Go to content

Lubisz mruczenie kota? 7 powodów, dla których kot jest najlepszym terapeutą

Fot. iStock / SHipskyy

Mruczące, łaszące się do nóg puchate kulki? Oczywiście, chodzi o koty, których miłośników nie brakuje. Zwierzęta uznawane za indywidualistów, mogą dać wiele dobrego opiekunowi. Przede wszystkim miłe towarzystwo ciepłego futerka w zimne wieczory, kojące mruczenie i nienachalne towarzystwo. 

Kojące dla człowieka jest zwłaszcza mruczenie futrzaków, które wprowadza w błogostan. Nic nie relaksuje tak, jak niskie, kocie dźwięki, szczególnie gdy zwierz leży na kolanach czy brzuchu właściciela.

Mruczenie — klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia 

1. Wzmacnia psychikę

To chyba najbardziej oczywista zaleta wsłuchiwania się w ciche mruczenie. Kocie mruczenie obniża poziom hormonów stresu w naszym organizmie, łagodzi stres i pomaga w leczeniu depresji. Udomowione koty mruczą na częstotliwości około 25 Hz, co jest zgodne z biorytmem ludzkiego organizmu.

2. Wspiera powrót do zdrowia

Ta sama częstotliwość, wpływa także na wzmacnianie odporności. Dzięki kociemu mruczeniu zmniejszają się stany zapalne w organizmie, także w obrębie stawów i ścięgien. Odnotowano również ich kojący wpływ u osób, cierpiących z powodu zapalenia okrężnicy, przy wzdęciach, zapaleniu błony śluzowej żołądka, wrzodach żołądka, grypie, bezsenności.

3. Przyspiesza zrastanie się kości

Kocie wibracje o 20% wzmacniają proces zrastania się połamanych kości, ale także regeneracji uszkodzonych mięśni.

Fot. iStock /MilanEXPO

Fot. iStock /MilanEXPO

4. Chroni serce

Koty doskonale łagodzą napięcie psychiczne i pomagają w relaksie. Z tego tez powodu, pozytywnie wpływają na ochronę przed chorobami serca na tle nerwowym i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, stabilizują rytm serca. Badania przeprowadzone przez University of Minnesota wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca oraz zawału u właścicieli kotów jest o 40% niższe, niż osób nieposiadających kotów.

5. Wydłuża życie 

Chcesz żyć dłużej nawet o 4-5 lat? Koniecznie przygarnij kotka. Badaniom poddano właścicieli wszystkich zwierząt domowych, w tym kotów. Ci ostatni odnoszą największe korzyści z posiadania zwierzaka, ponieważ podczas głaskania kota, między nim a właścicielem pojawia się „bioenergetyczny kontakt”. To z kolei powoduje, że centralny układ nerwowy człowieka odbiera pozytywne impulsy, które wywołują u niego dobry nastrój. Dobry nastrój, mniej stresu i dłuższe życie — tak można podsumować to oddziaływanie.

6. Mogą zapobiegać astmie u dzieci

Jeśli dziecko nie ma kłopotów alergicznych, towarzystwo kota może być dla niego znakomitą ochroną przed nimi. Ich obecność powoduje wytwarzanie w organizmie przeciwciał, które pomagają zapobiegać astmie.

7. Kot jako narzędzie terapeutyczne

Mruczenie emitowane przez kota, to potężne narzędzie terapeutyczne. W USA i Wielkiej Brytanii rozwija się  z powodzeniem „kototerapia”. Kot bezbłędnie wyczuwa miejsca na ciele, w których człowiek odczuwa ból lub dyskomfort i kładzie się bezpośrednio na nich. Z tego powodu przyspieszają powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego.


źródło: tylkonauka.pllikemag.com