarbnica podświadomej wiedzy.

Pielęgnuj zmysły. Dotykaj, wąchaj, smakuj. Wsłuchuj i wpatruj się.

Nie rezygnuj z marzeń. Wierz w to, co niemożliwe.

Miej nad sobą dobre niebo lub je sobie stwórz.

konfa1

Po tym krótkim wprowadzeniu, wyruszyliśmy na poszukiwania prawdy o samych sobie. Zaczęło się niewinnie, od pogaduszek… Dobrani w przypadkowe pary, rozmawialiśmy z nieznanymi wcześniej osobami przez dwie minuty, a następnie zapisywaliśmy na kartkach nasze wrażenia i obserwacje dotyczące rozmówcy. Dla niektórych te dwie minuty okazały się zdecydowanie niewystarczającym czasem :). Z pewnością zawiązała się też na sali kilka obiecujących znajomości:).

Chyba jednak największe emocje wzbudziło ćwiczenie, podczas którego, z zawiązanymi oczami starałyśmy się odgadnąć nazwy różnych produktów posługując się jedynie zmysłem smaku. Okazało się, że nawet suszona biała morwa nie stanowiła większego wyzwania dla naszych uczestniczek.

morwy

Następnie swój wykład kontynuowała Małgosia Ohme, przedstawiając nam kilka psychologicznych teorii dotyczących otwartości i mówiąc o tym, jak ważną rolę odgrywa ona (lub jej brak) w naszym życiu, już od wczesnego dzieciństwa. To właśnie nasz stopień otwartości na doświadczenia decyduje o gotowości do przyjmowania nowych doświadczeń, idei, wartości, koncepcji, determinuje nasz dalszy rozwój. Wiadomo, że osoby o niskim poziomie otwartości wolą trzymać się znanych konwencjonalnych sposobów, zasad, pomysłów, a te bardziej otwarte są jednocześnie bardziej twórcze i wrażliwe, częściej poszukują nowych doznać, są ciekawe innych ludzi i innych niż stosowane dotąd rozwiązań.

Nie była dla nas tajemnicą, to czego dowiedziałyśmy się na koniec. Dzieci widzą najwięcej. Nie dlatego, że mają dobry wzrok, ale dlatego że są na wszystko otwarte.

pan i Gosia

Dorośli z wiekiem oznaczyli pewne kryteria tego co chcą widzieć, ograniczyli swoją otwartość umysłu.

Po kilkuminutowej dyskusji, postanowiłyśmy otworzyć się 🙂 na muzykę i słowo i wsłuchaliśmy krótkiego, ale uroczego recitalu duetu: Stanisław Łopuszyński/ Bartosz Jakubowski.  Zaserwowano nam naprawdę kilka bardzo smacznych muzycznie minut z klasyką polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Żal było zakończyć nasze spotkanie, dlatego już myślimy o następnym :).pan spiewa

pan spiewa2

IMG_5276

IMG_5277

IMG_5282

IMG_5294

IMG_5296

IMG_5298

IMG_5301 (1)

IMG_5303

IMG_5306

IMG_5308

IMG_5316

IMG_5357

IMG_5393

IMG_5403

IMG_5413